Minulý tradingový týden zaznamenal masivní volatilitu, počínaje “černým pondělím”.
Stojí za ní nejen obavy z nového koronaviru, ale i nedávný kolaps cen ropy způsobený neshodami mezi Saúdskou Arábií a Ruskem, které odolalo nátlaku na zasedání OPEC ve Vídni a nepřistoupilo ke snížení těžby ropy.
Čtvrtek se stal také “černým”, poté co opatření ze strany Evropské centrální banky (ECB) proti dopadům koronaviru na ekonomiku neuspokojily očekávání investorů a americký prezident Trump vydal zákaz letů z Evropy do USA. Vše však mělo za následek nejostřejší pokles kapitálu od toho opravdového Černého pondělí z 19. října 1987.
S koncem týdne lze sledovat stále přibývající monetární stimuly v očekávání globálního ekonomického poklesu a recese. S tou se snaží bojovat i jednotlivé vlády v důsledku dopadů šíření koronaviru.
Největší boom však způsobila německá vláda, která oznámila, že uvolní miliardy eur pro zmírnění ekonomiky a na pomoc společnostem. Pro ně plánuje vytvořit záchranou síť a zrušit limity u úvěrových programů.
Výsledkem těchto opatření byl prudký růst indexu DAX 30 až o 9 %. Tento růst však po několika hodinách vystřídal pokles se stejnou procentuální hodnotou, což je pro DAX velmi slabé znamení.
Podobná opatření můžeme očekávat i od ostatních vlád, a to zejména u těch evropských. Proto by investoři měli zaujímat krátké pozice s velkou opatrností, i když jsou celkově výhodnější.
Technicky platí, že dokud se DAX 30 obchoduje pod 11 000 body je stále možné očekávat pokles pod 9 000 bodů, přičemž se potenciální cíl nachází někde kolem 8 700 bodů. Zatímco, potenciálním spouštěčem krátkých pozic je oblast kolem 10 200 bodů:
V roce 2015 se hodnota DAX30 zvýšila o 9,56 %, v roce 2016 o 6,87 %, v roce 2017 o 12,51 % a v roce 2018 o 18,26 %.
Následně v roce 2019 se DAX30 zvýšil o 24,44 %, což znamená, že po pěti letech zaznamenal růst o 34,2 %.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.