Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Elon Musk postaví vesmírnou loď, která má srazit z oběžné dráhy ISS!

U.S. Deorbit Vehicle, který postaví americká firma SpaceX vytlačí do konce dekády ISS z oběžné dráhy. NASA ji plánuje nahradit soukromou stanicí.

Elon Musk postaví vesmírnou loď, která má srazit z oběžné dráhy ISS!
Zdroj: depositphotos.com

SpaceX, kterou stejně jako Teslu a Neuralink založil miliardář Elon Musk, postaví vesmírné vozidlo s názvem U.S. Deorbit Vehicle s cílem doslova srazit Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) z oběžné dráhy Země.

První modul ISS byl vypuštěn v roce 1998. Celkové náklady na vývoj a výstavbu stanice činily přibližně 150 miliard dolarů.

Stanice primárně vytvořená jako výzkumná laboratoř s posádkou, hostila více než 3 300 experimentů prováděných v mikrogravitaci. Experimenty zahrnovaly výzkum z oblastí lékařské vědy i technologií, který není možný na Zemi.

NASA plánuje nahradit ISS soukromými vesmírnými stanicemi a pomáhá financovat vývoj amerických společností prostřednictvím programu Commercial LEO Destinations (CLD).

Provoz ISS totiž stojí NASA asi 4 miliardy dolarů ročně, takže agentura vidí soukromě postavené vesmírné stanice jako způsob, jak nahradit ISS za zlomek nákladů.

USA – spolu se čtyřmi mezinárodními partnerskými agenturami zastupujícími Rusko, Evropu, Kanadu a Japonsko – se nyní připravují na konec ISS, na které je nepřetržitě posádka od roku 2000.

Na poslední misi doprovodí stanici Muskova SpaceX

NASA udělila SpaceX kontrakt v hodnotě 843 milionů dolarů na výstavbu tzv. “deorbitačního vozidla”.

Tato vesmírná loď bude navržena tak, aby navedla výzkumnou laboratoř o velikosti fotbalového hřiště zpět do atmosféry Země po jejím vyřazení z provozu v roce 2030.

Vozidlo postavené SpaceX efektivně zničí ISS tím, že stanici vytlačí z oběžné dráhy.

NASA v tiskové zprávě uvedla, že je klíčové připravit se na bezpečnou a zodpovědnou deorbitaci Mezinárodní vesmírné stanice kontrolovaným způsobem. U.S. Deorbit Vehicle bude muset zajistit, aby nedošlo k ohrožení obydlených oblastí.

NASA nespecifikovala, zda bude design amerického deorbitačního vozidla odvozen od některé z již existujících vesmírných lodí SpaceX, jako jsou její kapsle Dragon.

Konec ISS je nevyhnutelný

NASA ve středu zveřejnila studii s analýzou důvodů, proč se rozhodla ISS úmyslně zničit kontrolovaným návratem do atmosféry.

ISS totiž stárne. NASA a její hlavní partner Roskosmos nejsou schopni vyřešit zhoršující se problém mikroskopických úniků na stanici.

Agentura hodnotila řadu alternativ, včetně:

  • rozebírání stanice na oběžné dráze
  • “vytažení” ISS na vyšší oběžnou dráhu velkou vesmírnou lodí jako je Starship od SpaceX.

“Vesmírná stanice je jedinečný artefakt, jehož historická hodnota nemůže být podceňována. NASA toto zvažovala při rozhodování, zda by nějaká část stanice mohla být zachráněna pro historické uchování nebo technickou analýzu,” uvedla agentura.

Nakonec studie agentury určila, že by byly jakékoli pokusy o zachování nebo opětovné použití ISS technicky nebo ekonomicky neproveditelné.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.