Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Obří lednový růst cen výrobců – Zejména v zemědělství

Obří lednový růst cen výrobců – Zejména v zemědělství
Zdroj: depositphotos.com

Dnes se podíváme na to, jakým způsobem se projevila aktuální vysoká inflace v cenách výrobců. Český statistický úřad ve svém aktuálním prohlášení uvádí vývoj cen výrobců meziměsíčně a meziročně. Pojďme si shrnout aktuální data i nejzajímavější grafy a informace.

Ceny průmyslových výrobců

Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ uvádí, že ceny průmyslových výrobců v lednu oproti prosinci rostly téměř o 7 %, což bylo nejrychlejší tempo růstu od února 1991. Meziročně se ceny v průmyslu zvýšily o 19,4 %, kde největší vliv měly ceny energií.

Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler doplňuje, že změna ceníků začátkem roku, která promluvila do zrychlení spotřebitelských cen, výrazně ovlivnila i ceny výrobců, kde tak ceny zrychlily výrazně nad očekávání. Nejcitelnější růst byl v průmyslu následkem vysokých cen energií, ačkoli v některých cenových okruzích již patrně dosáhl svého vrcholu. Lednové ceny výrobců však potvrdily, že inflační tlaky ve výrobním sektoru zůstávají citelné, což bude znamenat tlak na další růst cen pro konečné spotřebitele.

V průmyslu byl meziroční nárůst cen vyšší než letos v lednu podle statistiků a expertů naposledy před 30 lety. Vyšší ceny energií měly největší vliv zejména na lednové meziroční zdražení. Cena plynu stoupla oproti lednu 2021 o 40 % a zároveň v tomto období stoupla cena elektřiny o 50 %. Dále o polovinu vyšší ceny než minulý rok byly také u chemických látek. O 25 % zdražila i řada komodit, jako jsou kovy, kovodělné výrobky, dřevo, papír a tisk. K růstu ceny také došlo u potravinářských výrobků, vody, koksu a rafinovaných ropných produktů. Naopak ceny dopravních prostředků klesly.

Ceny zemědělských výrobců

Nejvíce se ceny zvýšily právě v zemědělství, kde ve srovnání s lednem 2021 vzrostly ceny o 21,4 % po prosincovém zvýšení o 18,8 %. V tomto sektoru došlo při meziročním srovnání k růstu zejména ceny v rostlinné výrobě o 33 %. Nižší zvýšení o necelých 8 % bylo v živočišné výrobě. Ve srovnání s lednem 2021 byly dražší olejniny, obiloviny, brambory, skot, mléko a vejce. Naopak levnější bylo ovoce a jatečná prasata. 

Zdroj: cbaonline.cz
Ceny zemědělských výrobců
Ceny zemědělských výrobců

Hlavní ekonom Generaci Investments CEE Radomír Jáč říká, že pro další měsíce a do dalších čtvrtletí stále platí konstatování, že se růst cen v rostlinné výrobě může přelít také do růstu cen v živočišné výrobě a v potravinářském průmyslu, což může posílit tlaky směrem ke zrychlení růstu cen potravin pro konečné spotřebitele.

Ceny ve stavebnictví

Ve stavebnictví zrychlil meziroční nárůst cen na 8,3 % z prosincových 8,2 %. Ceny materiálů a výrobků pro stavebnictví byly meziročně vyšší o skoro čtvrtinu.

Peter Markovič, generální ředitel společnosti Xella pro Českou republiku a Slovensko předpovídá, že růst cen stavebních materiálů po loňském skokovém růstu letos zpomalí. Dále Markovič uvádí, že absolutní většina výrobců již své nákladové vstupy zohlednila v cenících na startu tohoto roku. Na rostoucí ceny ve stavebnictví bude mít nadále vliv i chybějící tisíce pracovníků, stavební firmy budou muset na trhu víc hledat, což povede k tlaku na růst mezd, a to jak mezi kvalifikovanými pracovníky, tak i mezi dělníky.

Závěr

Ze všech výše uvedených dat, grafů a informací vyplývá, že meziroční růst cen výrobců v lednu opět zrychlil a to nejvíce v zemědělství. Vzhledem k tomu, že zemědělství úzce souvisí s potravinářským průmyslem, můžeme se dočkat v následujících měsících a letech dalšího zvyšování cen potravin a zároveň tedy inflace jako celku.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.