Finex.cz logo
Menu
Finex » Alternativní investice » Investice do vína minulý měsíc přinesla vysoké zisky – stačí vědět, kde hledat a jak na to

Investice do vína minulý měsíc přinesla vysoké zisky - stačí vědět, kde hledat a jak na to

Investice do vína minulý měsíc přinesla vysoké zisky - stačí vědět, kde hledat a jak na to
Zdroj: depositphotos.com

Nejširší ukazatel vinného trhu, index Liv-ex Fine Wine 1000, zaznamenal v říjnu další rekord, k čemuž přispěly ceny šampaňského a burgundského.

Index Liv-ex 1000, vzrostl v minulém měsíci o 2,1 %, přičemž ceny šampaňského vzrostly o 7,6 % za jediný měsíc. Nejpomaleji rostly ceny vína z Bordeaux, a to jak v měsíci říjnu, tak v posledních 12 měsících.

Kvalitní vína z Champagne poráží v oblasti investic všechny ostatní geografické oblasti. Podle burzy pro obchodování s kvalitními víny LIV | EX vzrostla cena nejlepších vín z Champagne od začátku letošního roku o téměř 24 %. Následují je vína z Burgundska. Vína z Bordeaux se za stejné období zhodnotila v průměru o 8 %.

Vývoj ceny vína v jednotlivých oblastech
Vývoj ceny vína v jednotlivých oblastech
Zdroj: liv-ex.com

Neustálý vzestup kvalitních vín pokračuje

Víno se stává stále oblíbenějším typem alternativních investic. O tom svědčí fakt, že index Liv-ex Fine Wine 1000, dosáhl v říjnu dalšího historického maxima a uzavřel na hodnotě 405,4, což je o 2,1 % více než v předchozím měsíci. Index v posledních 11 měsících trvale roste.

Tento benchmark ztělesňuje vývoj cen 1 000 vín z celého světa. Index se skládá ze sedmi dílčích indexů: Bordeaux 500, Bordeaux Legends 40, Burgundy 150, Champagne 50, Rhone 100, Italy 100 a Rest of the World 60.

Historický vývoj hodnoty indexu Liv-ex 1000
Historický vývoj hodnoty indexu Liv-ex 1000
Zdroj: liv-ex.com

Index se vypočítává na základě Liv-ex Mid Price, což je střední hodnota mezi nejvyšší živou nabídkou a nejnižší živou nabídkou na trhu. Ceny jsou ověřovány na základě dalších údajů včetně transakčních cen a jsou nejspolehlivějším měřítkem pro stanovení ceny vín, které je na trhu k dispozici.

Důvodem je skutečnost, že ostatní zdroje informací o cenách ušlechtilých vín a indexy zakládají své výpočty na ceníkových cenách. Jedná se o inzerované ceny, často získané od prodejců, kteří mohou inzerovat víno, které ani nemají na skladě. Neexistuje žádný pevný závazek koupit nebo prodat víno za inzerovanou cenu. Skutečná hodnota vína může být vyšší nebo nižší než kótovaná.

Vývoj ceny vín z jednotlivých oblastí za posledních 12 měsíců
Vývoj ceny vín z jednotlivých oblastí za posledních 12 měsíců
Zdroj: liv-ex.com

Jak investovat do vína?

Investovat čistě do vína v současné době jednoduše stále nejde. Neexistuje žádné ETF (burzovně obchodovaný fond), který by se zaměřoval čistě na vína. Stejně tak budete těžko hledat čistě „vinné akcie“. Samozřejmě můžete své portfolio diverzifikovat prostřednictvím nákupu akcií LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton nebo Constellation Brands a získat tak částečně expozici vůči růstu ceny vína, nejedná se však o čistě vinné investice.

Další možností je investice do uzavřených vinných fondů. Mějte však na paměti, že vaše peníze v těchto fondech mohou být vázány až po dobu pěti let. A vyřízení žádosti o zpětný odkup podílových listů může trvat týdny – nejsou tedy příliš likvidní. Čas od času se pak nabídka investice do některého z drahých vín objeví také na platformě Portu Gallery.

Nákup lahví investičních vín, jejich uskladnění a pozdější prodej na aukcích vín nebo na burzách vín pak také dovede zprostředkovat vinná burza jako je právě London International Vintners Exchange (Liv-Ex), nevystačíte si však s drobnými částkami.

Víno zakoupené jako investice by se samozřejmě nemělo odkládat doma do police s dalším alkoholem

Jedno je však jisté, kvalitní investiční víno v supermarketu nenajdete. Místo toho vám poradí specializovaní obchodníci s vínem, kteří vám poskytnou investiční poradenství – stejně jako tipy, co byste mohli pít. Mezi nejznámější obchodníky patří Berry Bros & Rudd, Farr Vintners a Justerini & Brooks.

Užitečné může být také seznámení se s názory vinařských kritiků, protože jejich názory obvykle ovlivňují hodnoty těchto vín. Velký vliv má například hodnocení amerického degustátora Roberta Parkera. Vymyslel stobodovou stupnici kvality, kterou používá oborová organizace The Wine Advocate k hodnocení investičního potenciálu vína.

Vše, co je ohodnoceno známkou 96 nebo vyšší, je mimořádné víno hlubokého a komplexního charakteru, které je pro investory potenciálním zlatým dolem.

Na co se při výběru vína zaměřit? Důležitým faktorem je ročník – rok, ve kterém byly hrozny vypěstovány – a také oblast, vinice a odrůda použitých hroznů. Klíčovým faktorem je počasí v roce sklizně.

Víno zakoupené jako investice by se samozřejmě nemělo odkládat doma do vinného sklepu, ale mělo by být uloženo ve speciálním celním skladu. Důvodem je nejen to, aby lahve nebyly vystaveny pokušení zkonzumování, ale také to, že za víno, které odpočívá v kontrolovaném prostředí, se neplatí DPH ani daň. Ve skladu je také kontrolována teplota a víno je plně pojištěno proti ztrátě nebo poškození.

Investoři tradičně obchodují spíše s desítkami kusů – než s jednou lahví

Zkušení vinní investoři také obvykle kupují více než pouhou jedinou fyzickou lahev vína. Také mají tendenci skladovat víno nejméně deset let, než s ním začnou obchodovat. Může trvat několik let, než se víno vypije a nabídka sníží natolik, že jeho hodnota výrazně vzroste.

Když se rozhodnete víno prodat – obvykle zpět obchodníkovi, od něhož jste ho koupili – budete mu muset zaplatit provizi ve výši přibližně 10 % jeho hodnoty. Tím se obchodování s fyzickým vínem podobá například nákupu zlata nebo stříbra.

Nikdy nekupujte investiční víno od prodejce, který vám náhodně volá po telefonu, nebo na základě „nabídky na rychlé zbohatnutí“, protože existuje velká pravděpodobnost, že se stanete obětí podvodu. Investování do vína je neregulovaný trh a investoři nejsou příliš chráněni, pokud se situace zvrtne negativním směrem.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo