Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Korupce, bankroty a konkurence - Které státy jsou vhodné pro investice a kterým je lepší se obloukem vyhnout?

Korupce, bankroty a konkurence - Které státy jsou vhodné pro investice a kterým je lepší se obloukem vyhnout?

Korupce, bankroty a konkurence - Které státy jsou vhodné pro investice a kterým je lepší se obloukem vyhnout?
Zdroj: depositphotos.com

Většina investorů se rozhoduje o investičních titulech pouze na elementární úrovni, ale již neřeší to, zda pro tyto společnosti existuje v jejich zemi kvalitní podnikatelské prostředí. Z makroekonomického pohledu se ovšem jedná o velmi důležité údaje, které mohou rozhodovat o míře zhodnocení nebo o jeho stabilitě a dlouhodobosti. V tomto článku si představíme státy, které vykazují vysokou úroveň konkurence, ale také státy kde jsou korupce a bankroty téměř na denním pořádku.

Největší konkurence

Analýza konkurence v podnikatelském sektoru je jednou ze základních analýz, kterou společnosti provádějí ještě před tím, než na trh uvedou své produkty. V roce 2018 představilo Světové ekonomické fórum novou metodiku výpočtu konkurenceschopnosti, která upřednostňuje veličiny jako jsou síla lidského pracovního potenciálu, množství inovací, odolnost vůči rizikům a flexibilita.

Na základě těchto a dalších kritérií se na první příčce žebříčku zemí s největší konkurencí umístil Singapur, který v prosinci 2021 přeskočil Spojené státy. Mezi země s největší konkurencí v Evropě patří Švýcarsko a Německo. Investoři do start-up projektů by jistě měli k této tabulce přihlédnout.

Seznam zemí s největší mírou konkurence
Seznam zemí s největší mírou konkurence
Zdroj: tradingeconomics.com

Nejvíce bankrotů

S vysokou mírou konkurence jdu ruku v ruce i míra bankrotů společností napříč mnoha podnikatelskými obory. Asi nikoho nepřekvapí, že na prvním místě, co se týče počtu bankrotů, se umístily Spojené státy.

Co je ovšem zajímavější, že Singapur, kde existuje největší konkurence, se nevyskytuje ani v první desítce, nýbrž obsadil až 25. místo. To značí pouze jednu věc, že v této asijské zemi vznikají společnosti s vysokou kvalitou, což je jistě dobrá zpráva pro investory, kteří hledají dlouhodobě stabilní společnosti k uložení svého kapitálu.

Seznam zemí s největším počtem bankrotujících firem
Seznam zemí s největším počtem bankrotujících firem
Zdroj: tradingeconomics.com

Státní korupce

Při investičním plánování a výběru země, ve které obchodník uvažuje své investice uskutečnit, je potřeba zohlednit i specifické chování obyvatel jak na úrovni podniku, tak na úrovni státu. Jedním z negativních ukazatelů je index korupce, který hraje důležitou roli například při investicích do rozvojových zemí, ale může určovat i postup, jakým způsobem budou probíhat marketingové kampaně, nebo sociální začleňování firmy do společnosti.

Zemím s nejnižší mírou korupce vévodí především ty Evropské, jako jsou Finsko a Dánsko. Mimo Evropské země s nízkou korupcí jsou Nový Zéland a Singapur. Naopak největší korupce, dle měřítek Světového ekonomického fóra je v Jižním Súdánu, Somálsku a Sýrii.

Seznam zemí s nejnižším a nejvyšším indexem korupce
Seznam zemí s nejnižším a nejvyšším indexem korupce
Zdroj: tradingeconomics.com

Jak si stojí Česko?

Jistě některé z vás napadlo, jak si stojí naše země v porovnání se světovými "velmocemi", ve výše uvedených kritériích? Česká Republika obdržela od Světového ekonomického fóra, v indexu konkurenceschopnosti 70,85 bodů, což značí poměrně vysokou konkurenceschopnost v podnikatelském prostředí, protože maximální počet činí 100 bodů (pro porovnání, Singapur získal 84,78 bodů).

Analýza bankrotů společností v českém podnikatelském prostředí nebyla v rámci výzkumu provedena, ale co provedeno bylo, tak je náhled do světa korupce. Česká Republika je 49. nejméně zkorumpovaná země na světě, což je určitě pozitivní zpráva na závěr tohoto článku.

Závěr

Makroekonomická analýza by měla vždy předcházet vstupu na libovolný nový investiční trh. Ať už se jedná o jakékoliv investiční počiny, obchodník by měl vždy znát podnikatelské prostředí, od kterého očekává zhodnocení svého kapitálu. Na základě výše uvedených kritérií, se jako nejvhodnější investiční prostředí jeví stát Singapur, který disponuje nízkou mírou korupce a vysokou mírou konkurence, což je faktor, který nutí tamní společnosti být stále lepší než ostatní. Singapur také vykazuje jeden z nejnižších počtů bankrotů na světě, což je velmi dobrá zpráva pro dlouhodobé investování. Česká republika podle Světového ekonomického fóra vykazuje nadprůměrnou podnikatelskou konkurenceschopnost a velmi nízký index korupce, který ji zařadil na 49 místo nejméně zkorumpované země na světě.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo