Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Řekněte sbohem papírování! Češi nyní mohou žádat o důchod online za méně než 10 minut

Řekněte sbohem papírování! Češi nyní mohou žádat o důchod online za méně než 10 minut
Zdroj: freepik.com

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) spustila novou online službu pro podávání žádostí o důchod, která je přístupná prostřednictvím ePortálu ČSSZ. Umožňuje občanům žádat o starobní, invalidní a pozůstalostní důchod prostřednictvím počítačů nebo chytrých telefonů.

Platforma, kterou představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ředitel ČSSZ František Boháček, je uživatelsky přívětivá a zabraňuje ztrátě nebo neuložení dat v případě opuštění žádosti. Navíc šetří čas, papírování a cestu na sociální správu. Vše lze provést jednoduše z pohodlí domova, navíc získáte dostatek času na pečlivé vyplnění žádosti.

Žádost je intuitivní a zabere maximálně 10 minut

Proces žádosti trvá přibližně 10 minut a žadatel se musí prokázat občanským průkazem, například eObčankou, nebo bankovní identitou, mobilním klíčem od eGovernmentu, přihlašovacími údaji ke své datové schránce či v případě cizinců identifikačním prostředkem podle nařízení Evropské unie eIDAS.

Aplikace je rozdělena do dvou tematických sekcí, první se zaměřuje na identifikační údaje uživatele, které jsou již předvyplněné. Druhá část, “Informativní vyhodnocení nároku na starobní důchod” je soustředěna na posouzení nároku na důchod, a poskytuje informace o důchodovém věku, dobách pojištění a odhadované výši důchodu.

Žadatelům se doporučuje ověřit si doby pojištění, zejména náhradní doby, jako je studium nebo vojenská služba. Tyto činnosti lze doložit přímo v žádosti naskenovanými nebo vyfotografovanými diplomy či vojenskými knížkami. Ředitel ČSSZ František Boháček však upozorňuje, že okresní správa si může vyžádat předložení originálu nebo ověřené kopie z důvodu obav o pravost.

V dalších krocích jsou některé osobní údaje opět již předvyplněné. Žadatel pouze doplňuje detailní informace, například zdali chce uplatnit péči o dítě jako náhradní dobu pojištění, nebo zda žádá o výchovné.

Na přiznání důchodu má sociální správa 3 měsíce

Výhodou je, že rozpracovanou žádost můžete kdykoliv uložit a dokončit později, zejména pokud potřebujete dohledat nějaké dokumenty. Žádost vám je dostupná 24 hodin denně 7 dní v týdnu, a to nejen z počítače, ale i telefonu nebo tabletu.

Pokud navíc žadatel potřebuje pomoc, je k dispozici call centrum sociálního zabezpečení. Do konce roku bude také zavedena nová služba pro plánování on-line konzultací s pracovníky ČSSZ.

Po odeslání kompletně vyplněné žádosti obdrží žadatelé elektronické potvrzení a mohou si zvolit způsob další komunikace: prostřednictvím pošty, e-mailem nebo datovou schránkou. Úřad vyřizuje online podání v tříměsíční lhůtě jako v případě osobního podání na pobočce.

Projekt online podávání žádostí o důchod byl částečně financován Evropskou unií prostřednictvím Národního plánu obnovy a stál 151 milionů korun. Očekává se, že tuto novou službu využije v nejbližší době 5 – 10 % žadatelů. Kromě online podání je novinkou také podání žádosti na kterékoliv okresní správě, tedy ne pouze na té, která je spojena s trvalým bydlištěm žadatele.

Od ledna do listopadu 2023 správa zaznamenala celkem 215 512 papírových žádostí o důchod, z toho 122 639 žádostí o starobní důchod, 98 491 žádostí o je o předčasný důchod.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.