Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Energetický gigant ExxonMobil se připravuje na éru po ropě! Dokáže přesvědčit Amazon, Google, Microsoft a další giganty?

Energetický gigant ExxonMobil se připravuje na éru po ropě. Jeho plány zahrnují výrobu elektřiny, recyklaci plastů a těžbu lithia – kroky, které mají zajistit dlouhodobý růst.

Energetický gigant ExxonMobil se připravuje na éru po ropě! Dokáže přesvědčit Amazon, Google, Microsoft a další giganty?

Jednadevadesát procent energetických společností v indexu S&P 500, který sleduje ETF SPDR Energy Select Sector (XLE), jsou ropné a plynárenské společnosti.

V příštích letech se však většina těchto firem bude muset naučit obejít bez “ropné” části.

Vzhledem k tomu, že se očekává pokles spotřeby této komodity, změní se na Wall Street význam slova “energie”, ale jeho budoucí podoba je stále nejistá, protože energetické konglomeráty zaujímají různé přístupy k diverzifikaci mimo ropu.

Aktuální vývoj hodnoty ETF SPDR Energy Select Sector

Načítání
Načítání
Investujte do ETF u XTB Váš kapitál může být ohrožen

Logo sponzora Investovat!

Čtení čajových lístků

V posledních čtyřech desetiletích se zemní plyn stal největším zdrojem elektřiny v Americe – z tohoto trendu těží mnoho producentů ropy.

To, co se naučili při těžbě ropy, lze aplikovat na zemní plyn – a v mnoha případech se tak již stalo. Společnosti často těží zemní plyn a posílají ho potrubím poskytovatelům elektřiny.

ExxonMobil však má na mysli novou klientelu – a aby ji uspokojil, plánuje vyrábět elektřinu sám.

  • Minulou středu největší americký producent ropy a zemního plynu oznámil, že je v pokročilé fázi plánů na výstavbu elektrárny na zemní plyn o výkonu 1,5 gigawattu, která bude určena speciálně pro napájení technologických datových center.
  • Vzhledem k tomu, že elektrárna nebude připojena k síti, mohla by podle korporace zahájit provoz do pěti let – rychleji než navrhované jaderné nebo geotermální projekty.

Vstup společnosti do odvětví nezávislých výrobců energie (IPP) přichází po roce, kdy IPP zaznamenali raketové zisky a investoři byli optimističtí ohledně rychle rostoucí poptávky po elektřině pro datová centra.

Než se však velkému producentovi ropy podaří tento vzorec zopakovat a postavit další komerční elektrárny, bude si muset získat technologické firmy, které projevily touhu po čistší energii.

  • V posledních měsících podepsali technologičtí lídři jako Amazon, Google, Meta a Microsoft nákladné dohody o nákupu energie od nových, neprověřených dodavatelů čisté energie.
  • Zemní plyn stále produkuje více emisí, Exxon však nabízí technologii zachycování uhlíku, aby snížil svůj dopad na životní prostředí, a usiluje o zachycení a uložení více než 90 % emisí oxidu uhličitého.

Sladší než ropa

Nápor Exxonu na elektřinu je jen jednou z několika iniciativ – včetně programu recyklace plastů a dolu na lithium – jejichž cílem je převzít pohodlný náskok společnosti v oblasti ropy a přeměnit jej v podnikání, které ho může přežít.

Poskytovatel energetických služeb, který si vychutnává vrchol ropné aktivity, plánuje do konce desetiletí generovat 20 miliard dolarů zisku a 30 miliard dolarů peněžních toků pro investory a zároveň nasměrovat velkou část do atraktivních dlouhodobých příležitostí.

Exxon doufá, že tato různá sladidla přilákají akcionáře na úkor jiných těžkých energetických vah, které se k budoucnosti stavějí spíše netečně – analytici varují, že by mohly jít cestou dinosaurů.

Je to ironie, když uvážíme, z čeho vznikla právě ropa.

Chcete investovat do akcií Exxon Mobile? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 69 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Obecně skvělá poplatková struktura
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Zdanění českých dividend 35% sazbou
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat