Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Čínský ekonomický zázrak 2.0: Její růst překvapuje odborníky po celém světě

Podle nejnovějších údajů čínský HDP vzrostl v prvním kvartále o 5,3 %, což je výsledek, který předčil všechna očekávání. Došlo k výraznému nárůstu výroby špičkových technologií.

Publikováno
Čínský ekonomický zázrak 2.0: Její růst překvapuje odborníky po celém světě

Podle nejnovějších údajů čínského Národního statistického úřadu (NBS) čínská ekonomika na začátku roku překonala očekávání, a to díky prudkému nárůstu výroby špičkových technologií.

Hrubý domácí produkt (HDP) země vzrostl v prvním čtvrtletí o 5,3 %, čímž překonal předpokládaný růst o 4,6 % a zrychlil z 5,2% růstu zaznamenaného v předchozím čtvrtletí.

K tomuto hospodářskému růstu významně přispěl průmyslový sektor, který v prvním čtvrtletí zaznamenal skokový nárůst výroby o 6,1 %.

Solidní výkonnost vykázala zejména výroba špičkových technologií, přičemž výroba zařízení pro 3D tisk, nabíjecích stanic pro elektromobily a elektronických součástek vzrostla oproti předchozímu roku zhruba o 40 %.

Na podporu ambiciózního cíle ročního růstu kolem 5 % pro rok 2024 Čína snížila úrokové sazby, aby podpořila poskytování bankovních úvěrů, a navýšila vládní výdaje na infrastrukturní projekty.

Hlavní ekonom HSBC pro Asii, Frederic Neumann, se domnívá, že je čínská ekonomika na dobré cestě splnit oficiální cíl růstu HDP pro následující rok.

Maloobchodní tržby také zaznamenaly vzestup – v prvním čtvrtletí se zvýšily o 4,7 %. K tomu přispěly výdaje spotřebitelů za sport, zábavu a stravovací služby a také výdaje za cigarety a alkohol.

Investice do dlouhodobého majetku, jako jsou továrny a rozvodné sítě, se ve stejném období zvýšily o 4,5 %.

Čínské nebe není bez mráčku

Navzdory těmto pozitivním ukazatelům přetrvávají obavy. Podle ekonoma agentury Moody’s Analytics, Harryho Murphyho Cruise, se v čínské ekonomice prohlubuje nerovnováha, přičemž růst táhne zpracovatelský průmysl, zatímco výdaje domácností zůstávají rezervované.

Tento nepoměr je částečně způsoben důrazem na čínská strategická odvětví “novou trojku”: elektromobily, solární panely a baterie.

Značné vládní investice do těchto odvětví přinášejí zisky ve výrobě a vývozu, zejména v oblasti elektrických vozidel. Toto zaměření se však neobejde bez rizika, neboť ve Spojených státech a Evropské unii rostou obavy, že by nadměrná výrobní kapacita Číny mohla narušit jejich domácí trhy a jednotlivé státy zvažují reakci pomocí dovozních cel.

Významným problémem zůstává sektor nemovitostí, kde se investice do nemovitostí v prvním čtvrtletí propadly o 9,5 % a prodeje nových nemovitostí o 27,6 %.

Tento pokles se odráží v cenách nových domů, které v březnu klesly o 2 %, tedy ještě víc než v únoru, kdy pokles činil 1,3 %.

Důvěra spotřebitelů je také napjatá, jak ukazuje pomalý růst maloobchodních tržeb, který v březnu zpomalil na 3,1 %. K tomu přispívá ekonomická nejistota, slabé vyhlídky na lepší zaměstnání a značný podíl bohatství domácností vázaný na nemovitosti.

Důvěra zahraničních investorů v čínské akcie také poklesla, když se přímé zahraniční investice v Číně v prvním čtvrtletí snížily o 10,4 %. Přesto první 3 měsíce přinesly oživení čínského akciového trhu a index CSI 300 vzrostl o 6,12 %.

Růst indexu CSI 300 v prvním čtvrtletí 2024

Peking má za hlavní prioritu oživení ekonomiky a snaží se opětovně přilákat zahraniční investice.

Čínský vůdce Si Ťin-pching se nedávno setkal s německým kancléřem Olafem Scholzem, aby podpořil obchod a spolupráci v různých odvětvích, a to i přes rostoucí obavy EU z čínských tržních praktik.

Si také jednal s americkými generálními řediteli a akademiky, vyzval je k pokračování investic v Číně a vyjádřil důvěru v trvalý hospodářský růst.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎