Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Nepokoje v Kazachstánu dopadají na Bitcoin. Největší pooly přišly v průměru o 10 % výkonu!

Nepokoje v Kazachstánu dopadají na Bitcoin. Největší pooly přišly v průměru o 10 % výkonu!

Nepokoje v Kazachstánu dopadají na Bitcoin. Největší pooly přišly v průměru o 10 % výkonu!
Zdroj: newsbitcoin.cash
Rozšířené protesty v Kazachstánu začaly poté, co došlo ke zrušení cenového stropu u LPG, jehož ceny se pak zdvojnásobily. Podle jednoho z demonstrantů je cílem ukázat, že existuje i jiná tvář Kazachstánu. Nepokoje vedly k odvolání vlády prezidentem Kasymem-Jomartem Tokajevem.
Jak poznamenala agentura Reuters, protesty otřásly obrazem bývalé sovětské republiky jako politicky stabilní a přísně kontrolované země, která za tři desetiletí své nezávislosti využila ropného průmyslu k přilákání stovek miliard dolarů zahraničních investic.
Důvodem k poukázání na tuto skutečnost je fakt, že kazašský průmysl těžby bitcoinů je druhý největší na světě. Ten se momentálně potýká s výpadky internetu během rozsáhlých protestů, což způsobuje pokles metriky hash rate, která měří výpočetní výkon v síti pro těžbu bitcoinů.

Pokles hash ratu

Situace zasadila citelnou ránu těžbě bitcoinů v zemi. Podle údajů sestavených YCharts.com se celková hashovací rychlost bitcoinové sítě během pár hodin po vypnutí snížila o 13,4 % z přibližně 205 000 petahash za sekundu na 177 330 PH/s. Země představuje 18 % hashovací aktivity bitcoinové sítě. Nejvýkonnější těžařské pooly ztratily v průměru 10 % svého hashrate za posledních 24 hodin.

Nepokoje v Kazachstánu dopadají i na Bitcoin, jehož hashrate klesá
Hashovací aktivita sítě
Zdroj: ycharts.com

Internetový hlídač NetBlocks oznámil, že internetové připojení v Kazachstánu stále téměř neexistuje. Konektivita byla původně ztracena ve středu kolem poledne místního času. Ukazatele naznačují současnou ztrátu připojení ovlivňující více poskytovatelů, což by mohlo naznačovat použití centralizovaného kill-switch.

„Žádný internet, žádná těžba“, napsal Didar Bekbau, spoluzakladatel kazašské těžařské firmy Xive na twitteru.

Přidal se šéf Kazašské národní asociace průmyslu blockchainu a datových center, který potvrdil nefunkčnost internetu. Platforma Bitmainu završila špatné zprávy informací, že doly v Kazachstánu čelí výpadkům síťové konektivity i elektřiny a že se snaží dovolat místnímu personálu.

Internet byl krátce a částečně obnoven během projevu kazašského prezidenta Kassym-Jomarta Tokajeva, když požádal Rusko a jeho spojence, aby pomohli Kazachstánu vypořádat se s tím, co nazval teroristickou hrozbou.

Problémy s elektřinou

Kazašská elektrická síť byla v posledních měsících pod tlakem. Je to částečně kvůli zvýšené poptávce ze strany těžařů kryptoměn, ale také kvůli poruchám uhelných elektráren a dalším problémům souvisejícím s infrastrukturou. Místní úřady v reakci na problémy s dodávkami elektřiny uvažují o výstavbě jaderné elektrárny.

Kazachstán je největším světovým těžařem uranu a již více než deset let uvažuje o výstavbě jaderné elektrárny. Objevily se také zvěsti, že tamní vláda před nedávnými událostmi omezovala těžbu, aby údajně zmírnila energetické tlaky.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-1,3%
Cena
$20 485
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-3,6%
Cena
$1 161
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-0,32%
Cena
$233,9

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo