Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Google, Meta a Qualcomm vytvořily pracovní skupinu. Co je k tomu vedlo?

Koalice největších technologických společností se snaží o spoluúčast na vytváření regulační politiky v rámci EU. Jaké zákony mají vstoupit v platnost a budou je velcí hráči schopní dodržet?

Google, Meta a Qualcomm vytvořily pracovní skupinu. Co je k tomu vedlo?
Zdroj: depositphotos.com

Skupina technologických společností, mezi nimiž nechybějí giganti z oboru, jako jsou Google, Meta Platforms a Qualcomm, vytvořila Koalici pro otevřené digitální ekosystémy (CODE), aby se přizpůsobila novým technologickým předpisům Evropské unie. Cílem této strategické aliance je podporovat otevřené platformy a systémy a podporovat růst a inovace v celé Evropě.

Vytvoření CODE je reakcí na zákon EU o digitálních trzích (DMA) a zákon o digitálních službách (DSA), které regulují digitální trh. Jejich cílem je zajistit pro uživatele bezpečnější online prostředí.

DMA se zaměřuje na velké technologické společnosti, které kontrolují přístup k platformám, a nařizuje jim, aby umožnily interoperabilitu třetích stran se svými službami.

Poslání nové koalice

Posláním, které si koalice sama vytyčila, je spolupracovat s akademiky, tvůrci předpisů a dalšími institucemi na zkoumání toho, jak lze v Evropě dosáhnout digitální otevřenosti prostřednictvím uplatňování DMA. Členové koalice jsou odhodláni otevřít digitální ekosystémy prostřednictvím mezioborové spolupráce.

DMA ukládá přísná pravidla pro gatekeepery a zakazuje jim bránit uživatelům v odinstalování předinstalovaného softwaru nebo aplikací. Také jim zakazuje bránit spotřebitelům v navazování kontaktů s podniky mimo jejich platformy. Nedodržení zákona může vést k vysokým pokutám až do výše 10 % ročního celosvětového obratu, nebo až 20 % při opakovaném porušení.

Co je gatekeeper?

Osoba, v tomto případě spíše platforma, která vybírá zprávy a události, prověřuje je, kontroluje, upravuje a přetváří a navrhuje k individuálnímu sdělování nebo medializaci

Hrozba regulací

Kromě toho DSA stanovuje, že vedoucím představitelům technologických společností může hrozit trestní stíhání a v některých případech i odnětí svobody, pokud uživatele neochrání. Podle zprávy GlobalData by kombinace DMA a DSA mohla v příštích letech představovat pro velké technologické společnosti významnou hrozbu, ačkoli prosazování těchto předpisů bude představovat vlastní soubor problémů.

EU již dříve určila šest strážců: Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta a Microsoft. Tyto společnosti nyní čelí výzvě přizpůsobit se regulačnímu prostředí, které vyžaduje větší otevřenost a interoperabilitu, a to pod bedlivým dohledem evropských regulačních orgánů, které jsou připraveny ukládat přísné sankce za nedodržování předpisů.

Reakce gatekeeprů

Vytvoření koalice je krokem těchto technologických společností, který jim umožní orientovat se v novém regulačním prostředí tím, že budou spoluutvářet politiku otevřených digitálních ekosystémů. Podporou bezproblémové konektivity a interoperabilních systémů se CODE snaží nejen dodržovat předpisy EU, ale také přispívat k vytváření digitálního tržního prostředí, které je příznivé pro inovace a hospodářskou soutěž.

Vzhledem k tomu, že se digitální prostředí stále vyvíjí, může úsilí CODE významně ovlivnit budoucnost technologií v Evropě a vytvořit precedens pro fungování a spolupráci technologických společností na regulovaném trhu. Jejich závazek k digitální otevřenosti odráží širší trend v odvětví směrem k transparentnosti a posílení postavení uživatelů. To je v souladu s vizí EU o spravedlivé a bezpečné digitální ekonomice.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.