Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Elon Musk znovu přesvědčil akcionáře Tesly o své výjimečnosti!

Elon Musk a Tesla se zaměřují na umělou inteligenci a tvrdí, že Tesla je v této oblasti lídrem. Provede Muskova neochvějná sebedůvěra společnost aktuálními bouřlivými časy?

Elon Musk znovu přesvědčil akcionáře Tesly o své výjimečnosti!

Akcie Tesly jsou neustále v hledáčku shortařů. Výrobce elektromobilů, jehož ukazatel Price to Earnings Ratio přesahuje hodnotu 196, je z pohledu fundamentů skutečné šílenství.

Pro srovnání – například Stellantis má tento stejný ukazatel na hodnotě 3 a navíc vyplácí dividendu.

Do zmíněných akcií můžete investovat u brokera XTB:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 75 % účtů retailových investorů peníze.

Není tedy divu, že při tak vysokém ocenění Tesly se najdou investoři sázející na pokles její ceny.

Pravdou však zůstává, že většina těchto investorů na této sázce prodělala. Elon Musk vždy dokázal investory přesvědčit, že se vyplatí akcie Tesly nakupovat spíše než prodávat. Jeho umění přesvědčit akcionáře jsme viděli i minulý týden.

Problémy Tesly

Zveřejněné výsledky pouze potvrdily problémy Tesly. Společnost zaznamenala svůj první meziroční pokles dodávek nových vozů v historii.

Kdyby nešlo o Teslu, pro jakoukoli jinou technologickou firmu by to znamenalo, že už není růstovou společností. Obecně platí, že firma je považována za růstovou, pokud její podíl na trhu roste alespoň o 20 % ročně.

Vývoj akcií Tesla od začátku roku

Načítání
Načítání
Koupit akcie Tesla! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pokles prodaných vozů se negativně projevuje na maržích. Vývoj marží Tesly vykazuje klesající tendenci, což je tradičně smrtící signál pro většinu firem.

Klesající marže totiž naznačují, že firmě dochází dech.

Problémy Tesly jsou dobře známé. Společnost čelí rostoucí konkurenci čínských výrobců elektromobilů, jejichž auta jsou levnější a technologicky vyspělejší.

I když jsou nyní Musk a Trump spojenci, Trump během inauguračního projevu oznámil ukončení velké státní podpory elektromobilů.

Američané by si podle něj měli svobodně vybrat, jaký typ vozu si koupí. Pro zadlužené státy západního světa je zastavení dotací elektromobilům vítanou příležitostí k úsporám.

To pro Teslu nevěstí nic dobrého. Jak se tedy Musk s tímto problémem vypořádal?

Tesla je lídrem v umělé inteligenci

Tisková konference po zveřejnění hospodářských výsledků Tesly by měla vstoupit do učebnic krizové komunikace.

Musk mávnutím ruky všechny zásadní problémy bagatelizoval. Vše má vyřešit nová řada levnějších vozů. A i kdyby to nevyšlo, podle Muska se nic neděje, protože Tesla není o výrobě aut, ale o umělé inteligenci.

Musk dokázal odvést pozornost od stagnujícího automobilového segmentu k umělé inteligenci.

Tvrdí, že Tesla je světovým lídrem v reálné umělé inteligenci, tedy v jejím využití v každodenním životě.

Jako důkaz uvedl dva pilotní produkty:

  • Robotaxi, kde umělá inteligence funguje jako řidič
  • Optimus, což je řada humanoidních robotů s AI řízením

Problém je, že ani jeden z těchto produktů zatím není na trhu.

Musk slíbil, že Robotaxi se začnou objevovat na amerických silnicích v červnu. Stejný slib však dal i loni, kdy měla být v létě 2024 americká doprava zaplavena autonomními taxíky – což se nestalo.

A protože stále nebyla podána žádost o licenci k provozu autonomních vozů, očekává se, že ani tento termín Tesla nedodrží. Ani Muskovo přátelství s Donaldem Trumpem na tom nic nezmění.

U Optima zatím nejsou k dispozici žádná konkrétní data. Investorům ale stačí vědět, že Musk na všem pracuje.

Nikdy o sobě nepochybuj

Musk zakončil svůj projev prohlášením, že Tesla je v oblasti umělé inteligence tak daleko před konkurencí, že vlastně ani neví, kdo by jí mohl být soupeřem.

A pokud by jej chtěl začít hledat, musel by použít velmi dobrý teleskop. Ani příchod jazykového modelu DeepSeek na jeho optimismu nic nezměnil.

Přitom je dobře známo, že v Číně už samořiditelná auta běžně fungují. A protože nejcennější surovinou 21. století jsou big data, čínští vývojáři do června nasbírají obrovské množství informací.

Základem krizové komunikace je přesvědčit okolí, že neexistuje ani sebemenší náznak pochybnosti o úspěchu.

Musk tento přístup ovládá dokonale – vždy si stoprocentně věří. Víra v sebe sama je klíčem k úspěchu v moderním světě. A Musk tuto víru nikdy nepostrádal. Není tedy důvod, aby si nevěřil ani v roce 2025.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
1

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.