Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Největší evropské ekonomice hrozí recese

Největší evropské ekonomice hrozí recese
Zdroj: depositphotos.com

Zpravodajská agentura Reuters uveřejnila na svých webových stránkách článek o hrozící recesi v Německu. Jelikož ekonomika Německa je tou největší v Evropě, jsou zprávy z Německa a zejména ty o růstu německého hospodářství důležité pro celou Evropu.

Česká republika nejvíce exportuje právě do Německa, a tak na vývoj německé ekonomiky následně stejně reagují i další menší ekonomiky včetně té naší. Pojďme si shrnou nejdůležitější data a informace z vývoje v Německu.

Německá ekonomika v zimě vstoupí do recese

Meziroční míra inflace v Německu by se na podzim mohla vyšplhat na 10 %. Uvedl to šéf německé centrální banky Joachim Nagel v rozhovoru s listem Rheinische Post. Upozornil, že dvoucifernou inflaci zaznamenalo Německo naposledy před více než sedmdesáti lety. Varoval rovněž, že pokud se prohloubí energetická krize, německá ekonomika zřejmě v zimě vstoupí do recese. 

Nagel říká, že skončí sleva na pohonné hmoty a devítieurová jízdenka, to by mohlo zvýšit míru inflace o více než 1 procentní bod. Celkově je tak již v podzimních měsících možná inflace ve výši 10 %.

Poznámka

V Německu nyní od června do konce srpna platí nižší daň na pohonné hmoty a celoněmecká měsíční jízdenka na regionální a městskou dopravu za devět eur (zhruba 220 Kč).

Nagel dále uvádí, že inflace se bude nacházet na vysoké úrovni také v příštím roce. Roste pravděpodobnost, že inflace bude vyšší, než se dříve předpokládalo, a že se v příštím roce bude pohybovat v průměru kolem 6 %. Centrální banka v Německu doposud průměrnou inflaci v příštím roce odhadovala na 4,5 %.

Německo chce od Evropské centrální banky zvýšit úroky

Nagel vyzývá Evropskou centrální banku (ECB), aby pokračovala ve zvyšování úroků. ECB minulý měsíc v reakci na prudký růst inflace poprvé od roku 2011 zvýšila své úrokové sazby, a to výrazněji než původně avizovala. Její základní úrok stoupl na 0,50 % z rekordního minima 0 %, na kterém se držel od roku 2016. Další zasedání ECB se bude konat 8. září.  

V červenci meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu zpomalilo na 7,5 % z červnových 7,6 %. Inflace tak klesla už druhý měsíc za sebou. Hospodářský růst v Německu se ve druhém čtvrtletí zastavil poté, co se v prvním čtvrtletí hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,8 %. 

Závěr – Negativní vyhlídky pro německou ekonomiku

Nagel upozorňuje, že pokud se energetická krize vyostří, je recese v zimě pravděpodobná. V první polovině roku si německá ekonomika za obtížných podmínek stále vedla celkem dobře.

Mezinárodní měnový fond (MMF) minulý měsíc zhoršil výhled německé ekonomiky. Předpověděl, že německé HDP se v letošním roce zvýší o 1,2 %, zatímco v květnové prognóze počítal s dvouprocentním růstem. Loni ekonomika podle fondu vzrostla o 2,9 %.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.