Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Akcie » Spojené státy zazdily čínské akcie, co se stalo?

Spojené státy zazdily čínské akcie, co se stalo?

Spojené státy zazdily čínské akcie, co se stalo?

Čína v současné době příliš „netáhne“. Alespoň ne ve světě akcií. Co je toho příčinou a změní se situace v nejbližší době?

Čínské akcie klesají

V USA se čínským akcím nedaří, situace je nejhorší od globální krize v roce 2008. Index S&P/BNY Mellon amerických depozitních poukázek (ADR) vydaných čínskými společnostmi klesl od začátku tohoto měsíce o 15 %. Poklesly i akcie sociální sítě Weibo, internetové mediální firmy Sina a internetového vyhledávače Baidu. A to o více než 30 %.

Pokles je bezesporu špatnou zprávou pro investory, kteří sledují globální index MSCI. Čínské společnosti se tak aktuálně „zasloužily“ o pokles indexu rozvíjejících se trhů MSCI Emerging Markets o více než čtvrtinu, v čele s firmou Tencent Holdings.

Problematické je také oslabení čínské měny, která vůči dolaru klesla o 2,6 %. Prakticky to totiž znamená i pokles zisků čínských firem při jejich převodu na dolary.

Kdo může za pokles akcií a co bude dál?

Trhu škodí zejména napjaté obchodní vztahy. Čínská ekonomika prudce roste, přestože je to za cenu silné, až totalitní kontroly nad zemí. Pentagon ve svých analýzách došel k závěru, že Čína usiluje nejen o prosperitu státu, ale také o silnou armádu.

Vláda prezidenta Trumpa tak podnikla kroky v podobě zvýšení cel na čínské zboží a rovněž se snaží omezit přístup Číny k důležitým technologiím. The American Conservative však považuje podobný postup za zbytečně vyhrocený. Větší soustředění ekonomického, diplomatického a vojenského vlivu do rukou jedné země je běžné. Současně se modernizace armády kvůli celé řadě překážek reálně vůbec nemusí podařit.

Situace se přitom nejspíš v dohledné době nezlepší. Čína požaduje změnu současných praktik, americký prezident však rozhodně nezachovává názorovou konzistentnost. Pravděpodobnost, že znesvářené strany v nejbližší době mohou dospět k dohodě, tak není příliš velká.

Sdílení článku na facebook Facebook Sdílení článku na twitter Twitter

Ohodnoťte tento článek!

RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
Váš kapitál je ohrožen *
eToro logo
eToro★ 93 %
Váš kapitál je ohrožen *
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 91 %
Váš kapitál je ohrožen *
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
Váš kapitál je ohrožen *
Degiro logo
Degiro★ 95 %
Patria Finance logo
Patria Finance★ 90 %

Při obchodování s rozdílovými smlouvami dochází u 74–89 % účtů retailových investorů ke vzniku finanční ztráty. *

Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook

Podpořte nás!

Líbi se vám články na Finex.cz? Podpořit nás můžete libovolným darem. Moc děkujeme!
BTC donate adresa

BTC Donate address
3Ax7aQT2KgMEwAh3LrYEiCwQEK3vhxBUhf

Změna měny BTC/LTC