Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Spojené státy zazdily čínské akcie, co se stalo?

D H
Publikováno
Spojené státy zazdily čínské akcie, co se stalo?

Čína v současné době příliš „netáhne“. Alespoň ne ve světě akcií. Co je toho příčinou a změní se situace v nejbližší době?

Čínské akcie klesají

V USA se čínským akcím nedaří, situace je nejhorší od globální krize v roce 2008. Index S&P/BNY Mellon amerických depozitních poukázek (ADR) vydaných čínskými společnostmi klesl od začátku tohoto měsíce o 15 %. Poklesly i akcie sociální sítě Weibo, internetové mediální firmy Sina a internetového vyhledávače Baidu. A to o více než 30 %.

Pokles je bezesporu špatnou zprávou pro investory, kteří sledují globální index MSCI. Čínské společnosti se tak aktuálně „zasloužily“ o pokles indexu rozvíjejících se trhů MSCI Emerging Markets o více než čtvrtinu, v čele s firmou Tencent Holdings.

Problematické je také oslabení čínské měny, která vůči dolaru klesla o 2,6 %. Prakticky to totiž znamená i pokles zisků čínských firem při jejich převodu na dolary.

Kdo může za pokles akcií a co bude dál?

Trhu škodí zejména napjaté obchodní vztahy. Čínská ekonomika prudce roste, přestože je to za cenu silné, až totalitní kontroly nad zemí. Pentagon ve svých analýzách došel k závěru, že Čína usiluje nejen o prosperitu státu, ale také o silnou armádu.

Vláda prezidenta Trumpa tak podnikla kroky v podobě zvýšení cel na čínské zboží a rovněž se snaží omezit přístup Číny k důležitým technologiím. The American Conservative však považuje podobný postup za zbytečně vyhrocený. Větší soustředění ekonomického, diplomatického a vojenského vlivu do rukou jedné země je běžné. Současně se modernizace armády kvůli celé řadě překážek reálně vůbec nemusí podařit.

Situace se přitom nejspíš v dohledné době nezlepší. Čína požaduje změnu současných praktik, americký prezident však rozhodně nezachovává názorovou konzistentnost. Pravděpodobnost, že znesvářené strany v nejbližší době mohou dospět k dohodě, tak není příliš velká.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.