Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomika » Obchodníkům klesají tržby, ovšem v březnu klesly nejvíce od začátku roku 2023

Obchodníkům klesají tržby, ovšem v březnu klesly nejvíce od začátku roku 2023

Obchodníkům klesají tržby, ovšem v březnu klesly nejvíce od začátku roku 2023
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na klesající tržby v maloobchodě. Tento klesající trend není překvapivý, jelikož spotřebitelé a firmy bojují s vysokými cenami a pokles jejich poptávky je logickým vyústěním této skutečnosti.

Je ale důležité si uvědomit, že pokles poptávky a pokles tržeb v maloobchodě má zároveň pozitivní vliv na pokles inflace. Avšak ruku v ruce s tím to může být náznak přicházející recese.

Pokles tržeb v maloobchodě o 8,1 % 

Český statistický úřad (ČSÚ) uvádí, že tržby v maloobchodě se v březnu meziročně snížily nejvýrazněji od začátku roku. Pokles o 8,1 % je na úrovni loňského prosince, kdy teprve začínal propad tržeb zpomalovat. Nejvýrazněji klesl zájem o domácí potřeby a také počítačovou a komunikační techniku.

Že obchodníkům klesají tržby, není novinka, meziroční pokles zaznamenal Český statistický úřad pojedenácté v řadě. Tržby klesly i ve srovnání s letošním únorem, a to o 0,7 p.b. V únoru byl meziměsíční propad tržeb menší. V lednu ve srovnání s předchozím měsícem tržby dokonce mírně rostly.

Na březnový výsledek měl příznivý vliv hlavně prodej motorových vozidel a pohonných hmot, kde tržby vzrostly zhruba o 4 %. Více než loni utržili také obchodníci v nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží (o 1,8 %).

Vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ, Jana Gotvaldová, říká, že oproti loňskému březnu se prodalo méně nepotravinářského zboží i potravin, naopak více pohonných hmot. O 18,4 % se snížily tržby specializovaných prodejen s výrobky pro domácnost, o 10,4 % prodejen s počítačovým a komunikačním zařízením. Specializované prodejny potravin měly meziročně o 9,1 % nižší tržby a nespecializované prodejny s převahou potravin o 8,6 %. Internetové a zásilkové obchody utržily o 4 % méně.

Poměrně nízký propad tržeb měli prodejci farmaceutického a zdravotnického zboží, kteří v březnu utržili o 1,3 % méně než loni.

Za celé první čtvrtletí, tedy od ledna do března, zaznamenali statistici reálný meziroční pokles tržeb v maloobchodě o 7,3 %, přičemž vyšší než loni byly u prodeje pohonných hmot.

Závěr – Lidé šetří a nakupují méně potravin

Petr Dufek, hlavní analytik Banky Creditas, uvádí, že lidé nakupují méně potraviny a je vidět, že se přesunují k levnějším značkám, snaží se nahrazovat a šetřit. Nic jiného jim nezbývá v době, kdy jim fakticky klesá kupní síla. Objem prodaného zboží je nejnižší od srpna roku 2018. Do poklesu maloobchodních tržeb se promítá také nejistota z chystaných vládních opatření na ozdravení rozpočtu.

Experti očekávají, že pro vývoj inflace jaká bude zásadní nálada spotřebitelů a to, jak se bude dařit obchodníkům.

Ovšem je nutné si uvědomit, že vysoká inflace na půdě Evropy bude trvat déle než za oceánem ve Spojených státech amerických z důvodu pomalejšího růstu úrokových sazeb Evropskou centrální bankou (ECB) oproti americké centrální bance (FED).

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo