Zajímá vás, jak současná politická situace a hrozící recese působí na měny a zejména pak na dolar? V současné době vítězí americký dolar, a dokonce poráží většinu měn. Velkou novinkou je, že dolar vůči euru již dosáhl parity. V dnešním článku se podíváme, proč tomu tak je.
Co je měnová parita?
Měnová parita je stav ekvivalence mezi veličinami základních peněžních jednotek dvou národních měn. Zjednodušeně řečeno znamená to, že např. 1 euro se směňuje přesně za 1 dolar.
Je to poprvé od roku 2002, co se jednotná evropská měna propadla pod paritu s americkým dolarem. V úterý 12.7. se euro dotklo parity, což znamená, že se k dolaru prodávalo v kurzu jedna ku jedné. Ve středu pod paritu spadlo. Zpevňuje i takzvaný dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn. Kolem 15:00 SELČ se pohyboval kolem 108,59 bodu, maxima od října 2002.
Úrokové sazby v USA dále porostou
Hlavním důvodem posilujícího dolaru je předpoklad, že americká centrální banka bude pokračovat ve svižném zvyšování úrokových sazeb. Náladu na trhu ovlivnila statistika ze Spojených států, která ukázala, že míra inflace v USA v červnu překvapivě vystoupila na 9,1 %. V eurozóně podle předběžných údajů činila 8,6 %, Evropská centrální banka (ECB) ale základní úrok přesto drží na rekordním minimu 0 %. Je to z důvodu velkého zadlužení jižních států Evropy, zejména Itálie.
Prezidentka ECB Christine Lagardeová avizuje, že tento měsíc počítá se zvýšením základních sazeb o čtvrt procentního bodu.
Do konce roku má v úmyslu tempo zvyšování sazeb urychlit. V USA je základní úrok v pásmu 1,50 až 1,75 % a šéf tamní centrální banky Jerome Powell předpokládá, že sazby se budou dál zvyšovat.
Hlavní investiční analytik Chris Zaccarelli ze společnosti Advisor Alliance říká, že aktuální čísla o výši inflace v USA jsou ohromující. Je to víc, než se čekalo, a ukazuje se, že inflace se rychle ubírá nežádoucím směrem. Nejvíce se dál zvyšují ceny benzinu a potravin.
Závěr
Americký dolar posiluje k euru již téměř 1 rok. Důvodem je zejména monetární politika. Zatímco Fed normalizoval monetární politiku, ECB nereagovala. Mezitím Fed zahájil cyklus rychlého utahování, který neustále zrychluje.
Existuje však více faktorů oslabování eura. Evropa nese nepoměrně vyšší riziko než USA, když uvažujeme o válce na Ukrajině. Rusko omezilo export zemního plynu do Evropy a existuje riziko, že dodávky budou zastaveny úplně. To by mohlo mít výrazný vliv na státy jako například Německo, které je na ruském plynu závislé. Zastavení dodávek plynu by takřka jistě vedlo k recesi.
Dva zmíněné faktory, divergence monetární politiky a dodávky energetických komodit, jsou pro euro hlavní. Není to poprvé, co je euro levnější než dolar, podobná situace nastala v letech 2000-2001. Pokles na paritu nastal dva měsíce před dosažením vrcholu a následným prasknutím bubliny dot-com.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.