Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak obchodovat jako profesionál a neztratit přitom ani korunu?

Staňte se mistrem obchodování: Zjistěte, jak překonat výzvy money managementu a psychologie obchodování, aby vaše cesta k obchodnímu úspěchu nebyla jen sen.

Publikováno
Jak obchodovat jako profesionál a neztratit přitom ani korunu?
Zdroj: depositphotos.com

Jednou ze zásadních otázek, kterou řeší většina drobných obchodníků na finančních trzích, je otázka kapitalizace obchodního účtu.

V tomto směru může být řešením obchodování na fundovaném účtu u některé z prop společností. Jak projít sítem neúspěšných obchodníků, abyste si mohli splnit svůj sen o velkých penězích? To se dočtete v tomto článku.

Nekompromisní money management

Aby bylo možné splnit challenge, je naprosto nezbytné si uvědomit roli money managementu v procesu tvorby zisku. Obchodník je totiž velmi omezen celkovým kapitálovým poklesem (drawdown), což brání použití vyššího rizika na obchod.

Bez rizika nejsou zisky a v challenge to platí dvojnásob. Důležitost money managementu si popíšeme na následujícím příkladu.

Money management v challange

Obchodník chce splnit challenge a získat obchodní kapitál v hodnotě 10 000 USD. Celkový kapitálový pokles činní 8 %, tedy maximální ztráta je 800 USD. Aby byla challenge splněna, je potřeba zhodnotit obchodní účet o 8 %, tedy vytvořit zisk 800 USD. Kde je háček?

Háček je v tom, že ve skutečnosti je celkový obchodní kapitál roven 800 USD, což je hodnota maximálního kapitálového poklesu! Proto position sizing musí být uzpůsoben tomuto celkovému riziku, nikoliv kapitálu 10 000 USD.

Dále je nutné si uvědomit, že při kapitálu 800 USD, musí obchodník ve skutečnosti zhodnotit účet o 100 %, aby splnil challenge. Právě tato matematika je důvodem, proč se málokomu povede challenge splnit.

Z výše uvedených důvodů je jistě jasné, proč by měl být money management obchodní strategie navržen tak, aby reflektoval hodnotu celkového kapitálového poklesu.

Pokud obchodník bude riskovat na jeden obchod například 1 %, musí se jednat o jedno procento z 800 USD (v našem případě), nikoliv o jedno procento z 10 000 USD. Jak jste si jistě všimli, dodržování money managementu je zkrátka základ úspěchu.

Perfektní obchodní psychologie

Obchodník při plnění výzvy musí mít nejen kvalitní obchodní strategii, ale také ji musí na 100 % dodržovat. Pokud obchodník nedokáže držet obchod až do stanoveného take profit, nikdy jeho strategie nebude fungovat.

Stejně tak, pokud obchodník cítí strach a ukončuje obchod předčasně, nemůže očekávat splnění challenge.

Dalším důvodem, proč obchodníci v challenge pohoří, je jednoduše nedočkavost.

Vidina cíle, který je v podmínkách challenge stanoven, vytváří tlak na obchodníka, který mnohdy obchoduje i v případech, které neodpovídají jeho strategii.

V tomto případě jsou nadšení, euforie a chtíč velmi negativní emoce, kvůli kterým mnoho obchodníků nakonec challenge o fundovaný účet nesplní.

Profesionální přístup

Obchodník, jehož cílem je splnit challenge si nemůže dovolit obchodovat jako amatér. Jak jsme si již popsali výše, splnění challenge si vyžaduje opravdu profesionální přístup, který by se měl odrazit v promyšlené obchodní strategii, kvalitním money managementu a především 100% psychické odolnosti.

Ona profesionalita musí být také dlouhodobá, protože po případném splnění challenge totiž následuje již reálný trading (na DEMO účtu), díky kterému si obchodník může vydělat peníze.

V této fázi se poté ukáže, zda je přístup k tradingu profesionální, nebo zda se jedná pouze o náhodnou ziskovou sérii, kterou již není trader schopen dlouhodobě opakovat.

Závěr

Splnit si sen o zajímavých výdělcích nebo dokonce o full time tradingu, může být díky prop společnostem reálný.

Každopádně se nebude jednat o lehkou cestu. Během ní bude muset trader zvládnout mnoho technických záležitostí, ale především vlastní psychiku. V tomto článku jsme si ve třech bodech nastínili, na co by se měl obchodník zaměřit, aby dokázal úspěšně splnit challenge.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
3

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎