Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Krach trhu za rohem? Index S&P 500 může klesnout až o 86 %!

Trhy jsou prý v bublině a čeká nás její splasknutí, které neušetří velké indexy, hvězdné akcie ani nemovitosti. Co radí známý ekonom investorům?

Krach trhu za rohem? Index S&P 500 může klesnout až o 86 %!
Zdroj: Depositphotos.com

Známý ekonom Harry Dent zopakoval své hrozivé varování před blížícím se kolapsem trhu.

Autor finančních bestsellerů, známý přesnými předpověďmi o významných ekonomických událostech, jako bylo prasknutí japonské bubliny cen aktiv v roce 1989 a prasknutí dotcom bubliny v roce 2000, nyní bije na poplach před tím, co nazývá bublinou “všeho”.

Bublinu nafukují vládní stimuly

Dentova analýza je založena na zjištění, že současná ekonomická bublina je uměle udržována bezprecedentní mírou vládních stimulů. Přičítá vznik této masivní bubliny vládní politice, zejména rozsáhlým monetárním stimulačním opatřením přijatým na podporu ekonomiky.

“V letech 1925 až 29 šlo o přirozenou bublinu. Nebyly za tím žádné umělé stimuly. Takže tohle je něco nového. Tohle se nikdy nestalo,” vysvětluje Dent.

Neustálé pumpování peněz do ekonomiky ze strany vlád přirovnal k dalšímu pití alkoholu na léčbu kocoviny a naznačil, že taková opatření pouze oddalují nevyhnutelný krach.

Podle Denta jsou i trvání a rozsah této bubliny bezprecedentní. Zatímco typické ekonomické bubliny trvají pět až šest let, tato trvá již 14 let. V důsledku toho Dent předpovídá, že nadcházející krach bude podstatně závažnější než finanční krize v letech 2007-2008.

Spadnou akcie i nemovitosti

Dentova předpověď zahrnuje dramatický pokles hlavních akciových indexů. Předpovídá, že index S&P 500 by se mohl propadnout o 86 % oproti svému vrcholu a index Nasdaq by mohl zaznamenat ohromující 92% pokles.

Aktuální vývoj S&P 500 a Nasdaq-100

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání

Zejména vysoce výkonné akcie, jako je Nvidia, která nedávno prošla rozdělení akcií na 10 ku 1, když se jejich cena vyšplhala nad 1 200 USD, nebudou imunní. Dent se domnívá, že by Nvidia mohla ztratit až 98 % své hodnoty.

Aktuální vývoj cen akcií Nvidia

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ekonom také poukázal na trh s nemovitostmi jako na hlavní součást bubliny. Poznamenal, že americké domy dosáhly hodnoty dvojnásobné nebo i vyšší, než na jakou brzy spadnou.

Dent již dříve předpověděl, že v letošním roce dojde na americkém trhu s bydlením k poklesu na minimum roku 2012, a tuto předpověď zopakoval, přičemž zdůraznil, že rozšířené vlastnictví více domů pro spekulativní účely je neudržitelné.

Ještě nikdy v historii nebylo bydlení tak široce vlastněno a tolik lidí nemělo druhé a někdy i třetí bydlení jen kvůli spekulaci.

Dluhopisy a Bitcoin jako ostrovy naděje

Navzdory chmurným vyhlídkám nabízí Dent investorům určité vodítko. Doporučuje přesunout kapitál z akciového trhu do bezpečnějších aktiv, jako jsou dluhopisy.

“Opravdu se není kam schovat, kromě nejbezpečnějších dluhopisů na světě,” řekl. Dent ale také vidí potenciál v Bitcoinu, který podle něj patří k předním odvětvím, jež již zažila značnou volatilitu.

Domnívá se, že extrémní volatilita Bitcoinu z něj dělá potenciálně lukrativní investici, jakmile trh dosáhne dna.

Aktuální vývoj ceny Bitcoinu

Při pohledu do budoucna Dent předpokládá, že dno trhu nastane mezi začátkem a polovinou roku 2025. Tvrdí, že tento krach nakonec trh očistí a připraví půdu pro zdravější ekonomický boom pro generaci mileniálů.

Ačkoli se Dentovy předpovědi mohou někomu zdát radikální, jeho dosavadní výsledky dodávají jeho varování na důvěryhodnosti.

Vzhledem k tomu, že trhy nadále stoupají a klíčovým faktorem zůstávají vládní stimuly, investoři by udělali dobře, kdyby dbali jeho rad a připravili se na možnost výrazného hospodářského poklesu.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
20
45

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.