Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Obchodníkům klesají tržby, ovšem v březnu klesly nejvíce od začátku roku 2023

Obchodníkům klesají tržby, ovšem v březnu klesly nejvíce od začátku roku 2023
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na klesající tržby v maloobchodě. Tento klesající trend není překvapivý, jelikož spotřebitelé a firmy bojují s vysokými cenami a pokles jejich poptávky je logickým vyústěním této skutečnosti.

Je ale důležité si uvědomit, že pokles poptávky a pokles tržeb v maloobchodě má také pozitivní vliv na pokles inflace. Avšak ruku v ruce s tím to může být náznak přicházející recese.

Pokles tržeb v maloobchodě o 8,1 % 

Český statistický úřad (ČSÚ) uvádí, že tržby v maloobchodě se v březnu meziročně snížily nejvíce od začátku roku. Pokles o 8,1 % je na úrovni loňského prosince, kdy teprve začínal propad tržeb zpomalovat. Nejvíce klesl zájem o domácí potřeby a také počítačovou a komunikační techniku.

Věc klesajících tržeb obchodníků, není novinka, meziroční pokles zaznamenal Český statistický úřad pojedenácté v řadě. Tržby klesly i ve srovnání s letošním únorem, a to o 0,7 p.b. V únoru byl meziměsíční propad tržeb menší.

Vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ, Jana Gotvaldová, říká, že oproti loňskému březnu se prodalo méně nepotravinářského zboží i potravin, naopak více pohonných hmot. O 18,4 % se snížily tržby specializovaných prodejen s výrobky pro domácnost, o 10,4 % prodejen s počítačovým a komunikačním zařízením. Specializované prodejny potravin měly meziročně o 9,1 % nižší tržby a nespecializované prodejny s převahou potravin o 8,6 %. Internetové a zásilkové obchody utržily o 4 % méně.

Poměrně nízký propad tržeb měli prodejci farmaceutického a zdravotnického zboží, kteří v březnu utržili o 1,3 % méně než loni.

Za celé první čtvrtletí, tedy od ledna do března, zaznamenali statistici reálný meziroční pokles tržeb v maloobchodě o 7,3 %, přičemž vyšší než loni byly u prodeje pohonných hmot.

Závěr – Lidé šetří a nakupují méně potravin

Lidé nakupují méně potraviny a je očividně vidět na datech, že se přesunují k levnějším značkám, snaží se nahrazovat a šetřit. Nic jiného jim nezbývá v době, kdy jim fakticky klesá kupní síla. Objem prodaného zboží je na nejnižší hladině od srpna roku 2018. Do poklesu maloobchodních tržeb se promítá také nejistota z chystaných vládních opatření tzv. konsolidačního balíčku na ozdravení rozpočtu.

Experti očekávají, že pro vývoj inflace jaká bude zásadní nálada spotřebitelů a to, jak se bude dařit obchodníkům.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.