Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Spojené státy zazdily čínské akcie, co se stalo?

Spojené státy zazdily čínské akcie, co se stalo?

Spojené státy zazdily čínské akcie, co se stalo?

Čína v současné době příliš „netáhne“. Alespoň ne ve světě akcií. Co je toho příčinou a změní se situace v nejbližší době?

Čínské akcie klesají

V USA se čínským akcím nedaří, situace je nejhorší od globální krize v roce 2008. Index S&P/BNY Mellon amerických depozitních poukázek (ADR) vydaných čínskými společnostmi klesl od začátku tohoto měsíce o 15 %. Poklesly i akcie sociální sítě Weibo, internetové mediální firmy Sina a internetového vyhledávače Baidu. A to o více než 30 %.

Pokles je bezesporu špatnou zprávou pro investory, kteří sledují globální index MSCI. Čínské společnosti se tak aktuálně „zasloužily“ o pokles indexu rozvíjejících se trhů MSCI Emerging Markets o více než čtvrtinu, v čele s firmou Tencent Holdings.

Problematické je také oslabení čínské měny, která vůči dolaru klesla o 2,6 %. Prakticky to totiž znamená i pokles zisků čínských firem při jejich převodu na dolary.

Kdo může za pokles akcií a co bude dál?

Trhu škodí zejména napjaté obchodní vztahy. Čínská ekonomika prudce roste, přestože je to za cenu silné, až totalitní kontroly nad zemí. Pentagon ve svých analýzách došel k závěru, že Čína usiluje nejen o prosperitu státu, ale také o silnou armádu.

Vláda prezidenta Trumpa tak podnikla kroky v podobě zvýšení cel na čínské zboží a rovněž se snaží omezit přístup Číny k důležitým technologiím. The American Conservative však považuje podobný postup za zbytečně vyhrocený. Větší soustředění ekonomického, diplomatického a vojenského vlivu do rukou jedné země je běžné. Současně se modernizace armády kvůli celé řadě překážek reálně vůbec nemusí podařit.

Situace se přitom nejspíš v dohledné době nezlepší. Čína požaduje změnu současných praktik, americký prezident však rozhodně nezachovává názorovou konzistentnost. Pravděpodobnost, že znesvářené strany v nejbližší době mohou dospět k dohodě, tak není příliš velká.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo