Finex.cz logo
Menu
Finex » Investiční fondy » Jak se dařilo podílovým fondům během února? Které propadly a kdo naopak vydělal?

Jak se dařilo podílovým fondům během února? Které propadly a kdo naopak vydělal?

Jak se dařilo podílovým fondům během února? Které propadly a kdo naopak vydělal?
Zdroj: depositphotos.com

posledních letech platilo, že kdo investoval do akcií, prakticky nemohl prodělat. Akciové trhy rostly napříč sektory i zeměmi a investoři se dlouho radovali z pohádkových zisků. Spolu s akciemi rostly zisky i podílových fondů, zejména těch, které jsou zaměřené na technologické akcie. Podílové fondy neměly v České republice dlouhodobě dobrou pověst, nicméně v posledních letech svoji reputaci postupně napravovaly a získávaly si stále více klientů, kteří je využívali ke zhodnocení peněz.

Ještě na začátku roku 2022 se akciové podílové fondy řadily mezi nejvýnosnější produkty ve své kategorii. To se v únoru změnilo a akciové fondy skončily ve ztrátě -1,38 %. Příliš se nedařilo ani dluhopisovým podílovým fondům, které poklesly o -0,98 %. Oproti minulému měsíci si výrazně polepšily komoditní podílové fondy. Investorům přinesly výnos o 9,30 % vyšší výnos než v lednu.

Časy se mění, volatilita zůstává

Akciové trhy jsou velice citlivé na světové politické a ekonomické dění. Není se tedy čemu divit, že aktuálně probíhající konflikt na Ukrajině s nimi zamával podobně jako před dvěma lety začátek epidemie koronaviru. Rostoucí nejistota se začíná projevovat na volatilitě akcií. Další faktor, který může akciový trh negativně ovlivnit, je očekávání investorů, jak zareaguje FED na rostoucí inflaci a zda přistoupí ke zvyšování úrokových sazeb.

Je však třeba mít neustále na paměti, že volatilita na akciových trzích je normální a není třeba propadat panice. V současné situaci je potřeba dodržovat disciplínu, držet se své investiční strategie.

Index podílových fondů a jak se jim dařilo?

Jak se dařilo jednotlivým typům podílových fondů budeme hodnotit podle tzv. Indexu podílových fondů. Tento index představuje reprezentativní portfolio běžného českého investora. U akciových fondů je při konstrukci indexu zohledněn globální trh. Regionální či sektorové zaměření se vyskytuje v zanedbatelné míře.

Z komoditních fondů index reflektuje převážně investice do tradičních komodit. Index také zohledňuje vývoj českých a evropských dluhopisových fondů. Menší vahou jsou zastoupeny i dluhopisy rizikovějšího charakteru. Výhradně české podílové fondy najdete v segmentu nemovitostních fondů a fondů peněžního trhu. Jak se jednotlivým kategoriím dařilo se můžete podívat v tabulce.

Broker Consulting Index - Únor 2022
Broker Consulting Index – Únor 2022
Zdroj: bcas.cz

Jak už jsme zmínili v úvodu, za poslední měsíc se nejvíce dařilo komoditním fondům, které si vedou velmi dobře i v posledních měsících. Růst komoditních fondů způsobily obavy, že Rusko přestane dodávat do Evropy ropu a zemní plyn. Začátkem března atakovaly ceny benzínu a nafty svoje maxima, v současné době mírně klesají, ale je možné očekávat opětovný nárůst. Vyšší ceny pohonných hmot se nesmazatelně promítnou do cen veškerých výrobků, jejichž ceny už tak narůstají díky zvyšující se inflaci. Postupně se zvyšují i ceny zemědělských komodit.

Naproti tomu akciové a dluhopisové fondy nezažily během února příliš pozitivní vývoj a skončily ve ztrátě. Dluhopisové fondy od začátku roku odepsaly3,58 % hodnoty. Akciové fondy si od začátku roku drží mírný pozitivní trend. Poklesy jsou způsobené zejména zvyšováním úrokových sazeb a panikou na trzích, kterou ovlivňuje současná politická situace ve východní části Evropy.

Ne nadarmo se mluví o nemovitostech jako o bezpečném finančním přístavu v době krize. Realitní sektor na tržní změny obvykle reaguje pomaleji než akciový. Jak můžete vidět v tabulce, nemovitostní fondy zatím na současnou situaci nijak výrazně nezareagovaly a drží se v mírném růstu. Podobně jsou na tom i fondy peněžního trhu.

Vyplatí se investovat do podílových fondů?

Každý investor si musí sám rozhodnout, jakou investiční strategii zvolí. Pravdou je, že se k investici do podílových fondů v posledních letech investoři vracejí. V současné době v nich mají Češi zainvestováno zhruba 557 miliard korun. Přestože mohou mít vyšší poplatky, investování do podílových fondů je jednoduché a můžete začít i s velmi malými částkami. Při správně zvolené investiční strategii tak mohou být zajímavým diverzifikačním prvkem vašeho portfolia, zejména v dlouhodobém investičním horizontu.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo