Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Vážení čtenáři, omlouváme se za dočasnou nedostupnost stránek. Bohužel čelíme DDoS útokům, proto jsou stránky občas nedostupné či ne-plně funkční. Situaci ale řešíme a věříme, že již brzy bude vše v pořádku. Děkujeme za pochopení.
Finex » Akcie » ČEZ aktiva v Bulharsku opět nesmí prodat, rozhodl regulátor

ČEZ aktiva v Bulharsku opět nesmí prodat, rozhodl regulátor

ČEZ aktiva v Bulharsku opět nesmí prodat, rozhodl regulátor
Zdroj: depositphotos.com

Prodej bulharských aktiv české energetické firmy ČEZ byl ve čtvrtek již podruhé zablokován bulharským antimonopolním úřadem. Kupujícím měla být nadnárodní společnost Eurohold, která by podle úřadu získala příliš významný podíl na trhu.

Rozhodnutí bulharského regulátora ale nemělo významný dopad na cenu akcií ČEZ. Během čtvrtečním obchodování pak posílily o 0,77 procenta na 524 Kč.

cez akcie
Vývoj akcií ČEZ za posledních 6 měsíců. Zdroj: ČEZ

ČEZ měl v úmyslu dle dohody z letošního června prodat svá bulharská aktiva za 335 milionů eur (8,6 miliardy Kč). Loni v červenci úřad znemožnil prodej aktiv předchozímu zájemci, bulharské firmě Inercom.

ČEZ podle agentury ČTK uvedl, že další postup zváží, až se podrobně seznámí s odůvodněním rozhodnutí. V úvahu připadá použití opravných prostředků proti verdiktu antimonopolního úřadu, případně uplatnění nároku v mezinárodní investiční arbitráži.

Bulharská anabáze nekončí

Místopředseda představenstva ČEZ Tomáš Pleska přitom před třemi týdny hovořil o tom, že v případě negativního stanoviska regulátora ČEZ v Bulharsku zůstane.

Podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera je rozhodnutí překvapivé a pro ČEZ nepříznivé.

Transakce měla mít sice minimální dopad do ziskovosti firmy, ale společnost si mohla vylepšit hotovostní pozici. Dle našeho názoru se bude nyní ČEZ soustředit na prodej rumunských aktiv a bulharský byznys bude několik dalších let provozovat před tím, než se pokusí aktiva prodat napotřetí, jestli vůbec.“ (Zdroj)

ČEZ vede mimo jiné od roku 2016 arbitrážní řízení s bulharskou vládou. Požaduje po ní stovky milionů eur, protože podle názoru české firmy nedokázala ochránit její investice v bulharském energetickém sektoru. Firma dostala například pokuty za zneužívání dominantního postavení, naposledy loni v prosinci 2,19 milionu leva (přes 28 milionů Kč).

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook

Reklama

  • Reklama
Finex logo