Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak se dařilo v roce 2023 české ekonomice? Hrozí nám recese, nebo spíš stagnujeme?

Jak se dařilo české ekonomice v roce 2023? Hrozí nám stále ještě kolaps ekonomiky, nebo spíš stagnujeme?

Jak se dařilo v roce 2023 české ekonomice? Hrozí nám recese, nebo spíš stagnujeme?
Zdroj: Depositphotos.com

Česká ekonomika se zdá být v současné době stabilní, přičemž také klíčové ekonomické ukazatele ukazují na relativně ustálený stav. Míra nezaměstnanosti v České republice dosahovala ke konci listopadu 3,5 %, což z ní činí třetí nejnižší v celé Evropské unii, kde je podle Eurostatu průměr 5,7 %.

Meziroční výkyv je minimální a pohybuje se v desetinách procentních bodů, tedy v rámci statistické chyby. Počet volných pracovních míst zůstává vysoký, což svědčí o schopnosti trhu práce absorbovat pracovní sílu.

Od zvýšení úrokových sazeb v červnu roku 2022 nedošlo k výrazným posunům v ekonomickém prostředí. Inflace postupně klesá, přičemž meziroční míra inflace za listopad dosáhla 7,3 %.

Banky ani firmy neprodělaly žádné větší výkyvy

V uplynulém roce stát ani Česká národní banka (ČNB) neučinily žádné zásadní rozhodnutí, které by dramaticky změnilo trajektorii ekonomiky. Nedošlo ani k dlouho diskutovaném znárodnění společnosti ČEZ, ani k žádnému většímu bankrotu firem.

Bankovní sektor se navíc vyhnul výraznějším kolapsům, což naznačuje období stabilizace. Jedinou významnější změnou bylo v poslední době snížení základních úrokových sazeb Českou národní bankou, kdy banka snížila sazby o 0,25 % bodu na 6,75 %.

Vyšší počet zpožděných úhrad

Platební instituce Roger se svým zaměřením na odvětví, jako je e-commerce, rychloobrátkové zboží, logistika, stavebnictví a strojírenství, nabízí pohled na chování podniků. Ačkoli podle ní došlo k nárůstu opožděných plateb, nebylo to v tak významném množství, aby to negativně ovlivnilo trh nebo vedlo k úpadku společností.

Faktoringové služby, které zahrnují financování pohledávek, jsou tradičně vyhledávány živnostníky, malými a středními podniky (MSP) v případech, kdy banky nemohou nabídnout úvěry.

V prvních dvou čtvrtletích roku 2023 však faktoring vyhledávaly i větší podniky, a to pro faktury s vyšší nominální hodnotou. Objem financovaných faktur přesáhl v prvním pololetí tři miliardy korun, což představuje meziroční nárůst asi o třetinu.

Firmy postupně mění svůj přístup k financování. Před deseti lety bylo získání úvěru mimořádně snadné, banky byly vstřícné a likvidita nebyla tak nákladná. Krize z roku 2022 však vedla banky k přijetí mnohem přísnějších rizikových modelů, což malým a středním podnikům obzvláště ztížilo získání úvěrů.

V důsledku toho management firem zkoumá alternativní způsoby financování, což je trend, který je patrný v celé Evropské unii.

Evropský faktoringový trh vzrostl o 20 %

Podle Evropské federace pro faktoring a komerční financování vzrostl evropský faktoringový trh v roce 2022 zhruba o 20 % a dosáhl 2,4 bilionu eur (přibližně 56 bilionů korun). V České republice se objem postoupených pohledávek ve stejném období zvýšil o 22 % na 286 miliard korun.

I přes tento růst činí podíl faktoringu na českém HDP pouze 4 %, zatímco v EU se v průměru pohybuje kolem 10 % HDP, což naznačuje, že na českém trhu je prostor pro expanzi. Největší podíl na evropském faktoringovém trhu mají Francie, Německo a Velká Británie.

Současný ekonomický stav v České republice lze nejlépe popsat jako stagnaci, bez jasných známek recese nebo jejího opaku. Zdá se, že stát, ČNB i podniky vyčkávají, jak se situace vyvine. Prozíravé podniky však berou věci do svých rukou a snaží se ze současného období vytěžit maximum. Doba, jako je tato, ukazuje, které podniky mají silné a pevné vedení, a které ne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.