Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

GameStop: Vzpoura malých hráčů na Redditu proti establishmentu?

GameStop: Vzpoura malých hráčů na Redditu proti establishmentu?
Zdroj: r/WallStreetBets

Rok 2021 začal na burze velmi ostře. Přestože Evropa a USA se chystají na svůj třetí lockdown, akciové trhy jsou pořád velmi blízko svých historických maxim. Nůžky mezi reálnou ekonomikou a burzou se rozepínají. Totéž platí i mezi lidmi. Čím déle budou trvat přísná protikoronavirová opatření, tím více se zvětší nerovnosti mezi lidmi a poroste napětí a touha se pomstít.

Leden 2021 nám ukázal, že tato vzpoura lidí proti systému má mnoho podob.

Co však většinu zaskočilo, je to, že jedním z kolbišť tohoto novodobého dramatu bude burzovní trh.

Počátek vzpoury: Analýza společnosti Citron

Kvalifikovaní investoři se střetli s malými hráči o firmu GameStop. Tato americká společnost se zabývá distribucí počítačových her, má přes 5000 obchodů v komerčních centrech. Je zcela evidentní, že v čase pandemie je fyzická distribuce počítačových her velmi zasažena omezujícími opatřeními. Společnost s obratem 5,2 miliard dolarů oznámila ztrátu 275 milionů dolarů. Není jisté, kdy se život vrátí k normálu a tím méně, kdy lidé zase zaplaví nákupní centra, aby si pořídili počítačové hry. Dá se předpokládat, že těžká situace GameStopu potrvá minimálně do poloviny letošního roku.

Tuto situaci chtěla využít analytická společnost Citron Research, která ve firmě viděla ideální příležitost pro shortování neboli prodej na krátko. Pokud by kurz GameStopu klesal, spekulanti by se dočkali velkých a hlavně lehkých zisků. Sama společnost by dnes jen velmi těžko sháněla reálné investory, jednoduše proto, že není jisté, kdy a jak se USA vyrovnají s celou pandemií. GameStop se tak stala pro všechny shortaře velmi jednoduchou obětí. Nebo ne? 

Načítání
Načítání
Koupit akcie GameStop! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Internetová fóra v akci

wallstreetbetsOsud GameStopu nenechal lhostejné diskutující na fóru Reddit. Častí zákazníci GameStopu se rozhodli tento řetězec zachránit.

Tato záchrana měla hned několik rovin: obchodníci hedge fondů se snažili využít slabinu firmy v době pandemie a následně pak obchodování na páku, které je symbolem všech spekulací. Další rovina byla společenská a politická. S ohledem na výsledek v USA, kde vyhrál demokratický prezident, který je symbolem elitářství, panuje velká propast mezi lidmi. Obyčejní lidé hlasovali pro Trumpa a z jeho prohry a pocitu ukradených voleb, jsou frustrovaní.

Liberální fórum Reddit se zcela překvapivě spojilo s jiným fórem 4chanem. Mezi oběma panuje jistá nevraživost, ta ale byla překonána. Spojil je společný nepřítel: elitní manažeři hedgeových fondů. Díky tomu se malí hráči odhodlali nakupovat akcie GameStopu. Tím se pustili do klasického souboje mezi nakupujícími a shortaři, přesně jak to známe z filmů a seriálů o burzovním trhu. Jen s tím rozdílem, že na jedné straně stáli ostřílení boháči s diplomy a na druhé straně často lidé, kteří si teprve nedávno otevřeli účty u brokerů.

Poznámka

Podpora rebela Muska

První větší nárůst zaznamenala akcie GameStopu 11. ledna, kdy posílila o 12 %. Následně 13. ledna akcie zpevnila už o 57,3 %. Další velký růst o 51,8 % přišel 22. ledna. Dílo bylo dokonáno 26. ledna, kdy akcie posílila o 92 %. Následně den poté si vytvořila rekord a přidala neuvěřitelných 134 %. Akcie GameStopu se od 8. ledna zvedla z původních 17,69 dolarů za kus až k neuvěřitelné ceně 480 dolarů za akcii. Aktuální cena je – $27,58

Tento strmý růst donutil společnost Citron uzavřít svůj short při cenách 90 dolarů za kus. Druhý hedge fond Melvin Capital vzdoroval ještě delší dobu, ale nakonec kapituloval. Celková ztráta se odhaduje na 3,75 miliard dolarů. Sice se to celé může zdát jako kanadský žertík několika diskutérů, ale na konci dne někdo zaplatí skutečnou ztrátu.

Akcie by neměla takový úspěch, kdyby ji nepodpořil svým tweetem nejbohatší muž planety Elon Musk. Tweet obsahoval jedno slovo Gamestonk a odkaz na diskuzní fórum Reddit do skupiny Wallstreetbets. Jeho tweet byl za dva dny retweetnut nejméně 46 000 krát a dostal přes 236 000 srdíček. Diskuze obsahovala přes 12 000 příspěvků a stala se jednou z největších. Výraz stonk je slangovým výrazem pro stock neboli akcie. Nákupy ještě zrychlily.

elonmusk tweet
Zmíněný Tweet Elona Muska

Musk u svých fanoušků ještě víc posílil svůj obraz a naznačil, že se čím dál víc oddaluje od svých kolegů ze Silicon Valley a stále silněji se dostává na druhou stranu rebelů. Patří k nejznámějším kritikům uzavíraní ekonomik a apeluje spíše na rozumné a zodpovědné používání svobody každého jedince.

Musk si vysloužil od uživatelů fóra familiární přezdívku “táta Musk”. Jedná se však z Muskovy strany pouze nevinný žert?

Trocha historie okolo Muska

Andrew Left, ředitel společnosti Citron Research, má s Elonem Muskem dodnes nevyřízené účty. V říjnu 2018 ho dal totiž k soudu za jeho tweet ze 7. srpna, v němž se Musk pochlubil, že by mohl koupit jednu akcii za 420 dolarů, aby ji stáhl z americké burzy. K tomuto kroku má připraveného investora schopného zaplatit požadovaných 72 miliard dolarů. Akcie Tesly zastavily svůj propad a naopak začaly strmě růst. To donutilo Andrewa Lefta ukončit svou shortovací pozici.

Organizace Securities and Exchange Commission (SEC), která má dohled nad burzou, nakonec donutila Muska zaplatit pokutu 20 milionů a opustit formálně post prezidenta společnosti. I nadále však zůstal generálním ředitelem Tesly.

Právě tato již tři roky stará historie podpořila Muskovu chuť přidat se na stranu obyčejných lidí. Může být spokojený, ztráta Citronu je určitě větší než dvacet miliónů dolarů.

zakladatel tesly elon musk

Tříštění sil

Na fórech propukly bouřlivé oslavy. První vítězství však nestačilo a do hledáčku se dostaly i jiné akcie jako AMC, Express, Nokia či BlackBerry. Tito tituly zaznamenaly velké přírůstky, které naprosto neodpovídají reálné ekonomické situaci těchto firem. Právě zaměření na více titulů může být pro malé hráče osudné. Akci GameStopu se povedlo, že i malí hráči dokázali dát dohromady slušnou sumu. Pokud se stejná částka rozdělí na pět nebo více akcií, automaticky nebude tak silná.

Navíc malí hráči ztratí důležitý moment překvapení. Pokud bude jasné, že při příštích nájezdech jde o ně, několik hedge fondů se může spojit a bitvu vyhrát. Toto vítězství by samozřejmě malí hráči zaplatili ze svých kapes a některé by to velmi bolelo. Není výjimkou, že zejména mladí uživatelé platformy Robinhood používají k nakupování akcií prostředky, které mají na studium. Ztráta těchto peněz by ovlivnila jejich životy trvale. Hedgeové fondy se z jednoho nepovedeného obchodu rychle oklepají.

Návrat do reality

Jak jsme již řekli, současná situace připomíná spíš televizní seriál anebo hodně napínavou videohru – je to jízda. S tím rozdílem, že zde jde o skutečné peníze, a to dokonce o hromadu peněz.

Burzovní obchody mají v USA svá pravidla. Nová americká ministryně financí Janet Yellenová již prohlásila, že dění okolo GameStopu bedlivě sleduje. Je pravděpodobné, že Securities and Exchange Commission dostane podnět k prošetření. Vyzvat k nákupu akcií někoho bez dostatečného vzdělaní a zároveň dané akcie nakupovat či prodávat lze považovat za manipulaci trhem. Přestože impulz vyšel z internetového fóra, často za falešným účtem sedí reální lidé. Otázkou je, kdo tito lidé jsou a jestli nemají náhodou blízko k burzovnímu prostředí. To jsou sice pouhé spekulace, ale nemůžeme vyloučit, že celá akce má jiné pozadí.

Další problém je, že ceny GameStopu čeká v následujících dnech prudký pokles. Co budou dělat malí hráči, kteří neutečou zavčas? Budou mít velké ztráty a znovu budou konfrontováni s tvrdou realitou, že burza je sice virtuální kasino, avšak hraje se zde za skutečné peníze.

Slovo závěrem: Burza je iracionální

Nejlepším ponaučením pro nás jsou však slova jednoho ze členů hedgových fondů. Když viděl nečekaný nárůst cen akcií GameStopu, řekl, že tomu prostě nerozumí. Tím uhodil hřebíček na hlavičku.

Většina manažerů hedgových fondů má totiž po čase obchodování pocit, že burza je něco, co chápat lze, co se řídí racionálními zákony. To je zásadní omyl. V důsledku rozhodují o ceně vždy kupující a prodávající.

Ti jednají svobodně, to znamená, že nutně ne vždy rozumně. Neměli bychom taky zapomínat na to, že mnoho velkých burzovních obchodníků se často spoléhá na svoji intuici. Ne vše se dá na burze vypočítat a změřit, obchodování je taktéž o pocitech. I když obchodování na burze dnes připomíná spíš videohru, je lepší se více než na pravidla spoléhat na intuici.

Jak vnímáte celé dění okolo akcií GameStop a Robinhood platformy vy? Podělte se s námi o vaše názory.

Líbil se vám tento článek?
28
1

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (5 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Honza

Mohu říct, že jsem prošel mraky článků abych si udělal přesnou přestavu, co se stalo přesně.
Ale tady je nejvíce informací pohomadě, děkuji :-)
Ale někde jsem se dočetl, že za to může i Ryan Cohen, který zakoupil poměrně velký podíl v GameStop a věří ji.

Dr. Matěj Široký

Děkujeme :-) Informací a spekulací se bude objevovat spoustu. Od začátku je jasné, že to není jen taková hurá akce. Některé příspěvky na redditu a nebo na 4chanu ukazují, že ty lidí, kteří provádějí analýzy vědí hodně o investicích na burzách. Jeden CEO investičního fondu říkal, že některé posty mají větší hloubku analýzy než od jeho zaměstnanců.

Honza

To určitě, ale o té investici Ryana Cohena na konci roku se moc nemluví ;-)
Dá se v klidu dohledat. Ale samozřejmě v tom i z jeho strany může být úplně jiný kalkul samozřejmě ;-)

Jeffrey

Fajn clanok, akurat tu chyba zmienka o tom kolko akcii lietalo priestorom a tiez ze Citronom ani Melvinom to evidentne neskoncilo. Teda zatial. Volatilita je stale nizka, ludia si asi drzia pozicie a snazia sa zmykat.

Dr. Matěj Široký

Budu se to snažit sledovat, problém je ze se to všechno rychle mění, a “překvapivě” je za tím hodně desinformací. Podle mě už teď se té příležitosti chopili nejenom malý hráči, ale bude tlak na uzavírání pozic ze strany fondů. Druhý efekt, který bude zajímavý sledovat, které akcie začnou fondy v shortech prodávat.