Starobní penze v Česku vzroste již příští rok nad rámec zákonem dané valorizace. Nahodilé zvyšování ale není ideální, protože vnáší do důchodového systému i celkového plánování výdajů státu velkou neznámou. Cestou by tedy mohla být změna valorizace.
Průměrný důchod bude o necelých 800 korun vyšší
Už příští rok by se měl průměrný důchod zvednout o 797 korun měsíčně. Částka je o 44 korun vyšší, než vláda plánovala v prvním návrhu svého rozpočtu z června letošního roku.
Z uvedené částky stát důchodcům musel dle zákona přidat necelých 500 korun, nad tuto zákonem stanovenou hranici si ale přilepší ještě o 300 korun. Díky tomu tak již příští rok důchod v průměru přesáhne 16 tisíc. Hlavním důvodem rychlejšího růstu důchodů je především vyšší inflace, která v Česku začala během jara a léta. A právě růst cen, který s inflací souvisí, ovlivňuje zvyšování důchodů nejvíce.
Rekordní suma pro resort práce a sociálních věcí
Důchody má na starost resort práce a sociálních věcí. A právě ten měl dle návrhu státního rozpočtu z června získat částku 749 miliard korun, což je nejvíce ze všech resortů. Z toho největší částku stát plánuje utratit právě za důchody – celkem přes 565 miliard, za nimi jsou pak dávky sociální podpory a pěstounské péče, na které stát celkem vynaloží něco přes 50 miliard.
Více než 46 miliard pak vláda plánuje dát na nemocenskou. Dalších více než 33 miliard stát poskytne na péči o handicapované a něco přes 13 miliard na podporu v nezaměstnanosti.
Ministerstvo financí na konci srpna avizovalo, že se mu díky rychleji rostoucí ekonomice podaří získat pro rozpočet o 30 až 40 miliard navíc, schodek rozpočtu přitom zůstane stejný.
Penze v roce 2025? Převyšuje 18 tisíc korun
V roce 2025 by pak měla podle současného vývoje ekonomiky dosahovat průměrná penze částky převyšující 18 tisíc korun. To uvedl pro server Novinky expert na důchodové systémy z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Petr Brabec.
Ten tímto výrokem reagoval na Jakuba Michálka z Pirátské strany, který tvrdil, že důchody by do konce příštího volebního období měly vzrůst na 18 až 19 tisíc korun. Vzhledem k tomu, jak rychle v Česku roste inflace, se tak nejspíš skutečně stane, a to aniž by politici museli výši důchodu ovlivňovat nad zákonnou valorizací penzí.
Podle Brabce by tedy průměrná starobní penze měla být v roce 2025 na částce 18 175 korun. Jde ale pouze o nominální hodnotu, reálně by důchodci v průměru měli mít 16 400. Na začátku příštího roku má přitom dosáhnout na 16 275. Důchodci si tak reálně o tolik nepřilepší.
Valorizace důchodů se musí změnit
Podle Petra Brabce je jedinou možností, jak důchody reálně zvyšovat, celková změna způsobu valorizace anebo zvyšování penze nad rámec zákonné valorizace, jako tomu je letos.
Nahodilé zvyšování ovšem není ideální, protože do penzijního systému a celkové predikace výdajů státu vnáší nejistotu a také může jít často o populistický prostředek k získání voličů. Cestou by tak mohla být spíše vyšší zákonná valorizace. Ta by totiž důchody mohla zvedat pro systém udržitelným způsobem.