Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Jak najít akcie, které mohou vydělat přes 1000 %?

Jak najít akcie, které mohou vydělat přes 1000 %?

Jak najít akcie, které mohou vydělat přes 1000 %?
Zdroj: depositphotos.com

Náš titulek není v žádném případě clikbaitový, takový, který by vás chtěl zmást a nalákat na nedosažitelné výnosy. Na burze lze najít akcie, které vám do pěti let vydělají ne desítky ani stovky, ale tisíce procent. Není to lež. Takové akcie skutečně existují.

Společnost Alta Fox realizovala studii, která má za cíl objasnit právě důvody a příčiny, jak tyto akcie rostly. Této studii by měl věnovat pozornost každý, kdo chce na burze hodně riskovat. Samozřejmě velké zisky znamenají i velké riziko. Spoustu nadějných akcií připravilo investory o všechny peníze. Studie je zaměřená na společnosti, kterým se říká multibagger, tzn. společnosti, které mají potenciál vzrůst o tisíce procent v následujících pěti letech.

Studie vyšla v roce 2020, což je dobře, protože nezahrnuje akciový boom v roce 2021. Když nepočítáme rok 2019, který byl ovlivněn covidem, tak nám studie nabízí výsledky akcií dosažených v letech normálního růstu akciových trhů. Její metodika spočívala ve vyhledání akcií, které nejvíce rostly za posledních pět let. Následně studie každou společnost analyzovala do hloubky. To je velmi vzácné, protože se často setkáváme jen s pouhými přehledy a výstupy screen marketů, které nám nabízí jen čísla ve vazbě na to, jak si společnost vedla.

Každé úspěšné společnosti pak autoři studie věnovali dalších pět až šest stránek analýzy. Tyto analýzy jsou značně podrobné. Nejedná se pouze o analýzu ceny nebo finanční situace firmy, ale u každé společnosti najdeme přesné důvody, které stály za jejich růstem. To však není všechno.

Autoři poté, co analyzovali obrovskou spoustu těchto úspěšných společností, našli pět příčin, proč jsou tyto společnosti úspěšné a přidali i tři konkrétní rady, jak najít akcie, které mají potenciál růstu v tisících procent. To už je solidní důvod, proč se touto studií zabývat.

104 analyzovaných společností

Než se pustíme do představení nejúspěšnějších růstových akcií, podívejme se, jaká byla přesná kritéria studie, proto aby se společnost stala jednou z 104 vyvolených společností. Tvůrci studie se zaměřili pouze na akcie ze Severní Ameriky, západní Evropy a Austrálie.

Trochu můžeme litovat, že autoři vyloučili asijské akcie, protože je to sektor s ohromným potenciálem k růstu. Avšak je pochopitelné, že třeba čínské akcie jsou vyřazeny. Ty sice slibují vysoké zhodnocení, ale kdykoliv může přijít zásah státu, který přenastaví pravidla celého sektoru. Často tyto společnosti mají nejasnou vlastnickou strukturu, ve které najdeme různé firmy, jež mají své sídlo v daňových rájích. Jiným důvodem, proč jsou čínské akcie vyloučeny ze seznamu, je jejich stažení z amerických finančních trhů, což je obrovský risk zejména pro malé hráče, kteří bedlivě sledují poplatky u brokerů. Nákupy na čínských burzách neposkytují všichni a ti, co je poskytují, si často účtují nehorázné poplatky.

Dále ze seznamu nejúspěšnějších akcií byly vyloučeny společnosti podnikající v energiích, zpracovávající prvotní suroviny a podnikající ve finanční oblasti. Důvodem je závislost těchto oborů buď na růstu cen komodit, anebo na úrokových sazbách. Tyto společnosti tak nemají svůj nezávislý byznys model, ale jejich cena je závislá na externích faktorech. Investice do energetických společností je v podstatě víc investice do dané komodity než do firmy samotné. Pokud bude ropa nahoře, většina ropných společností půjde nahoru.

Vývoj ceny na ropě
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Hlavním faktorem pro zařazení do žebříčku je samozřejmě růst cen akcií. Společnost musela růst minimálně o 350 % od 6. srpna 2015 do 6. srpna 2020. To samozřejmě hodně zmenšuje výběr společností. Dalším velmi důležitým kritériem byla pozitivní čísla EBIDTA za období delší než 12 měsíců. Tím se vyloučily ze seznamu startupy, jejichž cena akcií může velmi rychle vzrůst, ale jejich růst není podepřen reálnými prodeji. Společnosti zařazené do seznamu tak skutečně vydělávají peníze. Jejich fundamenty splňují aspoň minimální kritéria.

Dalším požadavkem je minimální velikost tržní kapitalizace, která musí přesahovat 150 milionů dolarů. Společnosti se musí obchodovat na burze s denním minimálním průměrným objemem ve výši 200 000 dolarů. Společnosti v seznamu tak nejsou mrtvé společnosti, které se obchodují párkrát do roka, ale jde o společnosti, o které investoři pravidelně projevují zájem. Tato kritéria splňovalo 130 společností. Analytici z Alta Fox ještě vyřadili několik společností, aby nám nabídli podrobnou analýzu 104 společností.

Výběr 104 společností nám ukázal, že bez velkého překvapení byl nejvíc zastoupený sektor technologií, a to 34 %. Na druhém místě, a to už možná překvapující je, se umístil zdravotnický sektor, a to zejména společnosti zabývající se výrobou zdravotního materiálu. Zbytek sektorů je zastoupen v menší míře. Taktéž nikoho nepřekvapí, že víc než polovina společností pochází ze Severní Ameriky. Abychom si představili společnosti konkrétně, pojďme se podívat na první tři nejúspěšnější společnosti.

1. Zynex Medical 9 119 % za pět let

Zynex je společnost zabývající se výrobou elektrických měřicích přístrojů pro zdravotnické účely. Přístroje jsou schopny měřit fyzickou zátěž a monitorovat velmi dobře srdeční funkce. Pomáhají především s rehabilitací po úrazech. Přístroje jsou neinvazivní, tak je každý může používat doma.

Úspěch této firmy tkví v tom, že jejich používání může být předepsáno lékařem nebo ošetřujícím personálem a pojišťovny na něj poskytují příspěvek. Tyto přístroje tak umožňují pacientům lepší dávkování léku, a tím je zbavují závislosti na opiátech, jejichž užívání je v USA problém. Nárůst problému s opiáty je právě podle studie klíčový. Mluví se dokonce o opiátové pandemii, protože statistiky poukazují na to, že každý den v USA umře 128 lidí na předávkování.

Roční vývoj na akcií Zynex
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Růst akcií Zynexu byl založen na podcenění trhů, kdy všichni čekali krach společnosti. Zynex mezi lety 2015–2016 neprodal ani jedno své zařízení. Pak přišel boom, který rostl skoro exponenciálně. Zynex tak dodává unikátní zařízení a ve své kategorii je jedničkou na trhu. Pokud bude pokračovat boj proti opiátům v USA a pojišťovny toto zařízení budou proplácet, společnost bude růst dál, i přestože rok 2022 je pro většinu akcií nepříznivý se akcie Zynexu dostaly k hranici 5 dolarů. Dnes jsou akcie Zynexu na stejné hodnotě jako na začátku roku, a to i Fedu, který pokračuje ve zvedání sazeb, navzdory.

2. Endor AG 8 217 % za pět let

Endor AG je německá firma, která se specializuje na vývoj a výrobu herních ovladačů a volantů. Jejich výrobky jsou tak věrné, že umožňují hráčům milující závodní hry ojedinělý zážitek. Firma spolupracuje s pořadateli Formule 1. Vzrůst firmy je především zásluhou špičkové kvality jejich výrobků a spolupráce s předními automobilkami, jako BMW nebo Porsche. Riziko této firmy je v tom, zda dokáže vyrábět jiný druh simulátoru než pro automobilové závody.

Historický vývoj akcií Endor AG
Historický vývoj akcií Endor AG
Zdroj: tradingview.com

Tento trh může být brzy nasycen a hráči nebudou mít důvod si kupovat nové verze zařízení. Klíčovou příležitostí bude využití potenciálu virtuální reality. Investoři tuto akcii podcenili, protože se jednalo o velmi malou společnost, která nabízela velmi drahé produkty. Právě partenariat s předními automobilovými firmami a slavnými závody překonal obtíž vysoké ceny. Zákazníci byli připraveni sáhnout hlouběji do kapsy za výrobky, které jim dávaly pocit zakoušet to stejné jako účastníci slavných závodů.

3. Xebec Adsorption 4 712 % za pět let

Tato kanadská společnost se zabývala výrobou zařízení na čistění bioplynu pocházejícího ze zemědělství. Dalším odvětvím byla zařízení na čištění použité vody. Společnost Xebec nabízela svým klientům řešení na snížení uhlíkových emisí. Společnost Xebec se zabývala recyklací zemního plynu.

Vývoj akcií Xebec Absorbtion
Vývoj akcií Xebec Adsorbtion
Zdroj: www.tradingview.com

Proč píšeme o společnosti v minulém času? Společnost na konci září 2022 podala návrh na bankrot. Jelikož ceny zemního plynu v poslední době rostly, tak recyklace se stala bezpředmětnou. Recyklovaný plyn byl ještě dražší. Xebec se nedokázal dostat z červených čísel, a tak radši urychlil svůj konec.

Jak jsme řekli v úvodu, tento typ akcií poskytuje pohádkové zhodnocení, ale nese riziko, že investice nemusí vůbec vyjít.

Pět příčin úspěchu

Studie je opravdu studnicí nápadů a zdrojem přesných rozborů různých byznys modelů. Jelikož vzorek společností i hloubka studie je dostatečná, autoři dokázali najít pět příčin, proč jsou dané společnosti úspěšné.

1. Dobrá startovní pozice na trhu

Společnost, která chce uspět, musí mít jasný náskok před konkurencí. O jakých výhodách mluvíme? Společnost těží ze systémových výhod, jako například z proplácení léků pojišťovnami nebo z vlastního velkého množství patentů. Dobrou výhodou je taktéž vlastnictví a používání unikátní technologie, kterou nikdo jiný nemá. Důležitou roli hraje i lidský kapitál. Mít na straně dobré manažery či známé a výkonné vědce je možným klíčem k úspěchu. Dobrým vkladem do začátku je samozřejmě dobrá síť na trhu anebo nízké náklady či přístup k levnějším službám, než mají ostatní.

2. Dobrá finanční kondice

I u startupů je velmi důležitá finanční situace. Fundamentální analýzy bychom nikdy neměli zanedbávat, i když se společnosti z pohledu technické analýzy jeví jako jednoznačně růstové. Velmi zadlužená společnost to bude mít nyní těžké v době vyšších úrokových sazeb. Abychom našli silně růstovou akcii, nesmíme podceňovat jejich hospodaření.

3. Akvizice

Ze studie vyplynul i tento bod, který není na první pohled zřejmý. Velký růst se nastartoval poté, co společnost provedla novou akvizici firmy či značky. Díky nové dobré akvizici společnost dokáže zněkolikanásobit svůj zisk. To je rozdíl oproti velkým a zaběhnutým společnostem, kde fúze nebo akvizice škodí cenám akcií. Dobrým příkladem z poslední doby je Adobe, jehož cena se propadla po oznámení akvizice společnosti Figma.

4. Překvapení

Ještě neobvyklejší závěr je tento čtvrtý bod. Mnoho společností, které dokázaly zhodnotit cenu akcií o 1000 %, začínaly na rozumných valorizacích, tzn. nebyly to podceněné společnosti. Většinou se jednalo o společnosti, které vstoupily na trh, určitou dobu na něm působily a pak přišel exponenciální růst. Být podhodnocená společnost automaticky neznamená být společnost, která může exponenciálně růst. Opak je pravdou.

5. Mezinárodní model

Poslední příčina se spíš obrací k americkým investorům, kteří si myslí, že pouze americké společnosti jsou úspěšné. Americké firmy jsou zastoupeny v žebříčku z 32 %. To je vzhledem k velikosti amerického burzovního trhu velmi málo. Pokud hledáte úspěšné společnosti, zaměřte se i na jiné trhy než na ten americký.

Tři doporučení

A na konec studie nabízí třešničku na dortu, protože autoři se pokusí odpovědět na otázku, jak a kde najít akcii, jejíž zakoupení se rovná výhře v loterii.

1. Geografická lokace

Nové růstové akcie se s větší pravděpodobností nachází v těchto zemích: Velká Británie, Švédsko, Německo, Norsko a Austrálie.

2. Sektor

Pokud chceme najít silně růstovou akcii, musíme se zaměřit především na technologický a zdravotnický sektor. Nejlepší je kombinace obou, a to firem, které se zaměřují na technologie ve zdravotnictví.

3. Menší burzovní kapitalizace

Společnost, která může exponenciálně růst, nemůže mít na začátku velkou burzovní kapitalizaci. Pokud by ji měla, tak by se brzy dostala mezi střední až velké společnosti, kde jsou roční růsty maximálně v řádu desítek procent. Vhodné je hledat společnost s burzovní kapitalizací menší než 2 miliardy. Tyto společnosti za sebou většinou nemají velkého institucionálního investora a čekají na objevení.

Závěr: Snadné zbohatnutí neexistuje

Pokud umíte anglicky, tato studie vám může hodně rozšířit obzory. Velmi zajímavá část je hlavně ta, kde se analyzují jednotlivé firmy. Díky tomu si můžete obohatit svůj pohled na oceňování firmy. Naučit se uvažovat o věcech, které jste dříve neviděli.

Avšak kdo si myslí, že po přečtení této vyčerpávající studie najde akcie, které vás učiní milionářem, bude zklamán. Po zadání uvedených kritérií do vyhledávače, na vás vypadnou tisícovky firem. Z toho vyplývá, že najít mezi tímto množství 104 úspěšných firem je buď otázka štěstí, intuice anebo mravenčí práce.

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k článku 2
Josef Koukal

Endor nebo Edgar? :)

Portál Finex.cz
Odpověď na Josef Koukal

Děkujeme za upozornění na překlep. Bylo opraveno. :-) Hezký den, Finex.cz

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 79 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo