Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ČEZ aktiva v Bulharsku opět nesmí prodat, rozhodl regulátor

Publikováno
ČEZ aktiva v Bulharsku opět nesmí prodat, rozhodl regulátor
Zdroj: Depositphotos.com

Prodej bulharských aktiv české energetické firmy ČEZ byl ve čtvrtek již podruhé zablokován bulharským antimonopolním úřadem. Kupujícím měla být nadnárodní společnost Eurohold, která by podle úřadu získala příliš významný podíl na trhu.

Rozhodnutí bulharského regulátora ale nemělo významný dopad na cenu akcií ČEZ. Během čtvrtečním obchodování pak posílily o 0,77 procenta na 524 Kč.

cez akcie
Vývoj akcií ČEZ za posledních 6 měsíců. Zdroj: ČEZ

ČEZ měl v úmyslu dle dohody z letošního června prodat svá bulharská aktiva za 335 milionů eur (8,6 miliardy Kč). Loni v červenci úřad znemožnil prodej aktiv předchozímu zájemci, bulharské firmě Inercom.

ČEZ podle agentury ČTK uvedl, že další postup zváží, až se podrobně seznámí s odůvodněním rozhodnutí. V úvahu připadá použití opravných prostředků proti verdiktu antimonopolního úřadu, případně uplatnění nároku v mezinárodní investiční arbitráži.

Bulharská anabáze nekončí

Místopředseda představenstva ČEZ Tomáš Pleska přitom před třemi týdny hovořil o tom, že v případě negativního stanoviska regulátora ČEZ v Bulharsku zůstane.

Podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera je rozhodnutí překvapivé a pro ČEZ nepříznivé.

Transakce měla mít sice minimální dopad do ziskovosti firmy, ale společnost si mohla vylepšit hotovostní pozici. Dle našeho názoru se bude nyní ČEZ soustředit na prodej rumunských aktiv a bulharský byznys bude několik dalších let provozovat před tím, než se pokusí aktiva prodat napotřetí, jestli vůbec.“ (Zdroj)

ČEZ vede mimo jiné od roku 2016 arbitrážní řízení s bulharskou vládou. Požaduje po ní stovky milionů eur, protože podle názoru české firmy nedokázala ochránit její investice v bulharském energetickém sektoru. Firma dostala například pokuty za zneužívání dominantního postavení, naposledy loni v prosinci 2,19 milionu leva (přes 28 milionů Kč).

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎