Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Lidé omezují své výdaje a české HDP klesá – Jak to bude v roce 2023?

Lidé omezují své výdaje a české HDP klesá – Jak to bude v roce 2023?
Zdroj: depositphotos.com

V tomto článku se podíváme na vývoj hrubého domácího produktu (HDP) v České republice a příčinu tohoto poklesu. Český statistický úřad (ČSÚ) ve své nové zprávě zobrazil aktuální data HDP za 3. čtvrtletí roku 2022. Pojďme si shrnout nejdůležitější data a informace z této zprávy. V závěru dnešního článku se dozvíte odhady vývoje českého HDP na rok 2023 od hlavních institucí.

Je patrné, že inflace dosahující téměř 20 % má a bude mít vliv na spotřebu domácností. Mnohé analýzy uvádějí, že právě spotřeba domácností je hlavní motor české ekonomiky (nikoliv tak často zmiňovaný export).

Česká ekonomika mezičtvrtletně klesla o 0,2 %

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1,7 %, ve srovnání s předchozím kvartálem ale klesl hrubý domácí produkt o 0,2 %, uvedl Český statistický úřad ve svém zpřesněném odhadu. Lidé se bojí vysokých cen a logicky tolik neutrácí nebo jim už nezbývají volné prostředky tak jako dříve.

Upřesněný odhad HDP ve třetím čtvrtletí je mírně příznivější než hrubý odhad ze začátku listopadu, kdy statistici uvedli meziroční růst o desetinu nižší (tedy o 1,6 %) a mezičtvrtletní propad o dvě desetiny vyšší (tedy o 0,4 %). Můžeme říci, že je také vyšší oproti očekávání České národní banky, která v listopadové prognóze očekávala meziroční růst o 1,5 %.

V období od července do září i po zpřesnění odhadu růst HDP výrazně zpomalil. Ve druhém čtvrtletí ještě rostla ekonomika meziročně podle revidovaných údajů o 3,6 % a v prvním čtvrtletí o 4,6 %. Mezičtvrtletní pokles byl první po pěti růstech v řadě. V předchozích kvartálech rostl HDP mezičtvrtletně o 0,6 % na začátku roku a o 0,4 % na jaře.

Petr Král ředitel sekce měnové ČNB uvádí, že zveřejněná data o ekonomické aktivitě do značné míry potvrzují hlavní kontury aktuální predikce ČNB, ačkoliv došlo k mírným odchylkám ve vývoji jednotlivých výdajových složek HDP. Spotřeba domácností, na kterou dopadá hluboký propad reálných příjmů a zhoršený sentiment, poklesla ve třetím čtvrtletí ve srovnání s prognózou výrazněji. V meziročním poklesu je také spotřeba vládních institucí, přičemž ČNB očekávala její stagnaci. 

Ve 4. čtvrtletí HDP opět klesne 

Martin Gürtler z Komerční banky říká, že v posledním čtvrtletí HDP opět klesne zejména kvůli domácnostem. Na straně průmyslu bude pořád přetrvávat pozitivní vliv z lépe fungujících dodavatelských řetězců.

Pavel Sobíšek hlavní ekonom Unicredit Bank doplňuje, že propad na přelomu roku bude strmý a nepovažuje za samozřejmost, že pak už to nebude pokračovat.

Petr Král doplňuje, že centrální banka odhaduje, že česká ekonomika přejde v závěru roku do poklesu vůči předchozímu roku, ve kterém zůstane několik čtvrtletí. Tento pád bude důsledkem dramaticky rostoucích životních nákladů, zhoršující se finanční situace domácností i firem, zeslabení zahraniční poptávky a doznívání problémů v globálních řetězcích.

Petr Dufek, ekonom, souhlasí s tím, že je Česko nyní v recesi a říká, že třetí čtvrtletí dopadlo ještě na první pohled docela dobře, ekonomika poklesla. Když se ale díváme na ukazatele důvěry, nebo indexy nákupních manažerů, tak jsou mnohem horší. Už ve čtvrtém čtvrtletí zažijeme další pokles a to znamená dvě čtvrtletí za sebou je tu jednoznačně recese. V praxi se to podle něj promítá tím, že začínají společnosti propouštět zaměstnance. Očekává pokles reálných příjmů v příštím roce a přehodnocování investic podniků, protože panují obavy z vývoje poptávky.

Domácnosti méně utrácejí

Vladimír Kermiet ředitel odboru národních účtů uvádí, že ekonomika ve srovnání s druhým čtvrtletím v létě poklesla kvůli domácnostem. Na straně poptávky byla ve 3. čtvrtletí nejdůležitějším faktorem mezičtvrtletního poklesu HDP domácí poptávka. Snížily se hlavně výdaje na konečnou spotřebu domácností.

Výdaje na konečnou spotřebu domácností se mezičtvrtletně snížily o 3,2 % a meziročně o 5,9 % a to v nákupu trvanlivých i netrvanlivých výrobků. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí také klesly, ale mírněji mezičtvrtletně o 0,8 % a meziročně o 1,2 %. K růstu naopak přispěla hlavně poptávka ze zahraničí, která byla vyšší o 3,6 procentního bodu, a tvorba hrubého kapitálu, která vzrostla o 1,4 procentního bodu.

Objem mzdových nákladů ve třetím čtvrtletí vzrostl meziročně o 6,4 %. Celková zaměstnanost meziročně vzrostla o 1,8 %, ale v porovnání s předchozím čtvrtletím klesla o 0,1 %. Počet odpracovaných hodin se mezičtvrtletně nezměnil a meziročně vzrostl o 2 %. 

V roce 2023 HDP bude stagnovat nebo poklesne až o 0,7 %

Centrální banka, ministerstvo financí a bankovní asociace zveřejnily své odhady na příští rok. Všechny tyto instituce se shodují, že letos v roce 2022 zůstane naše ekonomika v kladných hodnotách. Ovšem na rok 2023 Česká národní banka odhaduje pokles HDP o 0,7 % a Ministerstvo financí České republiky odhaduje pokles o 0,2 %.

Pouze Česká bankovní asociace očekává mírný růst HDP o 0,2 %. Vše bude samozřejmě záviset na vývoji inflace nejen v České republice, ale zejména v Evropské unii a Spojených státech amerických. Poslední výsledky inflace z USA ukazují, že inflace brzdí. Ovšem je nutné sledovat další statistické výsledky zdražování, které budou ze zámoří známé v polovině prosince. 

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.