Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Bilance zahraničního obchodu České republiky je poprvé od roku 2010 v minusu – Co to zapříčinilo a jaký bude další vývoj?

Bilance zahraničního obchodu České republiky je poprvé od roku 2010 v minusu - Co to zapříčinilo a jaký bude další vývoj?

Bilance zahraničního obchodu České republiky je poprvé od roku 2010 v minusu - Co to zapříčinilo a jaký bude další vývoj?
Zdroj: depositphotos.com

Dnešní téma navazuje na náš článek o tom, jak se v uplynulém roce dařilo českému průmyslu a stavebnictví. Dnes se podíváme na to, jak se dařilo zahraničnímu obchodu v České republice. Český statistický úřad ve svém aktuálním prohlášení uvádí informace o zahraničním obchodu. Pojďme si shrnout aktuální data i nejzajímavější grafy a informace.

Co to je zahraniční obchod?

Podle ekonomické teorie zahraniční obchod je obchod přes hranice státu. Tento zahraniční obchod je jedním z důsledků dělby práce a je základní formou propojení ekonomik. Mezi hlavní příčiny rozvoje zahraničního obchodu patří odlišnost přírodních a klimatických podmínek a snaha o zvyšování efektivity výroby.

Zahraniční obchod ČR

Český statistický úřad zveřejnil výsledky zahraničního obchodu se zbožím za rok 2021. Zahraniční obchod skončil v minusu, neboli schodku, a podle předběžných údajů dosáhl téměř 1,46 miliardy korun. Je to dáno tím, že v minulém roce velice vzrostl import (dovoz zboží), konkrétně o 19,2 %. Naproti tomu export v loňském roce stoupl pouze o 13 %.

Konec roku 2021 významně ovlivnil bilanci zahraničního obchodu

Vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička říká, že v prosinci bývá záporná bilance obvyklá. O celém roku to však dlouho neplatilo.

Zahraniční obchod bilance v miliardách Kč, sezónně neočištěná data
Zahraniční obchod – bilance v miliardách Kč, sezónně neočištěná data
Zdroj: ceskatelevize.cz

Při porovnání s prosincem 2020 vzrostl vývoz zboží z Česka o 8,2 % a dovoz skoro o 20 %.

Stanislav Konvička dále uvádí, že podle předběžných údajů za celý rok 2021 přestalo platit, že Česká Republika více zboží vyváží, než dováží a zahraniční obchod se vůbec poprvé od roku 2010 překlopil do červených čísel. Důvodem podle něj byla drahá ropa a zemní plyn, ale i obecně vyšší ceny dovezených vstupů.  

Import ropy a zemního plynu negativně ovlivnil prosincový výsledek. Také se prohloubil schodek obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji i základními kovy. Na druhé straně meziročně klesl přebytek obchodu s motorovými vozidly o 6,7 miliardy korun.

Zahraniční obchod a jeho bilance se státy Evropské unie skončila minulý rok v prosinci přebytkem 49,6 miliardy korun. To bylo o 6,8 miliardy méně než v roce 2020. Schodek s mimounijními státy se v meziročním srovnání zvětšil o 23,9 miliardy na 62,6 miliardy korun. Prohloubení deficitu bylo především v obchodu s Čínou a Ruskem.

Analytici očekávají návrat bilance do kladných čísel

Ekonom společnosti Deloitte Václav Franče říká, že ačkoliv se obchodní bilance propadla po dlouhé době do deficitu, nemyslí si, že se jedná o znak vnější nerovnováhy české ekonomiky. Deficit je způsoben událostmi, doufejme, dočasného charakteru – čipovou krizí a energetickou krizí. Připustil ovšem, že problém s čipy bude zřejmě pokračovat do roku 2023 a u energií lze čekat pozvolný pokles cen k novému standardu. Ten bude vyšší než před krizí. 

David Vagenknecht z Raiffeisenbank počítá především ve druhé polovině roku se zvýšením aktivit v průmyslu za předpokladu, že dojde k ústupu potíží na nabídkové straně a zvolnění výrazného růstu cen vstupních nákladů. To by se mělo pozitivně odrazit ve výkonu exportu. Důležité bude také to, aby se nezhoršila epidemická situace a neplatily restrikce u vývozních partnerů. Na druhé straně si ale udrží tempo i dovozy především díky oživení soukromých investic. Vagenknecht předpokládá za rok 2022 přebytek zahraničního obchodu přibližně 70 miliard korun.

Závěr

Většina odborníků na zahraniční obchod se shoduje, že v následujících letech dojde k návratu bilance do kladných čísel.

Zejména budoucí pozvolný pokles cen energií se pozitivně odrazí ve výkonu exportu. Ceny energií by měly klesnout na nový standard. Ovšem ten bude vyšší než před krizí. To je dobrá zpráva nejen pro zahraniční obchod, ale i pro české domácnosti a můžeme říci pro všechny ekonomické subjekty v Evropě.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo