Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Průměrná mzda v Česku vzrostla o 7 %! Kdo na ni však dosáhne?

Průměrná mzda v Česku se poměrně výrazně zvýšila, když jen za první čtvrtletí letošního roku vzrostla o 7 %. Dvě třetiny zaměstnanců na ni však nedosáhnou. Medián mezd také ukazuje jiné výsledky.

Publikováno
Průměrná mzda v Česku vzrostla o 7 %! Kdo na ni však dosáhne?

Český statistický úřad oznámil výrazný nárůst průměrné hrubé mzdy za první čtvrtletí roku 2024, který meziročně činil 7 %. Po očištění o inflaci je reálný nárůst 4,8 %.

V průměru si zaměstnanci vydělali 43 941 Kč hrubé měsíční mzdy, což je o 2 884 Kč více než ve stejném období loňského roku. Tento růst překonal očekávání analytiků a znamená první meziroční obohacení průměrného zaměstnance po devíti za sebou jdoucích čtvrtletích.

I přes tyto pozitivní zprávy je důležité upozornit, že přibližně dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Osmdesát procent zaměstnanců si vydělalo mezi 20 753 Kč a 69 219 Kč.

Růst mediánové mzdy už není tak přívětivý

Reprezentativnější měřítko, medián mezd, poskytuje jasnější představu o vývoji výdělků – výhodou je, že je méně zkreslený vysokými hodnotami.

Medián mezd, který rozděluje mzdy na dvě stejné poloviny (polovina mezd je nižší, polovina vyšší), ukazuje výdělky uprostřed celé řady. V prvním čtvrtletí roku 2024 činil 36 651 Kč.

To představuje nominální nárůst o 5,5 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Medián mezd u mužů byl za první čtvrtletí 39 541 Kč, zatímco u žen to bylo 33 793 Kč.

“Medián mezd výrazně zaostal za růstem průměrné mzdy, což naznačuje, že k výraznějšímu nárůstu mezd došlo spíš u osob s vyššími příjmy,” vysvětlil Petr Dufek, ekonom Banky Creditas.

Nejnovější údaje o mzdách naznačují pozitivní obrat ve vývoji reálných výdělků, i když se značnými rozdíly mezi jednotlivými odvětvími a profesemi.

Kde dostali nejvíce přidáno?

Nejvíce se zvýšily průměrné mzdy v odvětvích zdravotní a sociální péče (o 11,1 %), v administrativních a podpůrných činnostech (o 10,2 %) a v zásobování vodou (o 10,1 %). Nejpomalejší růst mezd byl naopak zaznamenán ve vzdělávání (o 1,9 %), veřejné správě a obraně (o 2,1 %) a v oblasti nemovitostí (o 2,3 %).

“Nejlépe na tom jsou zaměstnanci v oboru informačních a komunikačních technologií, kteří si v prvním čtvrtletí vydělali nejvyšší průměrnou mzdu 84 299 Kč,” jak uvedl Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Naopak nejhůře na tom jsou zaměstnanci ze sektoru ubytování, stravování a pohostinství s průměrnou mzdou 26 012 Kč.

Praha drží prvenství s nejvyšší průměrnou mzdou

Co se týče krajů, nejvýraznější nárůst byl zaznamenán ve Středočeském a Plzeňském kraji (oba 7,6 %), následovaly Ústecký kraj (7,5 %) a Jihomoravský kraj (7,3 %). Naopak nejmenší růst mezd byl evidován v Praze (6,2 %), na Vysočině (6,5 %) a v Jihočeském kraji (6,6 %).

I přesto Praha stále drží prvenství s nejvyšší průměrnou mzdou 56 372 Kč hrubého měsíčně. Za ní následují Středočeský kraj (43 554 Kč), Jihomoravský kraj (43 037 Kč), Plzeňský kraj (41 273 Kč) a Ústecký kraj (40 737 Kč). Nejnižší průměrná mzda zůstává v Karlovarském kraji, dosahující 37 089 Kč.

Podle Jáče je vývoj mezd pro Českou národní banku (ČNB) rozhodujícím faktorem při rozhodování o dalším směřování úrokových sazeb.

“Na základě zveřejněných údajů o vývoji mezd se zdá pravděpodobné, že ČNB na příštím zasedání bankovní rady 27. června rozhodne o mírném snížení úrokových sazeb,” předpověděl Jáč.

Ačkoliv průměrná mzda výrazně narostla, ta mediánová jasně ukazuje, že růst platů není tak horký, jak se zdá. Ukazuje to spíše na to, že nejlépe jsou na tom lidé s vyššími mzdami, ačkoliv ani ti nemusí navýšení příliš pocítit vzhledem k daním.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.