Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co se bude dít na komoditních trzích příští rok? Máme pro vás 10 predikcí!

Komoditní trhy čekají v příštím roce významné změny. Co se změní s novými požadavky na udržitelnost? V tomto článku najdete deset předpovědí pro rok 2024.

Co se bude dít na komoditních trzích příští rok? Máme pro vás 10 predikcí!
Zdroj: depositphotos.com

V roce 2024 čeká těžební a kovodělný sektor významná transformace, protože se do popředí dostává nový pojem: udržitelnost. CRU, přední poradenská společnost v oboru těžby, energetiky a komoditního obchodu, nastínila deset předpovědí týkajících se udržitelnosti, které by měly v nadcházejícím roce ovlivnit podobu komoditních trhů.

Očekává se, že závazky v oblasti ekologického chování získají větší váhu, přičemž klíčovou roli bude hrát Pracovní skupina pro zveřejňování finančních informací souvisejících s přírodou (TNFD). S novými právní předpisy týkající se přírody a ekologie budou muset společnosti zajistit jejich dodržování, aby si zachovaly konkurenceschopnost.

Zde je deset předpovědí vývoje na komoditních trzích z hlediska stále více skloňované udržitelnosti, která v průmyslu budoucnosti zahraje podstatně větší roli, než doposud:

1. Požadavky na reporting

Po společnostech budou stále více vyžadovány zprávy o enviromentálních dopadech jejich činnosti. Výrobní a distribuční společnosti se mohou potýkat také s rozdílnými standardy v jednotlivých oblastí, ve kterých operují.

Tlak na reporting vlastní činnosti se bude zvyšovat, což může působit komplikace, zvýšené náklady nebo neochotu zprávy poskytovat.

2. Závazky ke zlepšování biodiverzity

Tyto závazky získávají na síle, především ve smyslu legislativního rámce. Legislativa řešící ochranu biodiverzity bude utahovat šrouby a společnosti se musí připravit na to, že budou více povolávány ke zodpovědnosti za stav životního prostředí.

Právně nezávazný rámec finančním institucím prozatím poskytuje Taskforce on Nature-related Financial Disclosures (TFND), která se zavázala k pomoci společnostem při přechodu na enviromentálně pozitivní způsob práce.

3. Dopady klimatických změn

Názory na klimatickou změnu se dosud velmi různí. Průběh změn sice nelze popřít, liší se ale názory na jejich příčinu, a také na rychlost a způsob reakce. Společnosti by se ale měly připravit na vyšší míru kontroly a regulace v tomto směru. Tlak se bude zvyšovat úměrně s mírou viditelných důsledků klimatických změn.

Přestože tvůrci předpisů již nyní zpomalují a jsou liknaví ve svých enviromentálních snahách, dopady změn budou tyto snahy dále stimulovat. Postoj USA do velké míry záleží na výsledcích prezidentských voleb, nicméně některým změnám v této oblasti se nepůjde vyhnout.

4. Pobídky ke snižování emisí

Tyto pobídky se týkají globálního trhu, neboť cena uhlíkových povolenek se bude mezinárodně dále zvyšovat.

Sledování cen povolenek tak výrazně poroste. Jedná se o globální pobídku ke snižování emisí. Toto bude v příštím roce téma, které nabere na důležitosti a změní všechny komoditní trhy.

5. Zintenzivnění závodu o kritické suroviny

Které komodity a nerosty jsou zařazeny do kategorie “kritické” se velmi dynamicky mění jak pro jednotlivé oblasti, tak z časového hlediska. Například americké ministerstvo energetiky řadí měď jako “nekritickou” z krátkodobého hlediska a “téměř kritickou” ze střednědobého hlediska, protože poptávka po mědi v odvětvích elektrifikace a obnovitelné energie roste rychleji než nabídka.

S prudkými změnami v technologiích, a tedy i požadavcích na jejich výrobu, se budeme s rychlými změnami setkávat častěji. Závod o suroviny označené jako klíčové nebo kritické bude výrazně zesilovat, zvláště pokud si uvědomíme, že je jen velmi malá pravděpodobnost objevu například nových ložisek.

6. Sledování Scope 3 emisí

Nepřímé emise generované prostřednictvím hodnotového řetězce neboli emise Scope 3 budou v roce 2024 předmětem zvýšené pozornosti regulátorů, investorů a spotřebitelů. CRU věří, že společnosti budou muset měřit, vykazovat a snižovat své Scope 3 emise, aby si zachovaly přístup na kapitálové trhy.

Sledování a regulace nepřímých emisí také do enviromentální oblasti přitáhne společnosti, které nejsou průmyslové, ale průmysl pro své fungování potřebují.

7. Změna v zásobovacích řetězcích

Způsob zásobování jednotlivých odvětví se mění už nyní, v příštím roce se změna začne silněji projevovat. Jde o posun od globálního zásobování k regionálnímu. Respektive regionální a mikroregionální zásobování budou nabývat na významu.

Evropa a severoamerický trh jsou dobrými příklady tohoto jevu. Jak se udržitelnost a odolnost zásobovacího řetězce dostává pod větší kontrolu, pravděpodobně dojde k posunu směrem k větší soběstačnosti a diverzifikaci. To by mohlo vytvořit nové příležitosti pro místní dodavatele a výrobce, ale také to může vést k vyšším nákladům a snížené efektivitě.

8. Elektromobily budou stále na vzestupu

Během roku 2023 prodeje eklektických vozidel rostly méně, než se očekávalo, ale ukázalo se, že jsou odolné vůči makroekonomickým komplikacím na všech trzích. Globálně tvořily v roce 2023 jen něco málo přes 12 % prodejů vozidel.

CRU očekává, že tento podíl v příštím roce vyskočí nad 16 %, do roku 2025 bude každý pátý prodaný nový vůz elektromobil a poradenská společnost předpovídá míru penetrace blížící se 50 % již v roce 2030.

9. Skladování energie se dostane vyšší pozornosti

V tomto roce došlo ke značnému nárůstu zařízení pro výrobu obnovitelné energie s instalovanou solární a větrnou kapacitou přes 500 GW. Předpovědi CRU pro rok 2024 naznačují další dvouciferný procentní růst.

V některých regionech, jako je Evropa, však zavádění brzdí zákony o plánování, nedostatek pracovních sil a vyšší náklady na financování. S vyšší intenzitou využívání obnovitelných zdrojů lze také očekávat vyšší pozornost zaměřenou na skladování získané elektřiny.

10. Boom nových technologií

Zájem o nízkouhlíkové technologie bude stále narůstat, přičemž velkou pozornost trhu pravděpodobně v roce 2024 vzbudí zelený vodík a čpavek. Velmi skloňovanými novinkami jsou také zachycování a ukládání uhlíku (CCS) a malé modulární reaktory (SMR).

Snaha o pozitivní enviromentální efekty bude nadále tlačit na vývoj “zelených” technologií.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.