Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nepokoje v Kazachstánu dopadají na Bitcoin. Největší pooly přišly v průměru o 10 % výkonu!

Publikováno
Nepokoje v Kazachstánu dopadají na Bitcoin. Největší pooly přišly v průměru o 10 % výkonu!
Zdroj: newsbitcoin.cash

Rozšířené protesty v Kazachstánu začaly poté, co došlo ke zrušení cenového stropu u LPG, jehož ceny se pak zdvojnásobily. Podle jednoho z demonstrantů je cílem ukázat, že existuje i jiná tvář Kazachstánu. Nepokoje vedly k odvolání vlády prezidentem Kasymem-Jomartem Tokajevem.

Jak poznamenala agentura Reuters, protesty otřásly obrazem bývalé sovětské republiky jako politicky stabilní a přísně kontrolované země, která za tři desetiletí své nezávislosti využila ropného průmyslu k přilákání stovek miliard dolarů zahraničních investic.

Poznámka

Ekonomické ukazatele: Tento stát je poměrně bohatý – s HDP 170 miliard dolarů. Před pandemií rostla ekonomika o 4 %. Inflace je dnes vysoká na úrovni 8,4 % s úrokovými sazbami ve výši 10,5 %, což navenek naznačuje špatné hospodaření, pokud jde o peníze. Jejich kazašské Tenge se obchoduje vůči dolaru při kurzu 435 KZT za USD.

Důvodem k poukázání na tuto skutečnost je fakt, že kazašský průmysl těžby bitcoinů je druhý největší na světě. Ten se momentálně potýká s výpadky internetu během rozsáhlých protestů, což způsobuje pokles metriky hash rate, která měří výpočetní výkon v síti pro těžbu bitcoinů.

Pokles hash ratu

Situace zasadila citelnou ránu těžbě bitcoinů v zemi. Podle údajů sestavených YCharts.com se celková hashovací rychlost bitcoinové sítě během pár hodin po vypnutí snížila o 13,4 % z přibližně 205 000 petahash za sekundu na 177 330 PH/s. Země představuje 18 % hashovací aktivity bitcoinové sítě. Nejvýkonnější těžařské pooly ztratily v průměru 10 % svého hashrate za posledních 24 hodin.

Zdroj: ycharts.com
Nepokoje v Kazachstánu dopadají i na Bitcoin, jehož hashrate klesá
Hashovací aktivita sítě

Internetový hlídač NetBlocks oznámil, že internetové připojení v Kazachstánu stále téměř neexistuje. Konektivita byla původně ztracena ve středu kolem poledne místního času. Ukazatele naznačují současnou ztrátu připojení ovlivňující více poskytovatelů, což by mohlo naznačovat použití centralizovaného kill-switch.

“Žádný internet, žádná těžba”, napsal Didar Bekbau, spoluzakladatel kazašské těžařské firmy Xive na twitteru.

Přidal se šéf Kazašské národní asociace průmyslu blockchainu a datových center, který potvrdil nefunkčnost internetu. Platforma Bitmainu završila špatné zprávy informací, že doly v Kazachstánu čelí výpadkům síťové konektivity i elektřiny a že se snaží dovolat místnímu personálu.

Internet byl krátce a částečně obnoven během projevu kazašského prezidenta Kassym-Jomarta Tokajeva, když požádal Rusko a jeho spojence, aby pomohli Kazachstánu vypořádat se s tím, co nazval teroristickou hrozbou.

Problémy s elektřinou

Kazašská elektrická síť byla v posledních měsících pod tlakem. Je to částečně kvůli zvýšené poptávce ze strany těžařů kryptoměn, ale také kvůli poruchám uhelných elektráren a dalším problémům souvisejícím s infrastrukturou. Místní úřady v reakci na problémy s dodávkami elektřiny uvažují o výstavbě jaderné elektrárny.

Kazachstán je největším světovým těžařem uranu a již více než deset let uvažuje o výstavbě jaderné elektrárny. Objevily se také zvěsti, že tamní vláda před nedávnými událostmi omezovala těžbu, aby údajně zmírnila energetické tlaky.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.

Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.