Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Pasivní příjem 25 tisíc měsíčně? S těmito akciemi nic nemožného!

Jak dosáhnout pasivního příjmu ve výši 300 tisíc Kč při počáteční investici ve stejné výši? Potenciál dividendových akcií v dlouhodobém horizontu.

Publikováno
Pasivní příjem 25 tisíc měsíčně? S těmito akciemi nic nemožného!
Zdroj: Depositphotos.com

Ve snaze zabezpečit si lepší finanční situaci v důchodu, se investoři často obracejí k akciím z indexu londýnské burzy FTSE 100. Tyto akcie slibují stabilní výplatu dividend a tím i pasivní příjem a možnost zhodnocení kapitálu.

Akcie FTSE 100 se chlubí průměrným dividendovým výnosem 3,9 %. Některé akcie v rámci tohoto indexu se přitom mohou pochlubit ještě štědřejšími výnosy, které dosahují záviděníhodné hranice 5 %. Některé se pak blíží dokonce pozoruhodným 10 %.

Index zahrnuje například Lloyds Bank s ročním dividendovým výnosem přes 5 %, Legal & General, který vynáší ročně na dividendách dokonce 8 %, Taylor Wimpey přes 6,5 %, Rio Tinto s výnosem přes 4 % nebo National Grid přes 5 %.

Dividendové výnosy jsou přitom u těchto akcií často zajímavější, než roční růst ceny samotné akcie.

Vývoj ceny vybraných britských akcií za posledních 12 měsíců

Aktuální cena
Změna
Legal & General / LGEN
Načítání
Načítání
Načítání
Lloyds Bank / LLOY
Načítání
Načítání
Načítání
National Grid / NG
Načítání
Načítání
Načítání

Tyto výnosy jsou základním stavebním kamenem strategie, která může skromné úspory časem proměnit ve značný majetek.

Za předpokladu reinvestování dividend, dosahuje investor dalšího zhodnocení díky efektu složenému úročení.

Jak vhodně nastavit investiční strategii:

Představme si, že investor rozloží investici ve výši 300 000 Kč mezi tyto vysoce výnosné dividendové akcie. Průměrný dividendový výnos činí něco přes 6 %, takže každý rok investor na dividendách vydělá 18 000 Kč. Pokud tyto peníze vždy zainvestuje zpět do stejného portfolia, budou mu v následujícím roce i tyto zisky generovat dividendový výnos.

Za předpokladu, že investovat začne ve věku 25 let, bude jeho celkový dividendový výnos v době odchodu na penzi (68 let) činit 4 083 412 Kč.

To je už sama o sobě značná částka. Je pravděpodobné, že některé z akcií za tu dobu zaznamenají nějaký růst hodnoty, ale některé také na hodnotě ztratí. Opatrně optimistickou úvahou zaokrouhleme tedy roční výnos se započtením růstu ceny samotných akcií na 7 %. V tu chvíli už investor na začátku svého důchodu vlastní kapitál v hodnotě 5,5 milionu Kč.

Pokud akcie neprodá a bude dál využívat jejich dividendový potenciál, bude v důchodu pasivně vydělávat přes 344 tisíc Kč na dividendách. Na rozdíl od produktivního věku, kdy dividendy reinvestoval, si je bude v důchodu užívat jako zdroje příjmu.

Optimismus je však nutné mírnit opatrností

Zrušení dividend, propad cen akcií nebo bankrot společnosti jsou rizika, která mohou zhatit i ty nejpečlivější plány. Aby se investor vyrovnal s těmito nejistotami, měla by jeho strategie zahrnovat i průběžné investování volných peněžních prostředků a vyváženou diverzifikaci mezi různé akcie firem v různých odvětvích. 

Volatilita, která je akciím vlastní, také vyžaduje pevný závazek k dlouhodobým investičním strategiím a odhodlání přečkat nevyhnutelné výkyvy trhu. Příklad obhajuje selektivní investování do jednotlivých akcií v rámci indexu FTSE 100 s cílem potenciálně maximalizovat výnosy.

Závěrem lze říci, že cesta k prosperitě v důchodu není lineární ani předvídatelná. Strategické reinvestování dividend a uvážlivý výběr akcií s vysokým výnosem však nabízí rámec pro úspěch.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
15
9

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎