Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ethereum znovu inflační? Nabídka ETH se během měsíce zvýšila o 1,1 miliardy Kč!

Publikováno
Ethereum znovu inflační? Nabídka ETH se během měsíce zvýšila o 1,1 miliardy Kč!
Zdroj: cryptoslate.com

Od začátku roku 2023 zaznamenává Ethereum (ETH), druhá největší kryptoměna na světě, zvýšenou míru inflace celkové zásoby ETH. Podle statistik webu Ultrasound Money se jen za posledních 30 dní celosvětová nabídka ETH zvýšila o více než 30 000 ETH, což při aktuálních cenách odpovídá zhruba 1,1 miliardě Kč.

Statistiky z webu Ultrasound Money

Tento prudký nárůst množství ETH v oběhu je způsoben především stejně výrazným poklesem transakcí v síti Ethereum, mnohem méně se obchoduje s NFTs a mnohem méně je aktivní i DeFi sféra. Situaci také napomáhá fakt, že transakční poplatky (gas) jsou velmi nízké, pohybují se nyní kolem 10 gwei (zhruba 8 Kč).

Poznámka

Od roku 2021, po aktualizaci EIP-1559, funguje na Ethereu mechanismus spalování poplatků – čím větší je provoz v síti, tím více rostou gas fees, které jsou nutné k dokončení transakcí na blockchainu. Čím vyšší jsou gas fees, tím více ETH síť spálí, neboli trvale odstraní z oběhu. Jelikož jsou nyní poplatky nižší, tak se spaluje méně tokenů, než se jich emituje, a inflace Etherea tak roste.

Pro srovnání, poplatek za transakci na NFT tržišti OpenSea stojí nyní průměrně 1 USD, zatímco před více než rokem, například během prodeje sbírky Otherdeed společnosti Yuga Labs v květnu 2022 spálili obchodníci Ethereum v hodnotě přes 157 milionů USD, aby získali 55 000 virtuálních pozemků, což činilo průměrně 2 854 USD jen na za jeden NFT swap.

Nedávný inflační trend Etherea vyvolal určité obavy mezi uživateli kryptoměn a investory, kteří se obávají, že současné trendy mohou znamenat problémy pro dlouhodobé finanční zdraví sítě.

Zdá se však, že tým, který stojí za Ethereem, není tímto vývojem do znepokojen. Předpokládám, že to nikoho z hlavních vývojářů nezajímá. Když se na to podíváte z širšího pohledu, tak je to bezvýznamné,” řekl Micah Zoltu, jeden z hlavních vývojářů Etherea.

Danno Ferrin, další vývojář Etherea, také uvedl, že ho nedávná inflace Etherea neznepokojila: “Krátkodobá inflace Etherea je výrazně nižší než u ostatních blockchainů a ekonomiky jako celku.”

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Píšu o světě kryptoměn a NFT, vystudoval jsem bakalářský obor Anglický jazyk pro manažerskou praxi na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a název mé bakalářská práce byl: Analýza využití NFT v marketingových strategiích ve vybraných českých fotbalových klubech (psáno v AJ).

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.