Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ČEZ restrukturalizuje hrubý dluh – nabízí možnost zpětného odkupu dluhopisů

ČEZ restrukturalizuje hrubý dluh – nabízí možnost zpětného odkupu dluhopisů
Zdroj: Depositphotos.com

V roce 2020 ukončila společnost ČEZ jednu kapitolu své zahraniční expanze, kterou někteří považují na nepodařenou. Koncem října loňského roku podepsala prodejní smlouvu s londýnskou společností Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA).

ČEZ získává prostředky prodejem nerentabilních rumunských aktiv

Předmětem prodeje byla téměř veškerá rumunská aktiva, která ČEZ doposud vlastnil.

Jednalo se celkem o 7 společností včetně větrného parku Fântânele Cogealac. Akciím ČEZu tak nadále v Rumunsku zůstala pouze společnost High-Tech Clima, která se zabývá moderními energetickými službami a obchodní společnost Trade Romania.

Celou transakci se podařilo vypořádat až v průběhu března letošního roku, protože podléhala schválení Antimonopolního úřadu Evropské Unie a Bezpečností rady rumunského státu.

ČEZ za tento obchod inkasoval kolem 1 miliardu eur.

Kapitál z prodeje se na účtu ČEZu moc neohřeje – bude využit na snížení dluhu

Přestože již koncem roku 2020 měl na svých účtech cca 10 miliard Kč, nově nabytá částka z prodeje rumunských společností významně pomůže v naplňování nové firemní strategie. V té se chce zaměřit především na poskytování moderních energetických služeb v Česku a v Evropě.

Jak můžeme vidět, ČEZ neváhá a posílené cash flow se snaží využít ke snížení současného dluhu. 6. 4. 2021 nabídl způsobilým držitelům zpětný odkup dluhopisů, které vydal v rámci tří emisí.

Z tiskové zprávy vyplývá, že ČEZ má zájem odkoupit emisi dolarových a eurových dluhopisů. Konkrétně se jedná o:

  • emise USD 700 000 000 4,250 % splatné v roce 2022,
  • emise EUR 750 000 000 5,000 % splatné v roce 2021,
  • emise EUR 500 000 000 0,875 % splatné v roce 2022.

Zpětný odkup je nabízen bez možnosti výměny za nové dluhopisy. Dealer Managery zpětného odkupu jsou společnosti Société Générale a UniCredit Bank AG.

V době, kdy se v české ekonomice začíná stále více mluvit o rostoucí inflaci, se zdá být tento krok ČEZu velmi rozumný. Za cenu nižších hotovostních zůstatků se zbaví poměrně vysoce úročeného dluhu. Protože není možné vyměnit původní dluhopisy za nové, otevírá se zde do budoucna cesta k získání výhodnějších podmínek financování. Tržní úrokové sazby jsou stále poměrně nízké, což by mohlo ČEZ podpořit v dalším plánovaném rozvoji.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.