Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Další čtvrtletní pálení BNB je tu. Binance spálila dalších 1 400 000 BNB v hodnotě přes 630 milionů dolarů!

Publikováno
Další čtvrtletní pálení BNB je tu. Binance spálila dalších 1 400 000 BNB v hodnotě přes 630 milionů dolarů!
Zdroj: supercryptonews.com

Blok Binance chainu s číslem 196757749 skýtá 13 transakcí, z nichž jedna je mnohem větší, než všechny ostatní – jedná se o další pravidelné čtvrtletní pálení BNB mincí burzou Binance. Nyní burza spálila celkem 1 335 888 BNB v hodnotě 639 462 868 USD v době provedení transakce.

Jedná se o celkem 17. čtvrtletní pálení. Co do počtu spálených mincí není ani zdaleka největší, vzhledem k silně rostoucí ceně BNB je však nejhodnotnější. Binance se zavázala k pravidelnému pálení až do dosažení 50 % z celkové zásoby mincí (zhruba 100 000 000 BNB).

Poznámka

Nejvíce BNB mincí se jednorázově spálilo na konci minulého roku, jednalo se celkem o 3 619 888 BNB.

Pálení mincí je deflačním mechanismem, který redukuje počet celkových mincí v oběhu, což by mělo za následek mít zvýšení ceny mince. Po posledním pálení se v cirkulaci nachází celkem 166 801 148 BNB, do dnešního dne jich bylo spáleno celkem 33 199 679 BNB, neboli 16,6 % z maximální zásoby. Je tedy jasné, že pálení bude ještě delší dobu pokračovat.

Pálení se účastní i 40 % zásoby mincí držených týmem. Dle burzy jsou tyto mince nedotčeny kromě čtvrtletních pálení, žádný člen týmu tedy své mince prozatím neprodal.

Od plánovaného počtu vyhrazeného pro pálení je odečten počet uhrazených BNB v Pioneer Burn programu, zde se jedná celkem o 17 839 BNB. Svým způsobem se jedná o mince spálené jiným způsobem, je tedy naprosto legitimní je zařadit do závazku čtvrtletního pálení.

Co je BNB Piorneer Burn Program a jak pomáhá zákazníkům?

BNB Pioneer Burn Program je iniciativou burzy určenou pro pomoc zákazníkům, kteří své BNB odeslali omylem na BEP20 adresy kontraktů v síti BNB Smart Chain.

Poznámka

BNB Smart Chain je novým blockchainem Binance kompatibilním s Ethereum Virtual Machine (podpora smart kontraktů) a využívajícím Proof of Stake Authority konsenzus. BNB je jeho nativní kryptoměnou, více o BSC je k dispozici v našem delším článku.

Program je v provozu od září minulého roku, impulzem pro burzu byla transakce 867 BNB jednoho nešťastníka v hodnotě kolem 20 000 USD na adresu smart kontraktu, nad kterou bohužel nikdo nemá kontrolu.

Takto odeslané kryptoměny už nemohou být nikdy nikým zpřístupněny, svým způsobem se tedy jedná o jejich efektivní spálení. Burza (ani nikdo jiný) na tom nevydělá, nebohý zákazník tím pouze přijde o své finanční prostředky. Proto se burza rozhodla těmto lidem pomoci.

Pokud zákazník požádá o navrácení finančních prostředků ztracených kvůli vlastní chybě (odeslání na adresu kontraktu, zároveň se jedná přímo o BNB nebo “pegged” verze kryptoměn, a cena ztracených prostředků je vyšší než 1000 USD), burza je zákazníkovi pošle zpět ve stejné ceně.

Svým způsobem ani ona nepřijde o žádné finanční prostředky. Mince, které by jinak burza sama spálila, pouze pošle zákazníkovi, který je dříve “spálil” už sám.

Ochrana zákazníků před navolením špatných sítí

Odesílání na chybné adresy je bohužel velmi častý problém pramenící z neznalosti retailových obchodníků či investorů. Do tohoto problému můžeme zařadit i odesílání na správné adresy při zvolení chybné sítě – např. chcete vybrat BNB a odeslat je na svou softwarovou peněženku nastavenou na BNB Smart Chain (síť BEP20), ale místo toho zvolíte síť ERC20 nebo BEP2, v tomto případě jsou kryptoměny navždy ztraceny.

Po velkém množství ztracených kryptoměn tímto způsobem burza zavedla opatření pro automatickou volbu preferované sítě.

Zdroj: binance.com
Binance automaticky zablokuje volbu špatné sítě dle struktury adresy
Binance automaticky zablokuje volbu špatné sítě dle struktury adresy

Binance takto ztracené finanční prostředky nevrací, uživateli však poskytuje několikanásobná upozornění při zvolení nesouhlasných sítí.

Pár slov závěrem

Binance dostává svému závazku a mince z trhu opravdu pravidelně pálí. Pro pálení využívá částečně mince alokované pro tým a částečně nasbírané poplatky za čtvrtletí. Dle vyjádření jednoho zaměstnance Binance burza během čtvrtletí i část BNB pro spálení vykupuje zpět z trhu.

Společně se stále rostoucí prestiží burzy je zároveň zřejmé, že snižování počtu mincí v cirkulaci cenu skutečně zvyšuje. Dosažení milníku spálení 50 % všech mincí je však stále daleko.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.