Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

EU pomůže domácnostem překonat vysoké ceny pohonných hmot a odškodní energeticky náročné firmy

EU pomůže domácnostem překonat vysoké ceny pohonných hmot a odškodní energeticky náročné firmy
Zdroj: depositphotos.com

Dnešní článek je o pomoci Evropské unie s pohonnými hmotami domácnostem. Dále se dozvíte o podpoře podniků, které zasáhl růst cen energií v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire ve svém aktuálním prohlášení pro agenturu Reuters uvádí informace o této pomoci. 

Jezdíte často automobilem? Určitě vás bude zajímat, kdy cena pohonných hmot konečně klesne. Na konci článku se podíváme na aktuální vývoj cen ropy Brent, Natural 95 a nafty. Pokusíme se najít korelaci mezi těmito proměnnými a odhadnout vývoj cen pohonných hmot v následujících dnech v České republice.

Pomoc od EU

Ministři financí Evropské unie schválili dohodu na subvencích cen pohonných hmot pro domácnosti a na podpoře podniků zasažených růstem cen energií v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. 

Bruno Le Maire předsedal úterním rozhovorům ministrů financí EU a uvedl, že válka na Ukrajině vede k prudkému růstu cen komodit, zejména plynu a potravin. To si žádá koordinovanou hospodářskou reakci evropských zemí. Společná strategie je založena na návrzích Evropské komise zmírnit omezení pro státní pomoc v EU, které mají pomoci při řešení nynější krize. Tato strategie je založena na třech klíčových aspektech. 

Co se týká pomoci domácnostem, francouzský ministr financí uvedl, že prvním pomocným opatřením bude podpora všech domácností zasažených prudkým nárůstem cen pohonných hmot. To jsme učinili ve Francii a mnohé další evropské země dělají totéž, nebo to zvažují. Jedná se o určitou slevu u cen na čerpacích stanicích. Mnoho lidí musí do práce jezdit autem. Podporu pro domácnosti považujeme za nezbytnou.

Dalším tj. druhým podpůrným opatřením je pomoc podnikům, které nejvýrazněji zasáhl nárůst cen plynu. Tato pomoc by měla mít podobu vládních záruk za úvěry nebo grantů pro podniky s vysokou spotřebou energie. 

Odstranit závislost na Rusku

Agentura Reuters dále ve svém prohlášení uvádí, že třetím opatřením je diverzifikace zdrojů energie, která má odstranit závislost na Rusku.

Francouzský ministr financí doplňuje, že musíme co nejdříve vybudovat svou energetickou nezávislost. Musíme urychlit investice, musíme diverzifikovat zdroje energie, musíme diverzifikovat zdroje dodávek, musíme zvýšit zásoby. 

Podle místopředsedy Evropské komise Valdise Dombrovskise by členské státy EU mohly takovéto investice financovat z levných úvěrů dostupných v rámci unijního fondu obnovy. Dombrovskis doplňuje, že je stále k dispozici dvě stě miliard eur (zhruba pět bilionů korun) v úvěrech, o které mohou členské státy požádat do srpna 2023 k financování dalších investic a reforem. To je obrovská částka, kterou lze použít k reakci na problémy plynoucí z tohoto (rusko-ukrajinského) konfliktu, například k urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů energie.

Závěr

Pokud se podíváme na aktuální data, tak ceny pohonných hmot v Česku dál znatelně klesají. Litr Naturalu 95 zlevnil v úterý 15. 3. v mezidenním srovnání o 82 haléřů na průměrných 45,72 Kč, cena nafty spadla dokonce o 85 haléřů na průměrných 48,37 Kč. V porovnání s poklesem ceny středomořské ropy Brent je ale tempo zlevňování benzinu a nafty v Česku pomalé jak můžete vidět na grafu níže.

Zdroj: Yahoo Finance
Vývoj cen ropy Brent, natural 95 a nafty
Vývoj cen ropy Brent, natural 95 a nafty

Z grafu je patrné, že vývoj ceny Natural 95 a nafty má určité zpoždění na cenu ropy Brent. S největší pravděpodobností se můžeme dočkat v následující dnech dalšího poklesu ceny pohonných hmot.

Líbil se vám tento článek?
3
1

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.