Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nvidia představila superpočítač s umělou inteligencí, nové herní grafické karty a také posuny v robotice a autonomním řízení! Co na to akcie?

Nvidia na veletrhu CES ukázala, proč je lídrem technologické inovace. Nové grafické karty, superpočítač s AI a pokrok v robotice naznačují, že budoucnost je již zde!

Nvidia představila superpočítač s umělou inteligencí, nové herní grafické karty a také posuny v robotice a autonomním řízení! Co na to akcie?

Akcie Nvidia dosáhly před zahájením veletrhu CES nového maxima. Investoři byli plni očekávání a měli k tomu oprávněné důvody.

Přestože se Nvidia v uplynulém roce soustředila na produkty pro datová centra pro umělou inteligenci, výrobce čipů stále vydává své nejnovější procesorové technologie, které mají zvýšit zážitek spotřebitelů z hraní počítačových her.

Do akcií Nvidia investujte u XTB:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.

V pondělí Nvidia na technologickém veletrhu CES v Las Vegas představila svou novou generaci herních grafických karet. Generální ředitel společnosti, Jensen Huang, oznámil chystanou kartu RTX 5090 a tři další modely, které budou všechny využívat čipy architektury Blackwell.

“Blackwell, motor umělé inteligence, dorazil pro hráče počítačových her,” řekl Huang.

RTX 5090 se bude prodávat za 1 999 dolarů, zatímco modely 5080, 5070 Ti a 5070 budou stát 999, 749 a 549 dolarů. Karty 5090 a 5080 budou k dispozici 30. ledna, zatímco ostatní karty budou k dispozici od února.

Karty řady RTX 50 budou také podporovat čtvrtou generaci technologie DLSS (Deep Learning Super Sampling) Nvidie, která zvyšuje výkon vykreslováním obrazu v nižších rozlišeních a následně pomocí umělé inteligence rekonstruuje detaily ve vyšších rozlišeních.

Nvidia tvrdí, že RTX 5090 bude při použití DLSS až dvakrát výkonnější než předchozí generace RTX 4090.

Nový superpočítač s umělou inteligencí

Nvidia má také nový superčip pro umělou inteligenci. Ne, není to nástupce nejnovějšího čipu Blackwell, který společnost odhalila během své konference GTC 2024 v březnu loňského roku. Jedná se o malou verzi její výkonné platformy GB200.

Čip se jmenuje GB10 a vychází z GB200, kterou houfně odebírají zákazníci včetně společností Amazon, Google, Meta, Microsoft a Tesla.

Aktuální vývoj ceny akcií Nvidia

Načítání
Načítání
Koupit akcie Nvidia! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ale zatímco GB200 spojuje dva grafické procesory (GPU) Blackwell s jedním centrálním procesorem (CPU) Grace od Nvidie, GB10 spojuje jeden GPU Blackwell s CPU Grace.

“Tahle malá věc je v plné výrobě. Očekáváme, že tento počítač bude k dispozici v květnu,” řekl Huang během prezentace.

Stolní počítač s umělou inteligencí nazvaný Project DIGITS, který běží na operačním systému Linux, dokáže poskytnout až 1 petaflop výkonu umělé inteligence.

“Umístění superpočítače AI na stůl každého datového vědce, výzkumníka AI a studenta jim dává možnost zapojit se a utvářet věk AI,” řekl Huang.

Projekt DIGITS bude k dispozici v květnu za cenu od 3 000 dolarů.

Roboti a samořízená auta

Kromě nového čipu a stolního počítače ukázala Nvidia i svou novou platformu Cosmos pro vývoj fyzických systémů AI, jako jsou roboti a samořídicí vozidla.

Platforma využívá world foundation models neboli WFM, což jsou modely AI, které simulují podmínky v reálném světě.

Smyslem je, aby společnosti mohly Cosmos využívat k vývoji softwaru potřebného k pohonu robotů a samořídících automobilů tím, že budou simulovat různé scénáře použití ve virtuálním prostředí, aniž by musely používat drahé roboty nebo nasazovat automobily na silnice v reálném světě.

Nvidia rovněž poskytla informace o svém softwaru Isaac GROOT Blueprint.

Ten budou moci vývojáři používat prostřednictvím náhlavní soupravy Apple Vision Pro k učení humanoidních robotů, jak se pohybovat v určitých scénářích a situacích.

“Revoluce autonomních vozidel přišla. Předpovídám, že se pravděpodobně bude jednat o první robotické odvětví s hodnotou několika bilionů dolarů,” řekl Huang během keynote.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.