Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměny kapitulovaly! Proč to není důvod k panice (zatím)? Blíží se bull market?

Bitcoin a Ethereum prudce klesají, trh je v panice. Přesto analytici vidí důvody k optimismu. Jaký je výhled do budoucna a co nám ukazují data?

Trh s kryptoměnami je nadále v korekci. Celková tržní kapitalizace poklesla v posledních měsících z 3,7 bilionu dolarů na 2,7 bilionu – pokles o celý jeden bilion dolarů.

V dnešní analýze se podíváme na důvody, proč trh klesá, a zároveň na první nadějné zprávy, které nám poskytuje on-chain analýza.

Za vším hledej instituce

Od vzniku Bitcoin ETF můžeme vidět, že instituce do značné míry přebraly kormidlo, podle kterého se pohybuje cena kryptoměn.

Na grafu níže můžeme vidět agregát prodejů a nákupů v rámci jednotlivých ETF. Je zřejmé, že cena velmi silně reaguje na to, zda instituce celkově akumulují, nebo naopak prodávají.

Pokud se podíváme na poslední tři měsíce, jsme svědky poměrně zásadní korekce. Cena je velmi úzce korelovaná s tím, jak instituce přistupují k trhu.

Od začátku roku jsme mohli vidět zdaleka největší odliv BTC z jednotlivých ETF, což vyústilo v radikální pokles ceny.

I když byl rok 2025 ve znamení prodejů, při pohledu na celkové množství držených BTC můžeme snadno identifikovat širší trend – jednoznačnou akumulaci. Míra akumulace ze strany institucí je ovšem ještě silnější, než se na první pohled zdá.

Červeně vyznačené Grayscale ETF bylo totiž na začátku zdaleka největším držitelem BTC. Od Grayscale nicméně dlouhodobě odcházeli klienti, kteří buď prodávali, nebo přecházeli k jiným ETF.

Na grafu celkového počtu BTC v ETF fondech je ovšem vidět, že i relativně malý pokles v počtu držených BTC znamená daleko silnější propad ceny. To je dáno tím, že ve světě kryptoměn není tolik likvidity, aby byly trhy snadno schopné zpracovat větší množství BTC.

To je hlavní důvod brutální volatility kryptoměnového světa.

Na další vizualizaci toků do/z ETF je viditelný trend u Grayscale, kdy distribuce prakticky skončila – a to při vyšších cenách za BTC. Z praktického hlediska to znamená, že Grayscale s výprodeji skončil.

Naopak hlavním hráčem na trhu je jednoznačně BlackRock, který je zodpovědný za většinu obchodů.

Na grafu celkové realizované ztráty a zisku na trhu s BTC můžeme vidět, že se opět dostáváme do akumulační zóny. Na těchto hodnotách se nepanikaří, ani se výrazně neprodává – trh spíše čeká na lepší časy.

A zde můžeme vidět velmi pozitivní zprávu. Akumulace ze strany long-term hodlerů nastoupila prakticky okamžitě s poklesem ceny – a čím více cena klesá, tím rychleji akumulace roste.

To je dobrá zpráva, protože to značí, že trh není vyčerpaný a že nynější korekce je spíše pouze zastávkou než přechodem do bearmarketu.

Vývoj Bitcoinu v letošním roce

NUPL pro BTC neutrální – ETH v akumulační zóně

Profity na BTC poklesly, ale stále jsme v plusu a momentálně se nacházíme v neutrální zóně. Poptávka po BTC je poměrně vysoká, takže i tento pokles stačí k tomu, aby se opět akumulovalo.

U ETH se jedná o trochu jiný příběh. Ethereum po hacku skupinou Lazarus dostalo pořádně na frak a trh s ETH se dostal do paniky. ETH momentálně, i podle NUPL, prožívá kapitulační fázi. To je obvykle dobrá příležitost ke vstupu.

Graf Realized Cap HODL Waves ukazuje, že na trhu dochází k významnému útlumu a noví hráči na trh v tuto chvíli nepřicházejí. To v podstatě znamená, že jak akumulační, tak distribuční tendence na trhu vycházejí primárně od již etablovaných hráčů – a jedná se tak o interní mechaniky trhu.

Momentálně jsme ve fázi útlumu, což je obvyklé u dlouhodobějších korekcí. Silné ruce akumulují, slabé ruce jsou z trhu vytlačeny.

Závěr

Zdaleka nejdůležitější metrikou, která hraje nejvýznamnější roli, je akumulace od long-term hodlerů.

Díky tomu je výhled pro trh ze střednědobého hlediska spíše pozitivní. Dá se očekávat, že nynější období pohybu do strany ještě nějakou dobu potrvá, a to obzvlášť kvůli nejistotám na makro trzích.

Nově oznámené tarify od Donalda Trumpa mohou s trhem ještě zamávat – a velmi těžko lze nyní předpokládat, jak se trh bude vyvíjet v krátkodobém horizontu.

Dokud se ale při poklesech akumuluje Bitcoin (obzvláště tak rychlým tempem), s největší pravděpodobností bull market pokračuje.

Líbil se vám tento článek?
5
2

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat