Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nvidia se blíží kvantovému počítači. Je bezpečnost Bitcoinu v ohrožení?

Vyrobení kvantového superpočítače se někteří bitcoineři bojí jako čert kříže. Existuje totiž šance, že by byl schopen prolomit kryptografické zabezpečení dnešních kryptoměn.

Nvidia se blíží kvantovému počítači. Je bezpečnost Bitcoinu v ohrožení?
Zdroj: depositphotos.com

Ačkoli odborníci, mezi nimi např. teoretický fyzik Sankar Das Sarma z University of Maryland, uvádí, že k vynálezu tzv. kvantového počítače je lidstvo ještě daleko, nedávné pokusy na zařízeních od Nvidie (NVDA) ukazují, že může být vše jinak.

Jak funguje kvantový počítač?

Kvantový počítač podobně jako klasický počítač provádí výpočetní úlohy, liší se však v tom, že pro zpracování dat využívá jevů známých z kvantové fyziky, např. interferencí, kvantových superpozic, provázání či redukcí vlnové funkce. Data jsou místo klasických bitů reprezentována qubity (kvantovými bity), které mohou nabývat nejen hodnot 0 či 1, ale mohou se nacházet také v superpozici obou hodnot.

První komerční kvantový počítač s 20 qubity byl představen v roce 2019. Roku 2021 jej následoval kvantový počítač se 127 qubity. Výsledky těchto zařízení jsou ale dosažitelné i klasickými superpočítači, a to rychleji a s využitím méně energie.

Sestrojení velkého kvantového počítače se považuje za složitý problém a jeho aplikace na prolamování kryptografických systémů pomocí Shorova algoritmu není v příštích letech očekávána.

Výzkumníci pracující se superpočítači Nvidia nyní oznámili značný pokrok ve své snaze vybudovat funkční a komerčně životaschopný kvantový počítač založený na superpočítačových simulacích prováděných s grafickými jednotkami (GPUs).

Existuje mnoho názorů na to, jak přesně postavit kvantový počítač a fyzici se stále nemohou shodnout, jakou cestu ke konečnému řešení zvolit, jelikož všechny možnosti trpí nedostatky v podobě neuvěřitelně drahé infrastruktury a posunutí teoretických fyzikálních konceptů až na jejich samotné hranice.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Dvě možné cesty

Dva nejběžnější přístupy, které jsou dnes zkoumány, jsou kvantový gating a kvantový annealing. Rozdíly mezi nimi jsou výrazné, stejně jako jejich potenciální schopnosti.

Podle nedávno publikované práce využili výzkumníci stovky tisíc GPUs v několika samostatných shlucích, aby simulovali kvantový annealing.

Výzkum popisuje, jak tým použil tyto simulace založené na GPUs k vyřešení závažného problému, při němž magnetické částice používané v kvantových výpočtech náhle mění své chování.

V rámci simulací výzkumníci tento problém vyřešili manipulací s magnetickými poli. To by mohlo přinést kvantové počítače založené na technologii annealingu o krok blíže k jejich produkci.

Pokud k výrobě kvantových počítačů dojde, pravděpodobně budou vyvíjeny na míru pro konkrétní úkoly. V oblasti financí vědci předpovídají, že by se kvantové superstroje mohly uplatnit při správě portfolií a jejich správné diverzifikaci.

Mějte přehled o tom, co se děje ve světě kryptoměn!

Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.

Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.