Když Donald Trump v loňském roce zvítězil v prezidentských volbách, mnozí očekávali, že přijde silný hospodářský růst a že americká měna bude posilovat.
Nestalo se, dolar oslabuje, ekonomové z celého světa přehodnocují své prognózy a odborníci bedlivě zkoumají faktory, které nyní hýbou měnovými trhy.
Důležitou roli v současném vývoji hrají Trumpovi ekonomičtí poradci, kteří prosazují silnější zahraniční měny, což má posílit domácí výrobu.
Tato strategie připomíná dohodu z Plaza v roce 1985, kdy Japonsko a Německo posílily své měny vůči dolaru.
Nynější přístup, označovaný jako dohoda z Mar-a-Lago, má vlastně dosáhnout téhož, ale vyvolává obavy, zda by americká měna nemohla být nenávratně poškozena.
Faktory, které oslabují dolar
K současné slabosti dolaru přispívá několik faktorů:
- Z aktuálních makroekonomických údajů vyplývá, že americká ekonomika graduálně zpomaluje
- Pro první čtvrtletí letošního roku se dokonce očekává záporný výsledek, což dále zvyšuje neklid a obavy investorů
- Strach ve společnosti dokládají i průzkumy podnikatelské a spotřebitelské důvěry, kdy inflační očekávání prudce rostou
Průzkum inflačních očekávání Michiganské univerzity ukázal na hodnotu 3,9 %, což je nejvyšší hodnota za posledních 30 let.
K tomu je nyní nutné připočíst i nejistotu kolem Trumpovy obchodní politiky a hrozbu možné stagflace.
Nelze přehlížet ani systémové faktory
Důležitou roli v oslabování amerického dolaru hrají také systémové faktory:
- Síla USD souvisí s rolí USA jakožto garanta globální bezpečnosti a potažmo s vlivem země v globálních institucích a mocenských strukturách
- Jelikož se nyní Amerika zdá z těchto rolí couvat, dominance amerického dolaru v globálním měřítku vlastně přestává být opodstatněná
- Evropa a Čína snižují svou ekonomickou závislost na USA, což by výhledově mohlo otřást roky zavedenou globální měnovou strukturou
V tomto složitém prostředí je budoucnost USD nejistá, přičemž pro investory je důležité, aby pochopili, co dolar oslabuje a k čemu může jeho slabost vést.
Někteří považují jeho oslabení za pouhou cenovou korekci, jiní za ním ale vidí hlubší systémové změny.
O dalším osudu americké měny rozhodnou hospodářská politika Spojených států, inflační očekávání obyvatel země a pestrá paleta geopolitických faktorů.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.