Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Další problém Applu: Prodej iPhonů v Číně se propadl o 24 %!

V prvních šesti týdnech roku 2024 se prodeje iPhonů v Číně propadly o alarmujících 24 %, což signalizuje vážné problémy pro Apple tváři v tvář rostoucí popularitě Huawei.

Další problém Applu: Prodej iPhonů v Číně se propadl o 24 %!
Zdroj: depositphotos.com

Prodej chytrých telefonů v Číně se v prvních šesti týdnech roku 2024 snížil o 7 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Zákazníci projevili nezájem o nově uvedený iPhone 15 společnosti Apple a místo toho se zaměřili na zařízení čínského výrobce Huawei, ukázaly nové údaje společnosti Counterpoint Research.

Prodej chytrých telefonů Apple se tak v prvních šesti týdnech roku 2024 snížil o 24 %, protože čínští zákazníci si ponechali raději starší modely, místo aby si šli koupit iPhone 15, který stojí 5 999 jüanů (19 500 korun).

Poté, co Apple dostal gigantickou pokutu od EU, kvůli nekalým obchodním praktikám v App Store, se jedná o další facku, kterou musí výrobce iPhonů odrážet. Ani tak není divu, že akcie Apple letos zatím výrazně ztrácí za výkonností indexu S&P 500.

Srovnání výkonnosti akcií Apple a indexu S&P 500 od začátku roku

Aktuální cena
Změna
Apple / AAPL
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání

Problém Applu? IPhone 15 nenabízí spotřebiteli téměř žádnou přidanou hodnotu

“Ačkoli je iPhone 15 skvělé zařízení, nemá žádné významné vylepšení oproti předchozí verzi, takže spotřebitelé se cítí v pohodě, když si prozatím drží starší generaci iPhonů,” uvedl vedoucí analytik společnosti Counterpoint Research Mengmeng Zhang.

Prodeje společnosti Apple byly nižší v porovnání s abnormálně vysokými objemy, které zaznamenala v prvních šesti týdnech loňského roku poté, co výrobní problémy v prosinci 2022 posunuly prodeje dopředu, což umocnilo nepříliš dobré meziroční srovnání.

Huawei naproti tomu zaznamenala v prvních šesti týdnech roku 2024 meziroční nárůst prodejů o 64 %, a to díky prudce rostoucí poptávce po špičkovém smartphonu Mate 60, který byl uveden na trh v srpnu 2023 a stojí ještě o tisíc jüanů více (!) než zmiňovaný iPhone 15.

Všechny ostatní hlavní značky chytrých telefonů, kromě značky Honor (bývalé dceřiné společnosti Huawei), zaznamenaly meziroční pokles objemu jednotkových prodejů, přičemž nejprudší pokles zaznamenala čínská společnost Oppo, která zaznamenala 29% propad objemu prodejů.

Kromě konkurence v podobě Huawei pak byly prodeje Applu ještě negativně ovlivněny cenovou konkurencí ze strany levnějších rivalů, včetně společností Oppo, Viva a Xiaomi, kteří ve snaze zvýšit své vlastní klesající prodeje přistoupili k agresivním cenovým strategiím.

Nižší prodeje chytrých telefonů odrážejí širší problémy čínské ekonomiky, která v současné době trpí velkou krizí v sektoru nemovitostí, jež negativně ovlivnila důvěru spotřebitelů.

Podle společnosti Counterpoint Research zůstanou prodeje chytrých telefonů v prvním čtvrtletí roku 2024 nižší než v loňském roce. Spotřebitelská důvěra se bude muset prostě zvýšit, aby se trh stabilizoval.

To určitě nejsou slova, která chtějí slyšet v Cupertinu, když je Čína stále druhým nejvýznamnějším trhem Applu hned po domácím americkém trhu.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.