Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dolar válcuje korunu – Klesá snad důvěra v českou národní měnu?

Dolar válcuje korunu – Klesá snad důvěra v českou národní měnu?
Zdroj: depositphotos.com

Téměř dva roky se od amerického dolaru dočkáváme sice pomalého, ale zato vytrvalého posilování vůči české koruně. Toto je pro dolarové investory v České republice vítaná změna. Po předchozích letech propadu, si totiž dolar připsal růst téměř 11 %.

Zda je reálný jeho další růst a jak to vypadá po technické stránce na cenovém grafu, si ukážeme v tomto článku.

Zásadní vliv na cenový vývoj tohoto měnového páru má především rozdílný pohled centrálních bank a jejich protiinflační politika. Americký FED totiž zastává postoj vůči inflaci, který značí spíše apatii k aktuálnímu zdražování zboží a služeb. Naopak kroky ČNB proti inflaci v České Republice jsou mnohem razantnější a svojí mírou překonávají reakci ostatních centrálních bank po celé Evropě. ČNB v reakci na zvyšující se inflaci totiž zvedlo hlavní úrokovou sazbu na 2,7 %, což je nejvyšší hodnota za posledních 12 let.

Velmi zajímavé je sledovat okamžik, kdy se započal růstový trend amerického dolaru vůči české koruně. Počátek se datuje na měsíc červen roku 2020 kdy, možná shodou okolností, začala v České Republice platit první celoplošná omezení pohybu a cestování v návaznosti na snahy zmírnit šíření koronaviru.

Poznámka

V tomto okamžiku investoři nejspíše přestali české koruně a možná i české ekonomice důvěřovat a americký dolar započal svůj růst.

Technická analýza

Start růstového trendu amerického dolaru vyplývá i z technického nastavení cenového grafu. Růst dolaru byl podpořen nejen fundamentem ohledně pandemie, ale také se jednalo a tržní reakci na supportní úroveň z počátku roku 2018. Trh na tuto zónu reagoval velmi pěkně a předem signalizoval možnost růstu tohoto aktiva.

Zdroj: tradingview.com
Cenový graf měnového páru USD/CZK
Cenový graf měnového páru USD/CZK

Měnový pár USD/CZK se obchoduje nad svými High z roku 2021, které vytvářejí supportní zónu, kterou trh respektuje. Již jsme se dočkali jak překonání těchto maxim, tak výprodejové reakce směrem k supportu. To může předpovídat nákupní reakci po dokončení technické formace pull-back.

Dojde-li k pokračujícímu růstu, má tento měnový pár otevřené dveře k cenovým úrovním historických High, případně k první rezistentní zóně nacházející se v cenovém rozpětí 23,5 – 24 CZK.

Závěr

Vývoj inflace a oživení ekonomiky po pandemii, to jsou hlavní faktory, které pravděpodobně budou nadále rozhodovat o tom, zda se bude česká koruna dále propadat a americký dolar bude dále posilovat. Z technického pohledu to vypadá velmi zajímavě pro dolarové kupce, ale nechme se překvapit tím, co nastane po novém roce.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.