Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Inflace v USA stále roste, za březen už dosáhla 8,5 % – Zaujme Fed více jestřábí postoj?

Inflace v USA stále roste, za březen už dosáhla 8,5 % – Zaujme Fed více jestřábí postoj?
Zdroj: depositphotos.com

Inflace ve Spojených státech ani náhodou nezahálí. Je vůbec nejvyšší od počátku 80. let. Nová data asi nikoho nemohla příliš překvapit, protože vzhledem k posledním geopolitickým událostem bylo vcelku zřejmé, že se akcelerace inflace jen tak nezastaví.

Federální rezervní banka (Fed) sice začala s restriktivní měnovou politikou, ale přesto se těch dvojciferných čísel asi brzy dočkáme. V každém případě se jedná o dobrý argument, aby Fed přijal mnohem více jestřábí přístup.

Největší inflace za posledních 40 let

Spojené státy čelí největší inflaci za posledních 40 let. Pro hospodářství země je to samozřejmě velký problém, který je třeba řešit. Nepřekvapivě se na růstu inflace nejvíce podepsaly energie, které zdražily o 32 %. Konkrétně jde o benzín a naftu, což je důsledek posledních geopolitických událostí. Ropa rychle vzrostla na ceně, což se muselo promítnout do cen pohonných hmot.

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace ve Spojených státech
Inflace ve Spojených státech

Jak jsem řekl v úvodu, Fed sice s restriktivní měnovou politikou začal, ale zatím se jejich kroky nedají ani přirovnat k pomalému sundávání nohy z plynu. V současnosti jsou základní úrokové sazby na 0,5 %, zatímco inflace dosahuje 8,5 %. Čili reálná úroková míra je -8 %. Víte, kdy naposledy byly reálné úrokové míry tak hluboko v záporu? Pár let po druhé světové válce – v roce 1948.

Zdroj: longermtrends.net
Nominální, reálné úrokové míry a inflace
Nominální, reálné úrokové míry a inflace

Právě reálná úroková míra je dle mého názoru jedním z mnoha důvodů, proč Fed může velmi rychle zaujmout mnohem agresivnější postoj. Fed má následující zasedání 5. května a já si myslím, že tentokrát základní úrokové sazby zvednou minimálně o půl procentního bodu. Větší jednorázové navýšení si asi nedovolí, protože to příliš nekonverguje s jejich dosavadními kroky. Na jednu stranu působí zbaběle, ale na stranu druhou chápu, že nemohou hodně zadluženou federální vládu potopit.

Závěrem

V čerstvém článku na rostoucí inflaci v České republice jsem zmínil, že pokud se centrální bance nepovede přinutit všechny šetřit, inflace se nezastaví. To jsem vysvětloval na těch reálných úrokových mírách. Aby třeba domácnosti začaly šetřit, musí mít motivaci se spotřeby zdržet. A ta je tehdy, když jsou reálné úrokové míry kladné nebo alespoň nulové. Ve Spojených státech jsou proto na tom úplně stejně jako my, protože instrumenty peněžního trhu úspory před znehodnocením nezachrání. Na to musí být základní úrokové sazby mnohem vyšší.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.