Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Novinky » Investoři mají dnes poslední možnost obchodovat akcie ČEZu s nárokem na dividendu

Investoři mají dnes poslední možnost obchodovat akcie ČEZu s nárokem na dividendu

Investoři mají dnes poslední možnost obchodovat akcie ČEZu s nárokem na dividendu
Zdroj: depositphotos.com

První den v červenci představuje zároveň i poslední den, kdy je možné obchodovat akcie ČEZu s nárokem na dividendu v hodnotě 34 Kč. Tu před několika dny schválila valná hromada, přičemž při jednání došla i k několika změnám v budoucích krocích tohoto energetického gigantu.

Poslední den pro výplatu dividend a jejich možné navýšení v příštím roce

První den v červenci je posledním dnem, kdy je možné získat nárok na dividendu české energetické společnosti ČEZ v hodnotě 34 Kč.  I přes aktuální situaci na trzích se společnosti povedlo navýšit hodnotu dividendy z minulého roku, kdy její akcionáři dosáhli pouze na 24 Kč za jednu akcii.

Letos tak celkově ČEZ rozdělí 18,3 miliardy korun z loňského zisku, přičemž 12,8 miliardy půjde do pokladny státu, který vlastní 70 % této společnosti.

Podle analytiků je však možné, že v příštím roce můžeme opět očekávat navýšení dividend, a to až na 38 Kč za akcii. ČEZ totiž i přes koronavirovou krizi a její dopady na energetický trh očekává hospodářský růst, který by se tak měl promítnout i do příštího roku.

Výše dividendy odpovídá výnosu 6,7 %.

Navíc je více než pravděpodobné, že vedení společnosti schválí i vyplacení mimořádné dividendy. Ta by měla vycházet z připravovaného prodeje rumunských aktiv v hodnotě přibližně 30 miliard Kč.

Na valné hromadě byly však řešeny i další body včetně nového rozložení dozorčí rady. Jejím novým členem se tak stal Vladimír Černý, který jinak působí i jako starosta obce Rouchovany. Po jeho boku však zůstává sestava dozorčí rady neměnná. Posledním bodem jednání pak bylo i připravované vyčlenění elektrárny Mělník, přičemž ta bude přidělena dceřiné společnosti Energotrans.

Aktuální cena akcií ČEZ

Cena za 1 akcii ČEZ
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf

ČEZu přibyl další kvalifikovaný akcionář

I když obecně ČEZ nedisponuje velkými akcionáři našla si k němu i tak cestu skupina JPMorgan, která prostřednictvím dceřiné společnosti 22. června nakoupila 1 % podíl ve společnosti.

Další den poté svůj podíl navýšila na 1,11 %, přičemž je tak možné JPMorgan považovat za nového kvalifikovaného akcionáře ČEZu. Tento krok byl však nečekaný, a to především kvůli samotnému postavení JPMorgan k akciím ČEZu, kterým podle všeho moc nevěří.

Tato nedůvěra je viditelná i na nastavení cílové ceny akcií, kterou snížila v květnu z 490 Kč na 440 Kč. Ke snižování cílové ceny se však uchyluje většina analytiků a jejich doporučení se tak pohybují přibližně kolem 600 Kč.

Zde můžete do akcií ČEZu investovat: 

XTB logo

XTB

★ 93 %

U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Akcie ČEZu pomohly i růstu Pražské burzy

Celkový stav společnosti ale i příchod dalšího akcionáře posílil cenu akcií ČEZu na 500 Kč, což i výrazně pomohlo Pražské burze v jejím tříměsíčním růstu. V současnosti je tak i nadále možné akcie ČEZu považovat za zajímavou investiční příležitost.

I přes 30 % pokles tržní ceny elektřiny během minulého i letošního roku lze navíc předpokládat, že bude společnost nadále zaznamenávat růst, a to především kvůli nastavenému systému předprodeje elektřiny, ze kterého bude čerpat i tento rok.

Jaký je váš názor na akcie ČEZu? Plánujete zainvestovat nebo jste již zainvestovali? Pokud nevíte, jak se akcie nakupují, přečtěte si tento článek (uvnitř naleznete i video návod na nákup).

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo