Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Pokud si Surinam zvolí za prezidentku Mayu Parbhoe, stane se dost možná průkopníkem v integraci Bitcoinu do státní ekonomiky a zastíní i Salvador.
Surinam je nejmenší zemí Jižní Ameriky. Ačkoli má rozlohu dvakrát větší než Česko, žije zde pouze 600 tisíc obyvatel. Jedná se o bývalou kolonii Nizozemska, která získala nezávislost roku 1975. HDP na obyvatele je oproti Česku poloviční.
Dovést zemi k prosperitě chce v příštích prezidentských volbách mladá podnikatelka Maya Parbhoe. Hlavním bodem jejího programu je zavedení Bitcoinu (BTC) jako zákonného platidla jako je tomu od roku 2021 i v dalším americkém státě Salvadoru.
O Bitcoin se začala zajímat již v roce 2014. Již v té době navštěvovala kryptoměnové konference.
O Bitcoinu řekla: “Úplně jsem se ponořila do králičí nory a rozhodla se tomu věnovat zbytek svého života. Pokud existuje důvod, za který byste doslova mohli položit život, pak by to byl Bitcoin.”
Surinamskou ekonomiku chce transformovat prostřednictvím decentralizace, transparentnosti a využití bohatých přírodních zdrojů země, jako jsou zlato a ropa, pro prospěch všech obyvatel, nikoli jen privilegovaných vrstev. Součástí programu je samozřejmě i vznik strategického bitcoinového fondu (rezervy).
Parbhoe také plánuje využít blockchainu a chytrých kontraktů pro emisi bitcoinových dluhopisů. Důležitou součástí její strategie je osamostatnění země od institucí, jako je Mezinárodní měnový fond.
Podporuje i myšlenku zavedení univerzálního nepodmíněného příjmu financovaného z příjmů z přírodních zdrojů a výnosů z Bitcoinu.
To vše by pak během několika let mělo vést k postupnému nahrazení surinamského dolaru (SRD) bitcoinem.
Zavedení bitcoinového standardu by také mělo zbavit zemi korupce, proti které Parbhoe zarytě bojuje. Během jejího dětství jí totiž zastřelili otce, který oznámil úřadům včetně CIA rozsáhlý případ praní špinavých peněž skrze surinamská kasina, na němž se podílela i největší surinamská banka De Surinaamsche Bank.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.