Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Indikátor, který neomylně předpovídá recesi: Co nám říká nyní?

Existuje metrika, která dokáže velmi spolehlivě předpovídat příchod recese v USA už sedm dekád. Aktuálně přitom nevěští nic dobrého.

Publikováno
Indikátor, který neomylně předpovídá recesi: Co nám říká nyní?
Zdroj: depositphotos.com

Pro indexy Dow Jones Industrial Average, S&P 500 a Nasdaq nemáme žádnou metriku, která by dokázala spolehlivě předpovídat jejich krátkodobé výkyvy.

Existuje ale podsložka široce sledovaného indexu nákupních manažerů (PMI), která má spolehlivou korelaci s hlavními akciovými indexy a od roku 1950 s úspěchem předpovídá příchod recese – nyní přitom signalizuje Wall Street a investorům varování pro nadcházející rok.

O jaký indikátor se jedná?

ISM Manufacturing New Orders index zkoumá a zaznamenává aktivitu průmyslových objednávek ve Spojených státech.

Pravděpodobně si teď říkáte: “Je aktivita v průmyslu stále relevantním měřítkem ekonomického úspěchu, vzhledem k rostoucímu důrazu na technologie/software v ekonomice USA?” Odpověď však je ano.

I když průmyslová aktivita není tím, čím byla před čtyřmi desetiletími, stále je to klíčový nástroj používaný k měření zdraví americké ekonomiky.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj hodnoty ISM Manufacturing New Orders indexu za posledních 12 měsíců
Vývoj hodnoty ISM Manufacturing New Orders indexu za posledních 12 měsíců

ISM Manufacturing New Orders Index se měří na stupnici od 0 do 100, přičemž 50 slouží jako základní hodnota. Jakékoli číslo nad 50 signalizuje expanzi aktivity průmyslových zakázek v USA. Naopak hodnota pod 50 znamená jejich pokles.

Jeho pokles v listopadu byl patnáctou měsíční kontrakcí v řadě – po patnáct po sobě jsoucích měsíců klesla hodnota indexu pod 50.

Jedná se o varovný signál, který se naposledy objevil před čtyřiceti lety. Dosud ještě nikdy v historii americké ekonomiky neměl index tolik kontrakcí v řadě, aniž by se přitom neutvářela recese.

Zásadní jsou hodnoty pod 43,5

Index má jasnou, zkušenostmi danou vypovídací hodnotu, která byla spolehlivou předzvěstí recese za posledních 70 let. Ačkoli mírné propady pod 50 nejsou příliš znepokojivé, hodnoty pod 43,5 byly následovány recesí americké ekonomiky – bez výjimky po sedm desetiletí.

Tato úroveň byla za posledních 12 měsíců pokořena hned dvakrát, pokud se tedy historie zopakuje, lze předpokládat příchod recese.

I když se americká ekonomika a akciový trh nepohybují přímo v tandemu, firemní zisky jsou v konečném důsledku závislé na zdraví ekonomiky USA a globální ekonomiky. Jinými slovy, jedná se o docela jasné varování, že akcie mohou čekat turbulence.

Vzhledem k tomu, jak dravě letos největší americké indexy rostly, může myšlenka ekonomické slabosti nebo potenciálního medvědího trhu v roce 2024 znít směšně. Navíc akcie posilují díky optimistickému výhledu na snižování úrokových sazeb.

Pokud se však historie opět zopakuje, neměli byste být překvapeni.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎