Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Inflace v tuzemsku téměř 10 % – Je pádivá inflace neodvratná?

Inflace v tuzemsku téměř 10 % – Je pádivá inflace neodvratná?
Zdroj: depositphotos.com

před měsícem bylo evidentní, že Česká národní banka kalkuluje s inflací blížící se 10 %. Což se následně potvrdilo i v jejich inflační prognóze. Na základě čerstvě zveřejněných dat inflace vzrostla v lednu 2022 meziročně o 9,9 %. Inflace tak oproti závěru loňského roku skutečně prudce zrychlila a nacházela se vskutku výrazně nad horní hranicí tolerančního pásma cíle tuzemské centrální banky. Z toho jádrová inflace dosahuje 9,7 %.

Pádivá inflace na dosah

Jak bylo tedy v úvodu řečeno, za leden činí naměřená inflace 9,9 %. Čili inflace z měsíce na měsíc vzrostla o 3,3 procentní body. Obecně vzato se počítalo s tím, že lednová inflace bude mnohem vyšší než ta prosincová. Inflace je totiž zpožděný indikátor a nějakou dobu trvá, než se projeví silná poptávka, která je typická pro konec roku. Mimo jiné nás členové bankovní rady skrze média varovali, že v prvním kvartálu letošního roku bude inflace vrcholit. A že máme počítat až s úrovněmi blízko 10 %.

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v ČR

Nikdo ovšem určitě nepočítal s tím, že se k těm 10 % přiblížíme tak rychle. Nyní je prakticky jisté a přiznává to i člen bankovní rady Petr Král, že inflace těch 10 % určitě překoná. Čili budeme mít po mnoha letech tzv. pádivou inflaci, která je ve dvojciferných číslech. Pádivá inflace je skutečně nebezpečná, protože může v ekonomice “zakořenit” a měnová autorita může být donucena v mnohem razantnější kroky, aby inflaci dostala pod kontrolu.

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v ČR
Inflace v ČR

Už nyní je ovšem inflace na úrovních, kterou má generace buď vůbec nepamatuje, nebo ji zažila ve velmi útlém věku. V podobné makroekonomické nerovnováze byla republika naposledy v druhé polovině 90. let. Bohužel jsou na tom dost podobně i centrální bankéři. Podstatná část z nich v druhé polovině 90. let buď studovala, nebo měla čerstvě po studiích.

Pouze guvernér Jiří Rusnok a Oldřich Dědek znají inflační dobu z 90. let, kdy jim bylo okolo 40 let.

Závěrem

Jsem hodně zvědavý, jestli Česká národní banka jakkoliv změní rétoriku. Těch 10 % měl být totiž naprostý vrchol, ale nyní je prakticky jisté, že tomu tak není. Centrální banka nás ujišťovala, že aktuální cyklus růstu základních úrokových sazeb nepřekročí 5 %. Pokud inflace ale poroste tímto tempem, je dost možné, že svůj slib poruší a sazby půjdou mnohem výš.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Tomáš Suchánek

Můj věk je 88, takže si pamatuji ceny od první republiky a mohu konstatovat i když jsem měl plat 630,00 Kč, tak jsem si oběd bez polévky pořídil za 3,70 Kč a dnes když bych si dal oběd či večeři pořídil za necelých 400,00 Kč, což si nemohu dovolit, neboť po 49 letech pracovní činnosti mám nuzný důchod. Za totality jsem za byt, který obývám + vodné a stočné jsme platili 132,00 Kč a dnes platím cca 12 000,00 Kč, a to se službami. Zálohy za energie mě stouply ze 730,00 na 1630,00 Kč a jsem zvědav co mě ještě do konce života očekává. Pamatuji si, že jako školák do roku 1948 stál biograv 2,50 Kč, tak jsem se mohl na film obvykle koukal přes klíčovou dírku na balkoně až mě jednou nachytal pokladní mimo jiné můj třídní.