Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Česká koruna opět překvapuje a přináší nové příležitosti i hrozby

Česká koruna opět překvapuje a přináší nové příležitosti i hrozby
Zdroj: depositphotos.com

První týden v dubnu Česká národní banka ukončila devizové intervence a nechala korunu opět volně plout. O tom jsme vás informovali na našem facebookovém profilu. Česká měna po uvolnění kurzu posílila o 50 haléřů, ale nyní se opět vrací k typické hranici 27 korun za euro. Co od koruny můžeme očekávat? A jaký to bude mít dopad na obchodníky?

ČNB a intervence

Česká národní banka intervenovala na oslabení koruny, kdy se zavázala bránit 27 EURCZK. Česká koruna byla před intervencemi silnější, a tlak spekulantů rostl, ČNB se tedy rozhodla kurz dále nedržet a 6. dubna 2017 přešla opět do volného floatingu. Ovšem je to právě spekulativní kapitál, který nyní opět českou korunu vrací k 27 EURCZK.

Spekulativní kapitál na koruně

Do České republiky jen během prvních měsíců roku 2017 přitekly miliardy spekulativních korun. Česká národní banka avizovala, že kurz uvolní a investoři si nechtěli nechat ujít příležitost (obzvlášť po zkušenostech s obdobnou situací ve Švýcarsku). Příliv kapitálu byl masivní, ale po ukončení intervencí česká koruna posílila jen o 50 haléřů. Investoři zřejmě očekávali více, nastoupila nervozita a ta vedla k masivním prodejům koruny, které nyní českou měnu oslabují.

Dlouhodobý vývoj

1 koruna česká minceČeská ekonomika roste rychleji než eurozóna. To je hlavní důvod k posílení české koruny. Pokud se podíváme na Bloomberg, případně i na analýzy tuzemských bank, tak uvidíme, že dlouhodobá očekávání skutečně vedou k posílení české koruny, a to na hranici 25 až 26 korun za euro koncem roku 2017.

Aktuálně Česká národní banka do kurzu nezasahuje. Guvernér Jiří Rusnok navíc řekl, že ČNB nebude vadit ani krátkodobé přestřelení inflačního cíle (dvě procenta). ČNB chce nechat trhu volnou ruku a bude jen přihlížet, kde se kurz koruny ustálí. Vzhledem k již zmíněným masivním přílivům zahraničního kapitálu je krátkodobý vývoj velmi špatně predikovatelný. V následujících týdnech tak můžeme očekávat v zásadě cokoliv.

Obchodní strategie

Přesně na tyto situace jsou tady binární opce. Riziko je značně omezeno, již při vstupu do obchodu znáte maximální zisk, ale i ztrátu. Nikdy tak neproděláte více, než si na začátku definujete. Navíc zde máte více obchodních strategií a nemusíte se tak omezovat pouze na spekulaci na růst či pokles ceny. Z dlouhodobého hlediska se zdá být vhodné spekulovat na posílení koruny, ale vzhledem ke krátkodobým výkyvům volatility by to mohlo být kapitálově náročné na krátkodobou ztrátu. I v tomto případě jsou binární opce ve výhodě, protože vás zajímá situace až v době exspirace.

Jediná škoda je to, že EUR/CZK lze obchodovat pouze u brokera XTB. Jedná se o brokera, kterého sice nedoporučujeme, protože na trhu můžeme nalézt mnoho jiných a lepších, ale určitě jsou peníze, které mu svěříte, bezpečně uloženy.

Zajištění české koruny

Možná českou korunu neobchodujete, ale to neznamená, že se vás to netýká. Obchodní účet v korunách má jen zlomek investorů, většina používá zahraniční měnu a nepřímo tak na pohyb koruny spekuluje. V tomto případě se opět vyplatí uzavřít dlouhodobý obchod na posílení koruny. Pokud se tak stane, bude pro vás nevýhodný kurz kompenzován ziskem z obchodu. V opačném případě sice utrpíte ztrátu z obchodu, ale právě kurzovým pohybem se zvýší hodnota peněz v korunách na vašem účtu v cizí měně.

Důležité shrnutí

  • Česká koruna může krátkodobě silně oslabit vlivem spekulativního kapitálu
  • Dle Bloomberg má být kurz EURCZK koncem roku 2017 25,50 až 26 EURCZK
  • Nezapomínejte na zajištění účtů v cizí měně

Výše uvedený text není analýzou investičních příležitostí nebo investičním doporučením. Při jeho tvorbě nebylo postupováno dle požadavků zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu upravujících pravidla pro analýzu investičních příležitostí nebo investiční doporučení.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.