Podle UBS, jedné z největších švýcarských bank, existují 4 možné scénáře recese – Včetně jednoho, kde index S&P 500 do konce roku 2023 vzroste o 16 %. Nikdo z nás nemá křišťálovou kouli, abychom s jistotou předpovídali budoucnost, a proto je potřeba sledovat vývoj aktuálního dění a mít na paměti možné scénáře, jak se bude ekonomika a trh vyvíjet.
O předpovědi recese v roce 2022 ze všech stran zatím není nouze, ale ne každá investiční banka tvrdí, že směřujeme k hlubokému a dlouhodobému hospodářskému poklesu. Ekonomové UBS v čele s Jonathanem Pinglem v pondělním průzkumu uvedli, že ačkoli pravděpodobnost recese v USA nezpochybnitelně roste kvůli inflaci a slábnoucím ziskům firem, stále není nevyhnutelná. Ekonomické modely UBS ukazují jen 40% šanci recese v USA v období během 12 měsíců.
Přesto tým UBS uznal, že: “Ekonomika letí docela nízko nad zemí a vypadá zranitelná vůči turbulencím.” Tým představil čtyři potenciální scénáře recese, včetně jednoho s dobrou zprávou pro investory – Oživení indexu S&P 500 do konce roku 2023 o 16 %.
Scénář 1: Recese vedená spotřebiteli
První scénář UBS předpokládá pokles spotřebitelských výdajů, který povede k “relativně mírné” recesi v USA trvající pouhých osm měsíců. Tým UBS uvedl, že spotřebitelské výdaje zatím slábly a mohly by se dále omezovat s tím, jak rostou úrokové sazby a zrychluje se propouštění.
Zatímco maloobchodní tržby v USA vzrostly v červnu o 1 %, po očištění o inflaci tržby ve skutečnosti klesly o 0,3 %. A UBS poznamenala, že až do května spotřebitelské výdaje meziročně stagnovaly, přestože Američané měli velké úspory, které se nahromadily během pandemie.
V tomto scénáři UBS předpokládá, že spotřebitelské výdaje oslabí do bodu, kdy i podniky začnou omezovat své výdaje a investice. Pokud by k tomu došlo, hrubý domácí produkt (HDP) USA by údajně poklesl ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích celkem o 0,7 % a míra nezaměstnanosti by stoupla na 5,6 %. To vše spolu s klesajícími cenami komodit by způsobilo “desinflační šok”, který by donutil Federální rezervní systém snížit úrokové sazby zpět téměř na nulu.
V důsledku snížení nákladů na úvěry a zvýšeného zájmu o riziková aktiva v důsledku snížení sazeb by se index S&P 500 mohl vzchopit a na konci roku 2023 vzrůst zhruba o 16 % ze současných úrovní na 4500 bodů.
Scénář 2: Pokles vyvolaný Fedem
Druhý scénář recese UBS zahrnuje “vyšší a dlouhodobější inflaci”, která způsobí, že FED do roku 2022 podstatně zvýší úrokové sazby. “Toto bude nejhorší pro S&P 500 ve všech scénářích, které jsme modelovali,” poznamenal tým.
V tomto scénáři by se úroková sazba do konce roku posunula na 4,5 %, čímž by se průměrná 30letá hypoteční sazba s pevnou úrokovou sazbou v USA posunula na neuvěřitelných 7 %. Tento pokles napříč segmenty ekonomiky by měl trvat 10 měsíců a způsobil by pokles HDP o 1,5 % během dvou čtvrtletí, přičemž míra nezaměstnanosti by se do konce roku 2023 zvýšila na 5,8 %.
V tomto scénáři by Fed musel držet sazby vysoko po delší dobu, než by dobojoval s inflací. To by vedlo k poklesu firemních zisků a index S&P 500 by klesl na 3100 do začátku roku 2023. Až by narůstající nezaměstnanost donutila Fed snížit sazby zpět téměř na nulu, došlo by k opětovnému oživení na 3900 bodů do konce příštího roku.
Scénář 3: Dobrovolné přidělování plynu v Evropě
Třetí scénář zahrnuje rozdělování zemního plynu Evropou, ve snaze vymanit se ze závislosti na ruské energii. To by pro Evropu způsobilo: “Extrémnější verzi spotřebitelské recese s vyšší inflací,” uvedli ekonomové UBS.
Ale v USA by HDP kleslo jen o 10 bazických bodů. Tým UBS zastává názor, že trhy se zemním plynem v USA jsou odděleny od Evropy, což způsobuje pouze malou korelaci mezi evropskými cenami zemního plynu a cenami zemního plynu v USA. “Vzhledem k tomu vidíme jen malý dopad nárůstu cen plynu v Evropě, který se přelije do USA,” uvedli.
Evropská recese by pravděpodobně posunula index S&P 500 mírně níže, než se očekává v prvním scénáři, avšak index na konci roku 2023 po snížení sazeb Fedem vzroste o více než 12 % na 4350.
Scénář 4: Rusko odřízne Evropu od plynu
Finální scénář počítá s úplným uzavřením ruského zemního plynu do Evropy, což odpovídá přibližně 6 % celkové evropské spotřeby energie. Dle tohoto scénáře se stagflační tlaky v Evropě značně zhorší a byl by zaznamenán pokles HDP o 4 procentní body. V USA by dopady byly mnohem mírnější, s poklesem HDP o pouhých 20 bazických bodů.
Tým UBS však uvedl, že v tomto scénáři, kde je mnohem horší evropská recese, by firemní zisky v USA klesly pravděpodobně o více než 15 % a ocenění by se tak snížilo. Index S&P 500 by takovou recesi prostě nemohl ignorovat a do konce roku by skončil na 3 500. V roce 2023 by došlo k opětovnému oživení. Tento scénář by mj. vedl k ještě většímu poklesu eura vůči americkému dolaru a rok by skončil na 0,90.
Závěrem
Scénáře UBD jsou různé, ale všechny se shodují v tom, že hospodářská recese přijde a potáhne s sebou dolů také akcie v čele s indexem S&P 500. Zároveň podle nich v současné době nejsme na dně. Vyčkávání na nákupy se může zdát jako zajímavá volba, avšak trefit dno bude skutečně těžké.
Jako obvykle se jeví nejzajímavější varianta pravidelného investování, abyste si zprůměrovali nákupní ceny. Co je však poměrně optimistické, je návrat akcií zpět do růstu již do konce roku 2023, snad se ho dočkáme.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.