Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co očekávat od akciového trhu v následujících měsících? Odpovědí budete překvapeni!

Analytici zastávají názor, že se rok 2024 na trzích ponese v duchu stability. Vliv úrokových sazeb by měl postupně slábnout. Co ale možné konflikty?

Publikováno
Co očekávat od akciového trhu v následujících měsících? Odpovědí budete překvapeni!
Zdroj: Depositphotos.com

Akciový trh je známý svou nepředvídatelností a rok 2024 nebude výjimkou. S historií plnou vzestupů a pádů analytici pečlivě sledují každý pohyb, který by jim mohl naznačit, co přijde dále.

I když se většinou neshodnou, v současnosti velká část z nich věří, že se letošní rok ponese v duchu stability. Rok 2023 přinesl akciovému trhu obrovský růst.

Index S&P 500 vzrostl o překvapivých 24 %, díky čemuž smazal ztráty z předchozího roku.

Právě to přesvědčilo Matta Willera, ředitele pro oblast kapitálových trhů ve společnosti Phoenix Capital Group, že se trh v roce 2024 konečně stabilizuje.

K jeho optimismu se přidal i Don Montanaro, prezident Firstrade Securities, který očekává, že s trhem nehnou ani geopolitické otřesy či nejisté výsledky voleb.

Pozitivně hodnotí také počínání Fedu či odolnost americké ekonomiky, která by měla letos růst. S akciovým trhem letos pravděpodobně nehnou konflikty ve světě ani vysoké úrokové sazby.

Trhu pomůže nejen odolnost ekonomiky, ale i nástup AI

Obecně platí, že vyšší úrokové sazby vedou k poklesu akciového trhu. To se však v současnosti neděje, což přesvědčilo analytiky, že se investoři už nebudou držet zpátky a nic na tom nezmění ani kroky Fedu.

I když se očekává, že by mohlo dojít k poklesu úrokových sazeb, objevují se hlasy, kteří s tím v tomto roce nepočítají. Plusem je též nízká míra nezaměstnanosti a vysoká odolnost ekonomiky.

Důležitým hráčem je také umělá inteligence.

S její pomocí dokážou být nejen americké firmy mnohem efektivnější, díky čemuž jsou schopné dosahovat výrazně lepších výsledků, což bude mít pozitivní vliv na jejich akcie.

Většina prognóz se však shoduje na tom, že v krátkodobém horizontu akciový trh mírně klesne. Podle všeho se ale investoři nevzdají a opět naskočíme na vlnu dalšího růstu. Pokud se tak nestane, můžeme očekávat alespoň již zmíněnou stabilitu.

Slovo závěrem

I přes veškerý optimismus by se investoři měli mít stále na pozoru a měli by pozorně sledovat, jak trh reaguje na vývoj ekonomiky a události ve světě.

Stále je na stole možný vojenský konflikt mezi Čínou a Tchaj-wanem, postupně roste napětí na Blízkém Východě a není jisté, že se neobjeví konflikt i na Balkáně.

Kromě toho je čínská krize na spadnutí a nelze odhadnout, jakým směrem se bude vyvíjet válka na Ukrajině. I když akciové trhy odolávají, je možné, že některá z nečekaných událostí jim zasadí ránu, kterou se jim nepodaří vykrýt.

Před každou investicí je tedy důležité zvážit vaši toleranci rizika a vždy myslet i na zadní vrátka v podobě konzervativnějších investic – například do zlata.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎