První den v červenci představuje zároveň i poslední den, kdy je možné obchodovat akcie ČEZu s nárokem na dividendu v hodnotě 34 Kč. Tu před několika dny schválila valná hromada, přičemž při jednání došla i k několika změnám v budoucích krocích tohoto energetického gigantu.
Poslední den pro výplatu dividend a jejich možné navýšení v příštím roce
První den v červenci je posledním dnem, kdy je možné získat nárok na dividendu české energetické společnosti ČEZ v hodnotě 34 Kč. I přes aktuální situaci na trzích se společnosti povedlo navýšit hodnotu dividendy z minulého roku, kdy její akcionáři dosáhli pouze na 24 Kč za jednu akcii.
Letos tak celkově ČEZ rozdělí 18,3 miliardy korun z loňského zisku, přičemž 12,8 miliardy půjde do pokladny státu, který vlastní 70 % této společnosti.
Podle analytiků je však možné, že v příštím roce můžeme opět očekávat navýšení dividend, a to až na 38 Kč za akcii. ČEZ totiž i přes koronavirovou krizi a její dopady na energetický trh očekává hospodářský růst, který by se tak měl promítnout i do příštího roku.
Výše dividendy odpovídá výnosu 6,7 %.
Navíc je více než pravděpodobné, že vedení společnosti schválí i vyplacení mimořádné dividendy. Ta by měla vycházet z připravovaného prodeje rumunských aktiv v hodnotě přibližně 30 miliard Kč.
Na valné hromadě byly však řešeny i další body včetně nového rozložení dozorčí rady. Jejím novým členem se tak stal Vladimír Černý, který jinak působí i jako starosta obce Rouchovany. Po jeho boku však zůstává sestava dozorčí rady neměnná. Posledním bodem jednání pak bylo i připravované vyčlenění elektrárny Mělník, přičemž ta bude přidělena dceřiné společnosti Energotrans.
Aktuální cena akcií ČEZ
Načítání
Načítání
Načítání
ČEZu přibyl další kvalifikovaný akcionář
I když obecně ČEZ nedisponuje velkými akcionáři našla si k němu i tak cestu skupina JPMorgan, která prostřednictvím dceřiné společnosti 22. června nakoupila 1 % podíl ve společnosti.
Další den poté svůj podíl navýšila na 1,11 %, přičemž je tak možné JPMorgan považovat za nového kvalifikovaného akcionáře ČEZu. Tento krok byl však nečekaný, a to především kvůli samotnému postavení JPMorgan k akciím ČEZu, kterým podle všeho moc nevěří.
Tato nedůvěra je viditelná i na nastavení cílové ceny akcií, kterou snížila v květnu z 490 Kč na 440 Kč. Ke snižování cílové ceny se však uchyluje většina analytiků a jejich doporučení se tak pohybují přibližně kolem 600 Kč.
Zde můžete do akcií ČEZu investovat:

93 %
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Akcie ČEZu pomohly i růstu Pražské burzy
Celkový stav společnosti ale i příchod dalšího akcionáře posílil cenu akcií ČEZu na 500 Kč, což i výrazně pomohlo Pražské burze v jejím tříměsíčním růstu. V současnosti je tak i nadále možné akcie ČEZu považovat za zajímavou investiční příležitost.
I přes 30 % pokles tržní ceny elektřiny během minulého i letošního roku lze navíc předpokládat, že bude společnost nadále zaznamenávat růst, a to především kvůli nastavenému systému předprodeje elektřiny, ze kterého bude čerpat i tento rok.
Jaký je váš názor na akcie ČEZu? Plánujete zainvestovat nebo jste již zainvestovali? Pokud nevíte, jak se akcie nakupují, přečtěte si tento článek (uvnitř naleznete i video návod na nákup).
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.