Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Donald Trump se ostře staví proti digitálním měnám centrálních bank

Bývalý prezident USA Donald Trump se staví proti zavedení digitální měny americké centrální banky. Snaží se nahnat body u kryptoměnové komunity?

Donald Trump se ostře staví proti digitálním měnám centrálních bank
Zdroj: depositphotos.com

V USA letos probíhají prezidentské volby. Bývalý prezident Donald Trump nedávno s přehledem vyhrál primárky v Iowě a porazil dva další kandidáty republikánské strany. Dalším státem v pořadí, kde primárky proběhnou 23. ledna, je New Hampshire. Tam se v rámci předvolební kampaně Trump ve svém vystoupení ostře vyhranil proti zavedení digitální měny americké centrální banky (CBDC).

Co jsou CBDC?

Digitální měny centrálních bank (CBDC) představují převratný posun ve způsobu, jakým jsou národní měny koncipovány a uváděny do oběhu. Jako digitální verze fiat měny dané země jsou CBDC vydávány přímo centrálními bankami a jejich cílem je spojit tradiční spolehlivost peněz s efektivitou digitálních technologií.

Existují ve dvou odlišných formách: velkoobchodní a maloobchodní.

Velkoobchodní CBDC jsou určeny pro použití finančními institucemi, což zjednodušuje mezibankovní zúčtování a další rozsáhlé finanční operace.

Maloobchodní CBDC jsou naproti tomu určeny k používání spotřebiteli a podniky a fungují jako digitální hotovost, kterou lze používat ke každodenním transakcím.

Ačkoli CBDC slibují snížení nákladů na přeshraniční platby a rozšíření přístupu k finančním službám, nejsou bez problémů, potenciálně narušují současnou finanční stabilitu. Vyvolávají také obavy o soukromí a vyžadují důkladná opatření v oblasti kybernetické bezpečnosti, aby se zabránilo digitálním krádežím a podvodům.

Ve Spojených státech byla diskuse o CBDC katalyzována nařízením prezidenta Bidena vypracovat národní strategii pro digitální měny. Tento krok signalizoval uznání transformační síly, kterou by CBDC mohly mít v domácím platebním systému.

Klíčovým rozdílem odlišujících je od kryptoměn je centralizovaná povaha CBDC. Navzdory všeobecnému přesvědčení nemusí CBDC při svém fungování nutně spoléhat na technologii blockchainu, protože centrální banky se mohou rozhodnout pro jiné systémy, které lépe odpovídají jejich provozním potřebám.

V celosvětovém měřítku nabírá zkoumání a zavádění CBDC na obrátkách. K březnu 2023 mělo plně funkční CBDC 11 států a několik dalších aktivně provozuje pilotní programy nebo jsou v různých fázích vývoje.

Donald Trump je zásadně proti

Bývalý prezident a nadějný kandidát letošních voleb během svého projevu v New Hampshire myšlenku CBDC odsoudil a vykreslil ji jako předzvěst nadměrné moci vlády a zásahu do osobních svobod.

“Abych ochránil Američany před vládní tyranií, jako váš prezident nikdy nedovolím vytvoření digitální měny centrální banky,” řekl Trump.

Tento obrat v Trumpově postoji vyvolává otázky ohledně konzistentnosti jeho názorů na digitální měny a kryptoměny a jejich místo ve finančním ekosystému.

Navzdory svému dřívějšímu okázalému skepticismu totiž Trump na vlně kryptoměn vydělal. Vydal několik sbírek NFT a profitoval z jejich prodeje a také zpeněžil miliony dolarů v Ethereu (ETH).

Nyní se však zřejmě snaží oslovit voliče sympatizující s decentralizovanými kryptoměnami, kteří centralizované digitální měny také odmítají.

Jeho rétorika namířená proti CBDC nachází odezvu v domovské straně a úzce se shoduje s názory dalších republikánských osobností jako je floridský guvernér Ron DeSantis, který CBDC veřejně kritizoval a zavázal se “ukončit Bidenovu válku proti Bitcoinu (BTC)“.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.