Téma, které rezonuje nejen v Evropě, ale samozřejmě i v zámoří – Průběžné výsledky inflace jak v Evropské unii tak zejména i ve Spojených státech amerických sledují trhy a zejména centrální bankéři. Od výsledků cenové hladiny se poté odvíjí očekávání a stanovení úrokových sazeb. Na to reaguje trh dluhopisů i akciový trh. Současné sledování výsledků inflace je proto velice důležité.
Eurostat statistický úřad EU zveřejnil zprávu, ve které uvádí aktuální data inflace v Evropě. Pojďme si shrnout nejdůležitější fakta a informace.
Inflace v EU 2. měsíc v řadě zpomalila
Inflace v EU v prosinci dosáhla 10,4 %. Další měsíc v řadě tedy zpomaluje, nicméně pořád zůstává výrazně nad průměrem minulých let. Tempo meziročního růstu cen se snížilo z listopadových 11,1 %, oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Inflace se po listopadovém zvýšení zmírnila v posledním měsíci loňského roku také v Česku. Dostala se na 16,8 % a je tak pátá nejvyšší z celé sedmadvacítky zemí.
Eurostat zároveň potvrdil dřívější odhad prosincové inflace v eurozóně, která z listopadových 10,1 % klesla na 9,2 %. V prosinci 2021, kdy už ekonomika pociťovala oživení po covidové pandemii a růst cen energií, činila míra inflace v celé EU 5,3 %, v devatenácti státech používajících společnou měnu pak byla na hodnotě 5 %.
Eurozóna je měnová unie 20 členských států EU, které přijaly euro (€) jako svou hlavní měnu a jediné zákonné platidlo. Měnovým orgánem eurozóny je Eurosystém. Eurozónu tvoří státy Belgie, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko. Ostatní státy EU (s výjimkou Dánska) jsou povinny se připojit, jakmile splní kritéria pro přistoupení.
Nejvyšší míru inflace v prosinci má Maďarsko
Zásadně nejvyšší míru inflace vykázalo v prosinci Maďarsko, kde vzrostla na 25 %. Následuje Lotyšsko (20,7 %), Litva (20 %) a Estonsko (17,5 %). Ve všech pobaltských zemích stejně jako v Česku inflace postupně zpomaluje. V ČR to proti listopadu bylo o čtyři desetiny bodu. Výrazný pokles inflace hlásí také Německo, kde spadla o 1,7 bodu na 9,6 %. Naopak nejnižší míru inflace mělo v posledním měsíci loňského roku Španělsko (5,5 %), pak Lucembursko (6,2 %) a Francie (6,7 %).
Závěr
Dohromady dvaadvacet členských států EU zaznamenalo v prosinci zmírnění inflace, ve dvou zůstala beze změny a ve třech vzrostla. V EU k inflaci nejvíce přispěly potraviny, alkohol a tabák, a to podílem 2,88 procentního bodu. Až za nimi byly na rozdíl od předchozích měsíců energie (plus 2,79 bodu), následovaly služby (plus 1,83 bodu) a neenergetické průmyslové zboží (plus 1,70 bodu).
Trhy bedlivě sledují statistická data vývoje inflace a pružně na výsledky reagují. Zjednodušeně můžeme říci, že se jedná nyní o hlavní faktor hybatele současných trhů. Nikdo nedokáže přesně predikovat budoucí vývoj markovat včetně inflace, a tak lze těžko říci, jak dlouho vysoká inflace a vysoké sazby budou srážet ceny aktiv a reálných mezd lidí po celém světě.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.