Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Microsoft dosáhl historického maxima, ale v indexu Dow hraje druhé housle. Jak je to možné?

Společnost Microsoft dosahuje ohromující tržní kapitalizace 3 bilionů dolarů a pořád roste. Bude pokračovat a dotáhne se na největší titul indexu Dow Jones?

Publikováno
Microsoft dosáhl historického maxima, ale v indexu Dow hraje druhé housle. Jak je to možné?
Zdroj: depositphotos.com

Během prvního měsíce nového roku padlo hned několik nových rekordů na finančních trzích. Indexy S&P 500 i Dow Jones Industrial Average uzavřely na historicky nejvyšších hodnotách a akcie technologických firem se také překonávaly.

V čele tohoto finančního vzestupu stojí společnost Microsoft, která dosáhla ohromující tržní kapitalizace přes 3 biliony dolarů. Firma v současné době drží titul nejhodnotnější veřejně obchodované společnosti.

V těsném závěsu za ní je Apple s o něco nižší, ale rovněž 3bilionovou tržní kapitalizací. Microsoft ale možná trochu překvapivě není nejhodnotnější akcií indexu Dow Jones.

Burzovní indexy jsou vážené různě

Každý akciový index má vlastní strukturu a přístup k váze jednotlivých titulů, které zahrnuje. Index S&P 500 třeba zahrnuje 500 největších společností se sídlem v USA, s výjimkou zahraničních společností kótovaných prostřednictvím amerických depozitních certifikátů (ADR).

Naproti tomu Nasdaq zahrnuje i kótované ADR na burze Nasdaq, čímž se rozšiřuje rozsah indexu a jeho složení se obohacuje o mezinárodní tituly.

Jak index S&P 500, tak Nasdaq Composite mají společnou metodiku, pokud jde o váhu společností: jsou vážené úměrně velikosti tržní kapitalizace.

Index Dow Jones Industrial Average se od svých kolegů liší systémem vážení podle ceny akcie. Takže nikoli tržní kapitalizace, ale cena akcie určuje váhu titulu v indexu.

Srovnání růstu 3 velkých indexů od začátku roku

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání
Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání

Těžké váhy Dow indexu

Největší váhu v Dow Jones tak má United Health Group, jejíž akcie se aktuálně obchodují za cca 500 dolarů. Společnost jich ale vydala daleké méně než Microsoft a tak její tržní kapitalizace dosahuje “jen” asi 125 miliard dolarů.

Microsoft s aktuální cenou přes 400 dolarů je v indexu Dow druhý, těsně následovaný Goldman Sachs, jejíž cena osciluje kolem 380 dolarů za podíl.

Apple, který v roce 2020 rozštěpil své akcie v poměru 4:1 se aktuálně obchoduje za necelých 200 dolarů za akcii, takže na prvenství v indexu Dow vůbec nemůže pomýšlet, přestože podle tržní kapitalizace jde o druhou největší veřejně obchodovatelnou společnost světa.

Pro menší společnosti je většinou snazší dosahovat vysokého růstu, než u obrovitých firem. Přesto Microsoft ve srovnání s druhými dvěma nejcennějšími tituly Dow od začátku roku roste až neuvěřitelně.

Srovnání růstu TOP 3 akcií z indexu Dow Jones od začátku roku

Aktuální cena
Změna
Microsoft / MSFT
Načítání
Načítání
Načítání
UnitedHealth Group / UNH
Načítání
Načítání
Načítání
Goldman Sachs / GS
Načítání
Načítání
Načítání

Aby byl Microsoft nejcennější společností Dow Jones indexu, musel by ale přidat ještě 100 dolarů na ceně akcie a tím pádem 750 miliard k už tak vysoké tržní kapitalizaci. A to je poněkud obtížné představitelné.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎